Logo Vlada BPK
Bosna i Hercegovina Federacija Bosne i Hercegovine Bosansko-podrinjski kanton Goražde

O kantonu

Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Bosansko-podrinjski kanton Goražde, ili Kanton broj 5 unutar Federacije BiH, najmanji je kanton čije je administrativno, političko, prosvjetno i kulturno sjedište u Gradu Goraždu.

Prostire se na površini od 573,1 km² i ima veoma povoljan geografski položaj, koji se proteže po istočnim padinama Jahorine, Borovca i Kleka, na nadmorskoj visini od 345 metara. Ova konfiguracija uslovljava blagu, kontinentalnu klimu, kratke zime i duga, topla ljeta.
U sastavu Bosansko-podrinjskog kantona nalaze se Grad Goražde i dvije lokalne zajednice: Foča i Pale u FBiH.

Do početka 1992. godine, odnosno početka agresije na BiH, na ovom području živjelo je 37.505 stanovnika različitih vjeroispovijesti. Prema statističkim podacima s popisa iz 2013. godine, broj stanovnika je smanjen na 23.734.

Ovaj kraj oduvijek je predstavljao vezu između Istoka i Zapada, te ima strateški značaj jer graniči sa susjednim zemljama – Republikom Srbijom i Crnom Gorom, dok preko njega vode putevi prema Dubrovniku (Republika Hrvatska) i centralnoj Bosni i Hercegovini.

Prije odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992–1995. godine, dio jugoistočne Bosne i Grad Goražde činili su centar Gornje-drinske regije, sa razvijenom namjenskom, metalskom, hemijskom i tekstilnom industrijom, dobrim saobraćajnicama i velikim brojem zaposlenih. Prema podacima, u tadašnjoj općini Goražde bilo je zaposleno oko 11.000 radnika. Okosnicu privrednog razvoja činile su firme UNIS “Pobjeda” i HI “Azot”.

Tokom agresije, pored velikih ljudskih žrtava, u potpunosti su uništeni privreda i stambeni fond ovog kantona. Poslijeratni razvoj zasnivao se na obnovi privrednih kapaciteta koji su zadržali zdravu osnovu i potencijal za jačanje, kao i na iskorištavanju velikih prirodnih resursa putem koncesija, te obnovi i izgradnji infrastrukturnih objekata.

Bosansko-podrinjski kanton Goražde raspolaže brojnim prirodnim resursima, kao što su voda, šume, lovišta, nalazišta gipsa, izvori termalne i pitke vode, te kapaciteti za proizvodnju zdrave hrane. Veliki turistički potencijal pružaju rijeka Drina i njene pritoke, što otvara raznovrsne mogućnosti za ulaganja. Uprkos brojnim izazovima, posebno nakon ratnih razaranja, kanton pokazuje stalni interes za napredak, posebno u oblasti privrede.

Grad Goražde je jedno od rijetkih industrijskih središta u ovom dijelu zemlje. U periodu poslijeratne obnove, mnoge firme su ponovo pokrenule proizvodnju, a neke su stekle i međunarodnu reputaciju. Među vodećim granama su namjenska industrija i prerada metala. Kompanije koje se bave ovom vrstom proizvodnje orijentisane su na izvoz, kako u zemlje Evropske unije, tako i širom BiH, bilježeći izuzetne poslovne rezultate.

Zakonodavna i izvršna vlast, kroz uređenje pravne regulative i pružanje finansijske podrške, konstantno radi na unapređenju poslovnog ambijenta. Kroz različite programe subvencioniranja i podsticaja za zapošljavanje i samozapošljavanje te razvoj biznisa, pruža se podrška postojećim malim i srednjim preduzećima, poduzetništvu i obrtu, ali i novim investitorima.

Također, putem obrazovnih ustanova, značajna pažnja se posvećuje obrazovanju i obuci kadrova, naročito mladih, kako bi se stvorila pozitivna konkurencija u skladu s potrebama tržišta rada.

Pored industrije, Bosansko-podrinjski kanton prepoznaje turizam i poljoprivredu kao ključne oblasti za razvoj privrede i otvaranje novih radnih mjesta, posebno u ruralnim sredinama. Tome u prilog ide i činjenica da Kanton obiluje prirodnim ljepotama, naročito uz rijeku Drinu, koja pruža velike mogućnosti za razvoj turizma. Nedaleko od centra Goražda nalaze se brojni lokaliteti netaknute prirode, koji pružaju odlične uslove za razvoj avanturističkog, seoskog i ekoturizma. Ovo područje, bogato historijom i kulturnim naslijeđem, atraktivna je destinacija za posjetioce koji traže autentična iskustva.

BPK Goražde poznat je i po kvalitetnim sportskim i kulturnim sadržajima koji doprinose promociji kantona kao turističke destinacije. Ipak, potrebna su dodatna ulaganja u infrastrukturu, smještajne kapacitete i promociju, kako bi se turizam razvio u značajniju granu lokalne, ali i šire privrede.

Poljoprivreda, kao grana privrede u BPK-u, ima dugu tradiciju i značajan potencijal za dalji rast. Najzastupljeniji oblici su proizvodnja voća, povrća, ljekovitog bilja te stočarstvo. Poseban potencijal ogleda se u organskoj proizvodnji, s obzirom na čist okoliš i relativno nisku upotrebu hemikalija. U stalni rast ulaže se kroz subvencije za nabavku opreme, sadnog materijala i mehanizacije, kao i kroz programe edukacije poljoprivrednika, uvođenje savremenih standarda i povezivanje proizvođača s tržištima.

Kada je riječ o razvoju infrastrukture, iako postoje određeni pomaci, kanton se još uvijek suočava s izazovima, posebno u pogledu realizacije dugo očekivanog projekta cestovnog povezivanja Goražde–Sarajevo, što je prioritet za sveobuhvatan razvoj ovog područja.

Bosansko-podrinjski kanton, iako mali po teritoriji i broju stanovnika, pokazuje da se, uz posvećenost, strateško planiranje i ulaganja, može održati privredni rast i osigurati povoljan ambijent za život građana. S obzirom na dosadašnji razvoj i potencijale koje posjeduje, kanton ima realne mogućnosti da postane još značajniji dio Bosne i Hercegovine.

Potrebno je vjerovati u bolju perspektivu ovog kantona i njegov povratak statusu regionalnog centra.