Logo Vlada BPK
Bosna i Hercegovina Federacija Bosne i Hercegovine Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Dojave o bombama u školama: Kakve pravne posljedice očekuju počinitelje?

Preventivno djelovanje u školama od velike važnosti u sprečavanju negativnih posljedica

Datum: 06.11.2024.
Podijeli:

Učestale prijetnje, odnosno dojave o postavljanju eksplozivnih naprava i bombi u školskim objektima  na prostoru BiH koje izazivaju uznemirenost javnosti, bila je tema današnjeg radnog sastanka Komesara Uprave policije i ministra za unutrašnje poslove BPK Goražde, sa ministricom za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport Adisom Alikadić-Herić te direktorima osnovnih i srednjih škola sa prostora BPK Goražde.   

Takvi primjeri nisu zabilježeni u školama na prostoru BPK Goražde ali radi preventivnog djelovanja, na današnjem sastanku dogovorene su buduće aktivnosti po pitanju sprečavanja takvih pojava ali i sprečavanja negativnih posljedica.

„Uz prisutvo policijskih  službenika  Uprave policije BPK Goražde u krugu škola,  već od ponedeljka će provoditi edukativne aktivnosti , odnosno održati kratka predavanja po osnovnim i srednjim školama, i s ciljem podizanja svijesti kod učenika i njihovih roditelja  o zakonskim okvirima  i kaznama, posebno mlađih populacija kao i upoznavanje i sagledavanje pravnih i sugurnosnih posljedica koje mogu prouzrokovati lažne dojave i vršnjačko nasilje. Na taj način, samo zajedničkim radom  možemo   spriječiti eventualne negativne posljedice u slučaju nemilih događaja “ – kazo je komesar Uprave policije Damir Bogunić.

Naglasio je značaj dobre saradnje sa drugim kantonima, posebno Kantonom Sarajevo u kojem su dojave o postavljanju eksplozivnih naprava i bombi u školskim objektima učestala pojava, kako bi se razmjenili primjeri dobre prakse koji imaju za cilj sprečavanja ovih pojava.

Da je od presudnog značaja preventivno djelovanje potvrđuje nam i predstavnica Pedagoškog zavoda BPK Goražde  Emina Hadžić.

„ Treba djelovati multisektorski, bitna nam je međusobna  saradnja između Ministarstva za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport , osnovnih i srednjih škola međusobno, ali izuzetno je značajna saradnja sa Ministarstvom za unutrašnje poslove BPK Goražde i Upravom policije jer tek kada sagledamo problem sa aspekata koji su bitni i kada zajednički djelujemo, nastojeći postići onaj efekat koji nam je neophodan. U ovoj situaciji jako je važno jačati roditeljske kompetencije gdje bi smo zajednički pristupili preventivnom djelovanju i unapređenju mentalnog zdravlja kod učenika tako i o kaznama i posljedicama onog što možemo zvati i dječijim nestašlucima, a što poslije  može da preraste u vršnjačko nasilje.  Zato moramo osvjestiti roditelje da svi negativni postupci njihove djece su ustvari na određeni način kažnjivi i da treba da se djeluje preventivno tako što ćemo spriječiti sutra situaciju da kažnjavamo jedni druge“- naglašava Hadžić.

Sa današnjeg sastanka na prijedlog ministra unutrašnjih poslova BPK Goražde Nusreta Hubjera date su preporuke i školama,  da kroz svoj rad razvijaju preventivne programe u okviru kojih bi se održavale i edukativne radionice koje će imati za cilj predstavljanje važnosti empatije u preventivnom djelovanju kada je u pitanju nasilničko rješavanje sukoba. Također, predloženo je uvođenje sistema za monitoring i prijavu nasilja, na način da  putem jednostavnih procedura učenici i roditelji mogu prijaviti nasilje, prijetnje ili uznemiravanje, uz osiguranje anonimnosti te redovna obuka zaposlenih u školama o prepoznavanju znakova nasilja i rizičnih ponašanja.

Jedna od preporuka, uz preporuku da se redovno održavaju  sastanci  sa vijećem učenika kako bi bolje razumjeli problemi učenika te zajedno radili na rješenjima istih, jeste i da se razmotri mogućnost upotrebe tehnologija za praćenje i nadzor u školama, na način da se instaliraju sigurnosne kamere  na kritičnim mjestima u skladu sa preporukama struke.

Sa ovog sastanka, preporučeno je da škole u okviru svojih redovnih aktivnosti sačine Program jačanja roditeljskih kompetencija i saradnje sa porodicom.