Logo Vlada BPK
Bosna i Hercegovina Federacija Bosne i Hercegovine Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Sastanak predstavnika agencija UN-a, Vlade BPK-a i resornih institucija

Razgovarano o novom UN-ovom projektu pomoći žrtvama nasilja

Datum: 04.03.2016.
Podijeli:

IMG_2587

Na inicijativu predstavnika UN-a u BiH i u saradnji s Vladom Bosansko-podrinjskog kantona Goražde, danas je održan sastanak na kojem su predstavljene aktivnosti Zajedničkog programa UN-a pod nazivom „Traženje zaštite, podrške i pravde za preživjele žrtve seksualnog nasilja tokom sukoba u BiH“ (CSRV).

Uz predstavnike UN-ovih organizacija IOM, UNDP, UNFPA i UN Women, sastanku su prisustvovali i predstavnici Ministarstava za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice i Ministarstva za pravosuđe, upravu i radne odnose, kao i direktori Kantonalne bolnice i Doma zdravlja u Goraždu, Službe za zapošljavanje, Zavoda za besplatnu pravnu pomoć i Centra za socijalni rad BPK-a.

Cilj sastanka je bio da se predstavnici resornih ministarstava i institucija upoznaju sa idejom i ciljevima ovog projekta, koji je nastao kao odgovor na preporuke iz izvještaja Specijalne predstavnice o seksualnom nasilju tokom sukoba Generalnog sekretara UN-a, koja je tokom svoje posjete BiH 2013. godine prepoznala potrebu za poboljšanjem položaja preživjelih žrtava seksualnog nasilja u sukobu, kao i njihovih porodica.

IMG_2591

Osnovni ciljevi ovog projekta, koji će se realizovati na tri pilot lokacije – Goraždu, Brčkom i Banjaluci/ Bratuncu, jesu jačanje institucija sistema radi pružanja potrebne podrške žrtvama ratnog seksualnog nasilja, kao i stvaranje pravnog okvira koji će omogućiti efikasnu implementaciju njihovih prava.

Zemljama koje su bile zahvaćene ratnim sukobima UN je naložio donošenje programa reparacije, koji podrazumijevaju sveobuhvatan pristup ovoj problematici i definisanje cijelog seta prava za osobe koje su bile izložene navedenom nasilju.

Kroz ekspertizu četiri UN agencije: IOM – reparacije, UNDP – sektor pravosuđa, UNFPA – psihosocijalne i zdravstvene usluge i UN Women – ekonomsko jačanje, projekat ima za cilj da unaprijedi prava ove populacije, a njegove četiri glavne komponente su prikupljanje podataka i mapiranje potreba žrtava i kapacieta pružatelja usluga, poboljšanje i proširenje opsega usluga, razvoj paketa sveobuhvatne reparacije, te smanjenje stigme u odnosu na žrtve nasilja kroz proces zagovaranja.

Istaknuto je da je ovo bio jedan od konsultativnih sastanaka u okviru procesa identifikacije stvarnih potreba žrtava nasilja i nadležnih institucija, s ciljem stvaranja pretpostavki za početak realizacije konkretnih aktivnosti na ovom projektu.