Donošenje Zakona o imovini Bosansko-podrinjskog kantona i predstojeće usvajanje Zakona o srednjem obrazovanju i odgoju, u kojem će po prvi put srednje obrazovanje biti obavezno, najznačajniji su rezultati Vlade Bosansko-podrinjskog kantona Goražde u sto dana rada.
Ovo je istaknuo premijer BPK-a Goražde Emir Frašto na današnjoj press konferenciji o temi „Sto dana rada Vlade Bosansko-podrinjskog kantona“, kojoj je prisustvovao i kompletan saziv Vlade BPK-a Goražde.
Vlada je u ovom periodu održala 13 sjednica, na kojima je usvojeno više zakona, te utvrđeno na destine odluka, zaključaka i rješenja. Sjednice Vlade održavane su u kontinuitetu, svake sedmice po jedna sjednica. Najviše tačaka dnevnog reda utrošeno je na razmatranje materijala iz oblasti Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport i Ministarstva za zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice, a najmanju zastupljenost u tačkama dnevnog reda imali su Ministarstvo za pravosuđe, upravu i radne odnose i Ministarstvo za prostorno uređenje i zaštitu okoline.
Prema riječima premijera Frašta, najangažovaniji ministar u proteklom periodu, na osnovu učestvovanja i raspravi u preko 30 tačaka dnevnog reda, bio je ministar za privredu Demir Imamović. Unazad 45 dana, Vlada Bosansko-podrinjskog kantona imala je u ostavci ministricu za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice. Njena ostavka je prihvaćena 16.05. i posljednjih 25 dana ovo ministarstvo radi bez ministrice.
Pored donošenja Zakona o imovini, koji je izdvojen kao najznačajniji akt koji će donijeti više upošljavanja i veće investicije na području Bosansko-podrinjskog kantona, u Vladi BPK-a smatraju da je sve ono što je urađeno za otvaranje odjeljenja Mašinskog fakulteta u Goraždu, novi pokušaj davanja šanse da aktivno bude uposleno više ljudi. Mašinski fakultet će, prema ocjeni premijera BPK-a, biti odraz želja goraždanske privrede u kojoj postoji potreba za tim kadrom.
Jedna od aktivnosti koja je po prvi put na prostoru Kantona realizovana jeste i uvođenje obaveznog predškolskog odgoja i obrazovanja za djecu koja sa 5,5 godina imaju obavezu pohađanja vrtića. Koordinisanim radom Ministarstva za boračka pitanja, federalnog ministra i Kantonalne Službe za zapošljavanje, Bosansko-podrinjski kanton je drugi kanton u Federaciji koji je obavezu, odnosno isplatu naknada demobilisanim borcima za vrijeme nezaposlenosti, u potpunosti ispunio.
Većina ministara u Vladi BPK sastala se sa resornim ministrima na federalnom nivou. Očekivani kontakti sa ostalim kantonalnim ministarstvima i vladama u ovom periodu nisu ostvareni, izuzev sa Vladom Kantona Sarajevo, odnosno Ministarstvom za boračka pitanja, gdje su ostvareni konkretni pomaci u saradnji.
Vlada BPK-a ima redovnu komunikaciju i sa Vladom Federacije, kojom pokušava da istakne uslove življenja na prostoru Kantona, broj starih, zaposlenih, povezanost unutar kantona.
Jedno od najznačajnijih pitanja, svakako je predviđenih 13 miliona KM grant sredstava za Bosansko-podrinjski kanton koje stoje na kodu od 26 miliona u rebalansu Budžeta Vlade Federacije. Od tog granta zavisi punjenje budžeta BPK-a Goražde koje nije u očekivanom obimu, a postoji bojazan da će ova sredstva biti smanjena, a da ne budu definisana.
– Sastanak vlada Federacije BiH i Bosansko-podrinjskog kantona, koji je najavljen u ovom mjesecu, trebao bi da bude odrednica u smislu koliki će biti taj grant i kojem pravcu će se ići- kaže premijer i naglašava:
„Ako ne u grant sredstvima, vjerujem da ćemo sredstva obezbijediti kroz programe. Vlada Federacije je stanovišta da grantova neće biti, a i ako bude da će to biti po nekim kriterijima. Ne bježimo od kriterijuma, ali da ne budu napravljeni na način : koliko imate djece, koliko imate upisa u školu, da ti kriteriji nisu bitni, jer u Ustavu Federacije ne stoje. Mi smo za one kriterije koji će nam izjednačiti uslove, školovanja, privrednog razvoja, infrastukturnog razvoja, komunikacija, stvari koje se ne vide u tim kriterijumima. Vjerovatno ćemo i mi uraditi kriterijume za raspodjelu sredstava općinama, gdje se javljaju trošenja koja bi trebalo pratiti i svesti ih u ekonomičnije tokove. Želimo da te ekonomske mjere i drugi unesu u svoj budžet i u svoje ponašanje, kao i odnos prema radu.“- riječi su premijera Emira Frašta.
Jedan od pripremljenih projekata prema Vladi Federacije, a koji je značajan za privredu BPK-a, je stavljanje prečistača na vode koje ulaze u Podhranjenski potok sa lokaliteta „Pobjede“, za što je potrebno obezbijediti 3 do 5 miliona KM.
Također, Vlada BPK-a insistira na strateškom opredjeljenju Direkcije za ceste, koja je u strateške pravce stavila i pravac koji ide od Sarajeva ka Goraždu. Projekcija je da se taj put poveže sa autoputem Bar-Beograd. Priortitet Vlade BPK-a u narednom periodu je i donošenje Zakona o javno- privatnom partnerstvu koji bi, takođe, omogućio viši priliv investicija i veće zapošljavanje, istaknuto je na press konferenciji.
Pored premijera, o najznačajnijim aktivnostima u sto dana rada, na današnjoj press konferenciji, govorili su ministrica za obrazovanje Alma Delizaimović, ministar za finansije Muhidin Pleh, ministar za boračka pitanja Dževad Adžem i ministar unutrašnjih poslova Nusret Sipović.