Logo Vlada BPK
Bosna i Hercegovina Federacija Bosne i Hercegovine Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Goražde, 23.04.2025 godine

Datum: 23.04.2025.
Podijeli:

Priprema: Sadeta Ahmetović, dipl.ing.poljoprivrede

Podaci vezani za zaštitu voća

Nestabilne vremenske prilike praćene povremenim padavinama i povišenom temperaturom zraka  stvaraju povoljne uslove za razvoj biljnih bolesti i pojavu štetnika u nasadima voća i to:

  • primarnu infekciju krastavosti lista i ploda jabuke  –  Venturia inaequalis ,
  • primarnu infekciju krastavosti lista i ploda kruške- Venturia pyrina,
  • bakterioznu plamenjaču jabučastog voća (jabuka , kruška, dunja)-  Erwinia amylovora,
  • pepelnicu na jabuci – Podosphaera leucotricha,
  • pojavu lisnih uši na voću.
  • Zaštita u nasadima jabuke i kruške od uzročnik krastavosti lista i ploda jabuke – Venturia inaequalis i krastavosti lista i ploda kruške – Venturia pyrina se može izvršiti sredstvima za zaštitu bilja  preventivnog djelovanja. Ukoliko je došlo do infekcije, zaštita se može izvršiti sistemičnim sredstvima za zaštitu bilja,  koji pored krastavosti lista štite jabuku i od pepelnice. Izboji inficirani sa pepelnicom se mogu mehanički odstraniti i iznijeti iz voćnjaka.

Erwinia amylovora uzrokuje bakterioznu plamenjaču jabučastog voća (jabuka , kruška, dunja).   Radi se o karantinskoj fitopatogenoj bakteriji. Kod početnih simptoma u preventivne mjere zaštite spada uklanjnaje inficiranih dijelova i to 30cm ispod mjesta zaraze prema zdravom tkivu kod jabuke, odnosno 50 cm kod dunje i kruške. Biljne dijelove koji su odstranjeni potrebno je iznijeti iz voćnjaka, alat dezinfikovati, a nastale rane premazati voćarskim voskom.

Pregledom voćnih stabala uočeno je prisustvo lisnih uši. Radi se o sitnim insektima veličine oko 2 mm,  zelene, crne i žute boje. Razmnožavaju se brzo i formiraju guste kolonije na naličju lista. Sišu biljne sokove nanoseći oštećenja na listovima koji se kovrčaju, zaostaju u razvoju, deformišu se. Luče mednu rosu koja privlači mrave. Pojava mrava je znak da su na voćnim stablima prisutne lisne uši, a lisne uši su prenosioci virusnih oboljenja. Potrebno je da se izvrši pregled voćnih nasada i po potrebi izvrši zaštita.

Sredstva za zaštitu bilja koristiti u skladu sa priloženim uputstvom vodeći računa o zaštiti pčela.