U Goraždu je danas održana centralna svečanost povodom obilježavanja jubilarne, 25. godišnjice prvog oslobođenja Goražda u periodu Odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992-1995. godina.
Obilježavanje 18. septembra – Dana Bosansko-podrinjskog kantona Goražde i Grada Goražda započelo je tradicionalnim polaganjem cvijeća na Centralno spomen obilježje braniteljima BPK Goražde.
Nakon učenja Fatihe i odavanja dužne počasti šehidima i ostalim žrtvama agresije, cvijeće na spomen obilježje položile su delegacije zakonodavne i izvršne vlasti BPK Goražde, Grada Goražda i općina Foča i Pale (FBiH), Muftijstva goraždanskog, turske općine Şahinbey, Oružanih snaga BiH, boračkih udruženja, Saveza ratnih vojnih invalida Federacije BiH i Patriotskog pokreta Goražde.
U okviru ceremonije polaganja cvijeća, prisutnima se obratio bivši ratni komandant 1. slavne višegradske brigade Ahmed Sejdić, koji je podsjetio na najznačajnije momente koji su doveli do prvog oslobođenja Goražda.
– Ponosni smo što smo u svoj toj borbi, u svoj toj nepravdi pokazali dostojanstvo, što smo u operaciji „Krug“ bili vitezovi, što smo u operacijama poslije „Kruga“ u odbrani 1994. godine, koja je bila jedna od najtežih situacija za ovaj grad, i tada pokazali herojstvo, viteštvo i dostojanstvo, i ostali smo ljudi. Danas s ponosom možemo reći da smo učinili velika djela, dobra djela, djela odbrane civilizacije, ne samo Bosne i Hercegovine i ovog prostora, nego i svjetske civilizacije. Kroz ovu odbranu se branila civilizacija od laži, podvala, prevara i zločina i stoga moramo biti ponosni – istakao je Sejdić.
Učesnicima ceremonije obratio se i ministar za boračka pitanja Eniz Halilović.
– Čast mi je govoriti o ovom datumu koji je 1992. godine na samom početku Odbrambeno-oslobodilačkog rata odredio našu sudbinu i osvjetlio dug i težak put ka slobodi do koje su mnogi, nažalost dali i živote. Danas, 25 godina poslije rata, po svemu onome što smo znali i saznali o agresoru koji nas je napadao, po svima onima koji su bili umješani u određivanje sudbine bošnjačkog naroda i drugih naroda u BiH, čini se nestvarno da se mogao naći neko ko je mogao ostvariti ovu blistavu pobjedu i neprijatelja potući do nogu, oslobodivši pritom oko 600 km² teritorija – kazao je resorni ministar.
Na svečanosti polaganja cvijeća nastupio je hor OŠ „Fahrudin Fahro Baščelija“ i djeca iz vrtića „Sunce“.
U nastavku je uslijedilo tradicionalno polaganje cvijeća i učenje Fatihe na šehidskom mezarju te polaganje cvijeća na partizanskom spomen obilježju u Kolijevkama.
Delegacije zakonodavne i izvršne vlasti, Muftijstva te Ministarstva unutrašnjih poslova i boračkih udruženja takođe su položile cvijeće na Spomen obilježje poginulim pripadnicima MUP-a i Spomen obilježje poginuloj djeci Goražda.
U organizaciji Bosansko-podrinjskog kantona Goražde i Grada Goražda u Velikoj sali Centra za kulturu održana je zajednička svečana akademija.
Uz čestitke građanima BPK Goražde povodom jubilarne godišnjice oslobođenja, prisutnima na akademiji obratila se predsjedavajuća Skupštine BPK Goražde Aida Obuća.
– Oni koji su ovdje proveli rat ’92-’95. znaju kako je bilo biti u Goraždu 1992. godine. Svi mi s ponosom se sjećamo 18. septembra 1992. godine kada su jedinice Armije RBiH i to 31, 1. i 43. drinska udarna brigada učinile ono što je bilo nevjerovatno učiniti u tom periodu. U periodu kada je sve gorilo, mi smo uspjeli da se odbranimo i postanemo jedini slobodan grad na Drini. Hrabri branioci Goražda su uspjeli da oslobode veliki dio teritorije na području današnjeg grada Goražda i da vrate sigurnost i nadu stanovništvu u okruženom Goraždu – kazala je ona u svom obraćanju.
U ime Vlade BPK Goražde čestitke povodom 18. septembra uputio je premijer BPK Goražde Emir Oković.
– Ne smijemo da dođemo u zabunu i pomislimo da život počinje i završava s nama. Ovaj datum, 18. septembar nam omogućava da se vratimo unazad i da vidimo da to nije tako. 18. septembra ’92. godine odbrana ovog prostora je prodisala i stvorila uslove da na kraju ostanemo na Drini. Mnogi ljudi su uložili dosta truda i svoje živote za takvo nešto – kazao je premijer u svom obraćanju te ujedno podsjetio na zasluge svih onih koji su u poslijeratnom periodu dali svoj doprinos u razvoju i opstanku ovog prostora.
Prigodnim govorima, gostima akademije su se također obratili gradonačelnik Grada Goražda Muhamed Ramović, zamjenica predsjedavajuće Gradskog vijeća Armina Marić i načelnik Općine Şahinbey Mehmet Tahmazoğlu.
Na svečanoj akademiji su dodijeljena javna priznanja Skupštine BPK Goražde i Grada Goražda.
Skupštinska javna priznanja uručili su predsjedavajuća Aida Obuća, premijer Emir Oković i ministar za boračka pitanja Eniz Halilović.
Javno priznanje „Počasni građanin“ ove godine dodijeljeno je bivšem ratnom komandantu Ahmetu Sejdiću za izuzetan doprinos u odbrani tokom agresije 1992-1995, javno priznanje „Plaketa Kantona“ privredniku Nijazu Hastoru za izuzetne rezultate u razvoju privrede, dok je javno priznanje „Štit Kantona“ posthumno dodijeljeno bivšem ratnom komandantu, rahmetli Zaimu Imamoviću na ime posebnog doprinosa u odbrani ovih prostora.
Odlukom Gradskog vijeća Goražda, javno priznanje ”Počasni građanin Grada Goražda” dodijeljeno je Bernd Koobu iz bratske općine Gere za izuzetan doprinos u promociji vrijednosti demokratskog društva, položaja i ugleda Grada Goražda.
”Zlatna plaketa Grada Goražda” dodijeljena je JU SSŠ „Džemal Bijedić“ Goražde za dugogodišnji rad i izuzetna ostvarenja u oblasti obrazovanja i tehničke kulture, Muškom rukometnom klubu „Goražde“ za dugogodišnji rad i izuzetna ostvarenja u oblasti sporta, te Safetu Gušu na ime dugogodišnjeg volonterskog rada u oblasti kulture i umjetnosti.
Javno priznanje ”Prijatelj/Prijateljica Grada Goražda” dodjeljeno je Ralfu Rauchu iz Gere za izuzetno vrijedne humanitarno-socijalne akcije i pomoć pojedincima i Gradu Goraždu, dok je javno priznanja ”Povelja za životno djelo Grada Goražda” posthumno dodjeljeno rahmetli Smailu Mujkoviću za izuzetan doprinos u razvoju Goražda, kao i Edibu Čovčiću za izuzetan i doprinos u razvoju fudbala u Goraždu.
U programu svečane akademije svoj doprinos dali su nastavnici i učenici Osnovne muzičke škole “Avdo Smailović” iz Goražda.
Nakon svečane akademije u goraždanskoj Art galeriji otvorena je izložba ručnih radova nastalih u radionicama Kulturno-edukativnog centra Goražde – Gungoren i Udruženja žena za ruralni razvoj općine Pale (FBiH).
Na Mostu Alije Izetbegovića upriličena je svečanost povodom završetka radova na uređenju mosta koje su inicirali mladi Goražda. Tokom svečanosti održan je i performans mladih u kojem su nastupili mladi goraždanski muzičari.
U okviru programa obilježavanja u OŠ „Husein ef. Đozo“ svečano je otvoren Kabinet turskog jezika, dok je u Maloj sali Centra za kulturu održana promocija knjige pod nazivom „Bosna i Bošnjaci u srpskoj politici autora prof.dr. Muja Demirovića.
Tokom dana u Domu mladih Centra za kulturu održano je cjelodnevno druženje pripadnika boračke populacije.
Program obilježavanja Dana BPK-a Goražde i Grada Goražde biće nastavljen i sutra obilaskom oboljelih demobilisanih boraca i porodica šehida u Kantonalnoj bolnici, promocijom topografske karte Srebrenice pod nazivom “Genocid na karti”, autora Mugdima Cvrlja u sve tri općine u sastavu Kantona, te promocijom knjige koja takođe tretira srebreničku tragediju autora Emira Bektića, pod nazivom “Kad osvaneš sam”.
U programske sadržaje uvrštena je i svečana akademija povodom obilježavanja 70 godina Crvenog križa Goražde, koja će se održati sutra u 12,00 sati u Maloj sali Centra za kulturu, uz podsjećanje na ogroman doprinos ove organizacije, kako u odbrambeno-oslobodilačkom ratu, tako i u poslijeratnom razvoju Kantona.