Logo Vlada BPK
Bosna i Hercegovina Federacija Bosne i Hercegovine Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine svečano obilježen i u Bosansko-podrinjskom kantonu Goražde

Datum: 01.03.2009.
Podijeli:

Veliki broj Goraždana učestvovao u obilježavanju praznika svoje države

dan-nezavisnosti_2009_b.jpg

Nizom prigodnih svečanosti u organizaciji Vlade i općina u sastavu Kantona, građani Bosansko-podrinjskog kantona Goražde obilježili su u nedjelju, 01.03.2009.godine 1.mart-Dan nezavisnosti svoje domovine, Bosne i Hercegovine.

dan-nezavisnosti_2009_b1.jpg

Polaganjem cvijeća na spomen obilježje „Grad heroj-svojim braniocima“ i učenjem fatihe, kantonalni i općinski zvaničnici, predstavnici boračkih udruženja i Goraždanskog muftijstva te brojni građani odali su, prvo, dužnu počast onima koji su svoje živote dali za svoju suverenu zemlju.

dan-nezavisnosti_2009_b2.jpg

dan-nezavisnosti_2009_b3.jpg

Nakon toga, u Gradskoj likovnoj galeriji otvorena je kolektivna Likovna izložba djela 13 umjetnika sa područja Bosansko-podrinjskog kantona Goražde posvećena Danu nezavisnosti i Međunarodnom danu žena. Izložbu je svečano otvorio Premijer BPK-a Goražde Nazif Uruči, nakon što su uvodne riječi o njoj dali članovi Udruženja likovnih umjetnika BPK-a Goražde Slavko Klisura i Enver Krajišnik.

dan-nezavisnosti_2009_b10.jpg

dan-nezavisnosti_2009_b4jpg.jpg

Povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine u Velikoj sali centra za kulturu Goražde održana je svečana, zajednička sjednica Skupštine Bosansko-podrinjskog kantona Goražde i općinskih vijeća Goražde, Pale-Prača i Foča-Ustikolina. Sjednicu je otvorio predsjedavajući Skupštine BPK-a Goražde Alija Begović.

dan-nezavisnosti_2009_b6.jpg

Govoreći o ovom značajnom datumu u hiljadugodišnjoj istoriji BiH dr. Alija Begović je poručio: Svi mi, koji nosimo svoju domovinu u srcu, svi mi koji 1.mart-Dan nezavisnosti obilježavamo kao istinski dan slobode i suverenosti svoje zemlje, imamo važan zadatak da mladima prenesemo zavjete čuvara Bosne i Hercegovine, ideale o slobodi i višestoljetnoj tradiciji zajedničkog života svih njenih naroda.“
Čestitke povodom Dana nezavisnosti ovom prilikom uputili su i Premijer BPK-a Nazif Uruči, kao i načelnici općina u sastavu Kantona Muhamed Ramović, Zijad Kunovac i Asim Zec. Premijer BPK-a Goražde Nazif Uruči pozvao je građane da zanemare lične interese i da se upitaju šta oni mogu učiniti za svoju državu kako bi očuvali njeno jedinstvo i prevazišli poteškoće na njenom putu ka Evropskoj Uniji.

dan-nezavisnosti_2009_b7.jpg

dan-nezavisnosti_2009_b8.jpg

dan-nezavisnosti_2009_b9.jpg

Program svečane akademije svojim kulturno-umjetničkim programom upotpunili su učenici Osnovne muzičke škole „Avdo Smailović“ Goražde, Šejla Kočan, Ilvana Klačar, Mahir Vehabović, Alma Kamerić i Damir Mudželet , breakdance grupa „Ice six step“ , te članovi Udruženja za očuvanje bošnjačke tradicije „Yildiz“ Nedim Krajišnik i Muradif Kanlić.

Podijeljenje nagrade učenicima za najuspješnije likovne i literarne radove

Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta u Vladi BPK-a Goražde i ove godine nagradilo je učenike osnovnih i srednjih škola za najuspješnije likovne i literarne radove o temi „ Moja nezavisna Bosna i Hercegovina“. Nagrade učenicima i njihovim nastavnicima na svečanoj akademiji uručila je ministrica za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Alma Delizaimović.
Objavljujemo spisak nagrađenih učenika i nastavnika.

LITERARNI RADOVI

Osnovne škole od I-V (devetogodišnje)

Vedin Klovo Va OŠ „Husein ef. Đozo“ Goražde
Korjenić Edvin IIIa OŠ „Mehmedalija Mak Dizdar“ Vitkovići
Emir Muslić II, OŠ „Hasan Turčalo Brzi“ Ilovača
Lejla Karčić OŠ „Husein ef. Đozo“ Goražde – nagrađeni nastavnik

Kategorija od V do VIII razreda

Papračanin Ahmed VIII/6, OŠ „Husein ef. Đozo“ Goražde
Nadina Pleh VI 1, OŠ „Husein ef.- Đozo“ Goražde
Danijela Mandić VII2, OŠ „Fahrudin Fahro Baščelija“ Goražde
Halida Kurtović OŠ „Husein ef. Đozo“ Goražde – nagrađeni nastavnik

Kategorija srednjih škola:

Jasmin Hasanović IV2, MSŠ „Enver Pozderović“ Goražde
Ajla Čalaš II3, MSŠ „Enver Pozderović“ Goražde
Emina Spirjan II2, STŠ „Hasib Hadžović“ Goražde
Lejla Hodžić, MSŠ „Enver Pozderović“ Goražde – nagrađeni nastavnik

LIKOVNI RADOVI

Osnovne škole od I-V (devetogodišnje)

Maslo Sanela IV a OŠ „Husein ef. Đozo“ Goražde
Amer Bezdrob III2 OŠ „Fahrudin Fahro Baščelija“ Goražde
Pleh Lejla IV a OŠ „Husein ef. Đozo“ Goražde
Zineta Pleh OŠ „Husein ef. Đozo“ Goražde – nagrađeni nastavnik

Kategorija od V do VIII razreda

Lejla Radmilović VIIIa OŠ „Mehmedalija Mak Dizdar“ Vitkovići
Aldijana Hećo VIa OŠ „Husein ef. Đozo“ Goražde
Nino Bašić VI4 OŠ „Fahrudin Fahro Baščelija“ Goražde
Haris Bašić OŠ „Mehmedalija Mak Dizdar“ Vitkovići – nagrađeni nastavnik

Održan tradicionalni šahovski turnir

dan-nezavisnosti_2009_b5jpg.jpg

Svoj doprinos u obilježavanju 1.marta-Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine dali su i članovi Šahovskog kluba „Goražde“. Oni su u prostorijama svog kluba, u nedjelju, 01.marta održali tradicionalni šahovski turnir na kojem je nastupio veliki broj šahista sa područja ovog Kantona. Pobjedniku turnira uručena je skromna novčana nagrada.