U okviru aktivnosti Odbora za međureligijsku saradnju Goražde, u goraždanskom Centru za kulturu realizovan je jedinstven i svake pažnje vrijedan program na kome su predstavljeni islamski i pravoslavni vjerski običaji i jela koja se serviraju uz vjerske praznike i blagdane.
Program koji je ovim povodom izveden pripremili su đaci osnovnih škola „ Vuk Karadžić“ iz Višegrada i Novog Goražda i „ Fahrudin Fahro Baščelija“ iz Goražda, te članice Udruženja žena „ Viva“ iz Novog Goražda i Asocijacije žena Medžlisa Islamske zajednice Goražde. Program pod nazivom „Vjerski običaji“ finansijski je podržan od CRS-a ( Catholic Relief Services) a realizovali su ga Islamska zajednica Goražde i Crkvena opštine Goražde, uz podršku sekretarijata Međureligijeskog vijeća u BiH.
Bogastvo različitosti i zajedničkih vrijednosti
Kako je u pozdravnom obraćanju kazala koordinatorica programa, profesorica Melisa Kurtić, vjerski običaji su veoma značajni za izgradnju identiteta i prilika kako za predstavljanje svojih vrijednosti, tako i za upoznavanje sa vrijednostima i stavovima drugih ljudi. Nepoznavanje vrijednosti drugoga i drugačijega vodi ka nizu problema u našem društvu. Jedan od prvih koraka kojeg treba učiniti na putu rješavanja tih problema upravo je upoznavanje tih vrijednosti.
– Drago nam je što možemo podsjetiti i na brojne zajedničke vrijednosti koje nas spajaju. Ovo je naš skroman doprinos upoznavanju društva u kojem živimo, odnosno doprinos unaprjeđenju međureligijske izgradnje mira- kazala je Kurtić, uz koju je, kao koordinatorica u pripremi programa radila i Jelena Kovačević iz Novog Goražda.
Djevojčice i dječaci iz Goražda predstavili su brojnim posjetiocima programa običaje koji su vezani uz Kurban bajram, a njihovi vršnjaci iz Višegrada i Novog Goražda običaje koji se provode uz pravoslavni praznik Đurđevdan. Program se sastajao iz dva dijela – prezentacije vjerskih običaja i prezentacije i degustacije jela koja se spremaju prilikom proslave praznika i blagadana.
Značaj ovog ali i ostalih programa koje priprema i realizuje Odbor za međureligijsku saradnju Goražde u izgradnji trajnog mira i posebno stvaranja uslova za sretan i prosperitetan život mladih u Bosni i Hercegovini istakli su ovom prilikom u obraćanjima Dalibor Nešković, načelnik Opštine Novo Goražde, Sanid Zirak, pomoćnik načelnika Općine Goražde i Božana Ivelić – Katava, stručni savjetnik u Međureligijskom vijeću BiH, koja je posebno izdvojila uspješnost djelovanja Odbora za međureligijsku saradnju Goražde.
S.Klisura