U opštini Čajniče danas je svečano otvorena obnovljena džamija Sinan-bega Boljanića, a ovaj vjerski objekat uz učenje tekbira otvorio je reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein-ef. Kavazović u pratnji visokih državnih i vjersnih zvaničnika Bosne i Hercegovine i Republike Turske.
Uz brojne vjernike otvaranju džamije prisustvovali su i ministar pravde Republike Turske Yılmaz Tunç zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Denis Zvizdić, direktor Vakufske direkcije IZ dr. Senaid Zajimović, zamjenik generalnog direktora Generalne direkcije vakufa Republike Turske Hayrullah Çelebi te premijer BPK Goražde Edin Ćulov.
Reisu-l-ulema IZ u BiH Husein ef. Kavazović naglasio je da ovaj arhitektonski dragulj pripada cijelom gradu, svakom njegovom stanovniku i cijeloj Bosni.
“ Vjerujem da će od danas život u ovom mjestu biti drukčiji, slađi i sadržajniji i da će on gradu privući mnoga dobra i berićeta i da će se životna krivulja nastaviti kretati prema gore, prema životu, a ne prema smrti. Nemojte dozvoliti da džamija bude sama, jer naša tradicija kaže da su na svijetu trojica samci: Kur’an u kući iz kojeg se ne uči, džamija u mahali u kojoj se ne klanja i dobar čovjek u pokvarenom društvu. Muslimane pozivam da džamiju posjećuju, u njoj obavljaju namaz, moralno se oplemenjuju i čine ono što je Bogu drago, nemuslimane pozivam da je poštuju i uživaju u njenoj ljepoti, i čuvaju njenu svetost onako kako čuvaju svetost svoje bogomolje” – poručio je Kavazović.
Posebnu zahvalnost prijateljima iz Republike Turske, ali i Vakufskoj direkciji IZ u BiH koji su finansirali ponovnu izgradnju džamije uputila predsjednica Medžlisa IZ Čajniče Anera Zagrljača.
“Danas smo ovdje da svjedočimo da smo živi, da smo se uzdigli i da ne odustajemo od lijepog, od ljepote suživota i prijateljstva. Hvala vam što ste uz nas i što podržavate dobro” poručila je Zagrljača.
Načelnik općine Čajniče Goran Karadžić, naglasio je višestruki značaj obnovljene džamije, između ostalog i za razvoj grada i vjerskog turizma.
“Nije slučajno da se sve dešava na današnji dan kada je i Petrovdan, veliki praznik pravoslavaca i evo na 50 metara razmaka su ovdje dva divna skupa i ljudi se vesele jer je Bog dao da to tako bude. Ispričat ću vam jednu slučajnost koja se desila 8. septembra prije dvije godine kada je stavaljan minaret na našu džamiju, a gore je stavaljan krst. Ista mašina, dizalica je uradila u jednom satu te aktivnosti što govori da nas Bog upućuje i da ne možemo da živimo jedni bez drugih i to moramo da uvažimo. Moramo različitosti koristiti, a ne imati ih kao kamen spoticanja, zato dajmo svi jedan mali doprinos da gradimo budućnost, a sve ono što što nas sputava i što nije kako treba da polako ostavljamo iza sebe, zbog naših novih generacija, da ne dozvolimo nikada da nam se dešavaju ružne stvari na ovim prostorima” – kazao je Karadžić.
Direktor Vakufske direkcije IZ u BiH Senaid Zajimović naglasio je da je Sinan-begova džamija ponovo spomenik i duhovne i kulturne te civilizacijske snage i pobjede dobra u BiH. On je podsjetio da je prema njegovoj vakufnami iz 1582. Sinan-beg u Čajniču podigao džamiju oko koje se kasnije formirala mahala prozvana po njemu Sinan-pašina mahala.
“ Uz džamiju koju je dao sagraditi 1570. on je uvakufio i mekteb, tekiju sa musafirhanom, karavan saraj i 22 dućana, dva mlina na Janjini, te mostove, mesdžide, hamame i druge objekte. Danas svega toga nema, ali imamo ponovo izgrađenju džamiju koja nije samo vjerski objekat već simbol naše historije, tradicije i zajedništva. Njena obnova predstavlja obnovu naše vjere i duha. Ovaj dan pokazuje snagu zajedništva i naše odlučnosti da očuvamo kulturno i vjersko naslijeđe za buduće generacije”, poručio je Zajimović.
Zamjenik generalnog direktora Generalne direkcije vakufa Republike Turske Hayrullah Çelebi istakao je da Sinan begova džamija nije samo mjesto molitve već i važan dio kulturnog i historijskog naslijeđa, uz napomenuu da je ona vjekovima bila simbol bratstva, mira i tolerancije na ovom prostoru. Podsjetio je da je njena rekonstrukcij započela protokolom potpisanim 2015. godine
“ Danas, oživljavanjem ove bogomolje koja je naša svetinja, jačamo naše veze sa prošlošću i ostavljamo važno naslijeđe našim budućim generacijama. Pored mnogih objekata koji su spaljeni ili uništeni 1992. godine ova bogomolja je razorena do te mjere da nije ostao gotovo niti jedan kamen. U arhitektonskom smislu, radovi na rekonstrukciji Sinan begove džamije, koja je imala veliku sa tri male kupole, kamenu munaru visine oko 37, 50 metara započeli su nakon arheoloških iskopavanja. Nova džamija sagrađena je na ostacima temelja srušene džamije, ručno crtani radovi enterijera ponovo su oživjeli vjekovni duh džamije i vratili njen originalni izgled” – kazao je Çelebi, uz obećanje da će Turska i dalje stajati uz narod BiH.
To je potvrdio i ministar pravde Republike Turske Yılmaz koji je naglasio da narodi Bosne i Hercegovine i Turske posjeduju zajedničku historiju i zajedničke kulturne vrijednosti.
“Naši preci koji su došli na ove prostore kako bi uspostavili pravdu, zapravo su osnažili i oformili mostove ljubavi. U centru ovog odnosa nalazi se trud, poštovanje, između nas. Danas smo zajedno rame uz rame s vama, danas smo zajedno kako bismo ponovo oživjeli naše zajedničko naslijeđe”, poručio je Tunç.
Podsjetio je da je u agresiji na BiH porušeno preko 600 džamija, više od 200 mesdžida, tekije, turbeta, medrese, mektebi, preko 400 vakufskih djela.
“ Mi kao R Turska nismo mogli izdržati da sve ove kulturološke vrijednosti budu porušene i mi smo odlučili da ih ponovo podignemo na noge. Zahvaljujući naporima Generalne direkcije vakufa R Turske do danas potpisano 28 protokola o saradnji, 16 građevina je restaurirano među kojima se nalaze džamije, hanovi, hamami i medrese, trenutno je u toku restauracija četiri djela, šest projekata je trenutno u fazi izgradnje projekta. Naravno ne smijemo zaboraviti TIKU i njene napore. Do danas TIKA je realizovala 1.050 projekata i želim poručiti da ćemo sa istom odlučnošću nastaviti sa obnavljanjem naših djela” – dodao je.
Obraćajući se na svečanosti otvaranja džamije Denis Zvizdić, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH istakao je da obnova predstavlja materijalni iskaz civilizacija koje su boravile na ovom prostoru.
“Ova džamija je veliko umjetničko djelo iz dva razloga, zato što ima ljepotu u proporciji i zbog toga što kada takvu ljepotu povežemo s njenom duhovnom komponentom, onda se stvara emocija. Ona ima proporciju, emociju, a ne postoji ni jedno veliko umjetničko djelo ako nema lijepu proporciju i ako ne izaziva emociju. Ova džamija je veliko djelo zbog emocije koju izaziva i duhovne poruke koju šalje”, kazao je on.