
Ministrica za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport BPK Goražde Adisa Alikadić-Herić sa saradnicima, posjetila je danas JU Edukacijsko-rehabilitacioni centar za djecu, mlade i odrasle osobe sa teškoćama u razvoju Grada Goražda ”Buđenje”, pri kojoj je odnedavno uz podršku resornog ministarstva uspostavljen rad senzorne sobe odnosno kabinet senzorne integracije, koji omogućava prostor korisnicima za budući razvoj i napredak.

Za implementaciju ovog veoma značajnog projekta resorno ministarstvo izdvojilo je 12.000 KM, a prema riječima ministrice, podrška radu i djelovanju ove ustanove neće izostati ni u budućnosti, posebno u kontekstu rada sa djecom s poteškoćama u razvoju.
„Kada je u pitanju rad ove ustanove, kao i rad sa djecom sa poteškoćama u razvoju, uvijek se trudimo pružiti maksimalnu podršku. U ovom mandatu otvoren je poseban budžetski kod za podršku ovoj ustanovi, koja je kao prioritetnu potrebu iskazala uvođenje senzorne sobe, a resorno ministarstvo je prateći iskustva u drugim kantonima smatralo, da je podrška ovom projektu prava mjera“- kazala je resorna ministrica.
Dodala je da će ministarstvo i u budućnosti nastaviti sa pružanjem podrške njihovim projektima i aktivnostima.
„Podržavamo sve aktivnosti usmjerene na rad s djecom sa poteškoćama u razvoju, uključujući uvođenje asistenata u nastavu, usklađeno s pedagoškim standardima, a u narednom periodu, planiramo aktivirati senzorne sobe i u osnovnim školama, čime želimo još više pomoći ovoj važnoj kategoriji naših građana. Imamo snažnu želju da nastavimo pružati podršku ovoj djeci, čije potrebe postaju sve očiglednije u našem društvu“, zaključila je ministrica.

Zadovoljstvo podrškom u realizaciji ovog projekta izrazila je i direktorica JU Edukacijsko-rehabilitacioni centar za djecu, mlade i odrasle osobe sa teškoćama u razvoju Grada Goražda ”Buđenje” Merima Jašarević, ističući značaj uspostave jednog organizovanog prostora, u kojem će djeca koja imaju teškoće senzorne integracije imati priliku sticati senzorna iskustva, usvajati vještine te upoznati okolinu.
„Uspostava senzorne sobe predstavljat će veliku olakšicu u radu terapeuta, jer to je jedan alat sa kojim će moći postizati specifične i tačno mjerljive edukacijske ciljeve, što će djeci dati mogućnost napredka u prevazilaženju njihovih poteškoća” – kazala je Merima Jašarević.

Podsjetimo, ova javna ustanova odnedavno djeluje u novom prostoru, koji nastoje ojačati, kako kadrovski tako i obezbjeđenjem materijalno tehničkih sredstava za rad, s ciljem stvaranja što boljih uslova za rad i buduće djelovanje.