Vlada BPK-a Goražde podržava zahtjeve radnika!
Nakon što se dan prije sastala sa predstavnicima Sindikata bivše HI „Azot“ i obećala im svu potrebnu materijalno-tehničku i medicinsku pomoć, delegacija Vlade Bosansko-podrinjskog kantona Goražde, na čelu sa premijerom Nazifom Uručijem obišla je 26.04.2006. radnike bivšeg sistema HI „Azot“, koji u ponedjeljak 24.04. 2006., na treću godišnjicu stupanja u generalni štrajk, započeli i sa štrajkom glađu kao posljednjim mehanizmom borbe za ostvarivanje zakonom zagarantovanih prava i odlučni da istraju sve dok se ne imenuje tim za medijaciju koji će posredovati u rješavanju njihovog dugogodišnjeg spora sa vlasnicima njihovih privatiziranih preduzeća.
Uvjerivši se na licu mjesta u stanje 78 radnika koji štrajkuju glađu, Premijer Uruči osvrnuo se na i na vijest o presudi Kantonalnog suda u korist 55 radnika „Bazne hemije“, podsjećajući da je Vlada kantona u protekle tri godine od početka štrajka podržavala odluku radnika da iskažu svoje nezadovoljstvo i potrebu da se njihovi probleme riješe.
Kako smo saznali od predstavnika sindikata HI „Azot“ Kantonalni sud u Goraždu potvrdio je raniju presudu Općinskog suda kojom se Nadzorni odbor „Bazne hemije“ obavezuje da isplati radnicima po 5000,00 KM sa zateznom kamatom , te uplati sve doprinose do dana isplate.
U razgovoru sa radnicima Premijer Uruči još jednom je istakao da medijacija na državnom nivou koju traže može stići tek za nekih mjesec dana, no da u međuvremenu Ekonomsko-socijalno vijeće BPK-a Goražde, ukoliko na to pristanu sve strane, može preuzeti ulogu medijatora. I Kantonalni sindikat imenovao je svoja dva člana u ovo vijeće, čime su se stekli uslovi za njegovo funkcionisanje. Eventualni pregovori, trebali bi rezultirati dogovorom o isplati 7 miliona KM radničkih potraživanja po osnovu plata i doprinosa, koji nisu isplacivani od 1999. godine.
Radnike obilaze i ekipe Doma zdravlja Goražde, no poslije nekoliko hitnih medicinskih intervencija u prva 24 sata štrajka, jutros, na svu sreću nije bilo nekih posebnih zdravstvenih problema kod radnika.
„Nećemo odustati od svojih zahtjeva, iako su ljudi iscrpljeni, posebno žene. Takođe, zahtjevamo od nadležnih inspekcijskih organa, ne samo BPK-a Goražde već i Federacije i države da konačno pokrenu proces po pitanju nasilnih provala koje su se dogodile prošle godine, te konačno utvrde da li se 37 kilograma platine još nalazi u fabričkom sefu“- izjavio je predsjednik Štrajkačkog odbora radnika Mensur Durović.
Na ivici strpljenja poslije trogodišnjeg čekanja, radnici bivše HI „Azot“, među kojima je većina demobilisanih boraca očekuju veću podršku i od drugih vladinih i nevladinih institucija i organizacija, koje se bar za sada još ne oglašavaju.