Žene upravljaju sa gotovo jednom trećinom aktivnih bosanskohercegovačkih kompanija, ne računajući poduzetnice i njihove obrte, što daje izuzetnu sliku značaja ”ženskog” biznisa i njegovog utjecaja na privredu Bosne i Hercegovine. Govoreći o ženama i ženskom poduzetništvu u hotelu Tarčin Forest Resort and Spa Sarajevo – Mgallery u periodu od 20. do 22. februara održani su Drugi sarajevski B2B susreti poduzetnica BiH i regiona, a u organizaciji bosanskohercegovačkog Udruženje za demokratiju, poduzetništvo i kulturu „Poduzetnice IN“.
Druge B2B susrete podržale su najveće regionalne organizacije čija djelatnost je promocija ženskog poduzetništva i žena u biznisu. Preko dvije stotine učesnica došlo je iz devet zemalja – Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Kosova, Turske, Holandije i Bosne i Hercegovine.
Prisutne je pozdravio predsjednik Privredne komore FBiH Mirsad Jašarspahić, koji je ujedno i ozvaničio otvaranje susreta, a susrete su podržali i Hamdo Ejubović, načelnik Općine Hadžići, a kako su istakle organizatorice – jedan od domaćina s obzirom na to da su se susreti održali upravo u općini koju vodi. Svoju podršku poduzetnicama i organizatoricama dala je Aida Obuća, premijerka Bosansko-podrinjskog kantona Goražde, te Amir Zukić, federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta, a kako su susreti regionalnog karaktera prisustvovale su i ambasadorica Republike Slovenije u BiH nj.e. Zorica Bukinac i Bernardica Periš, ministar savjetnik u veleposlanstvu Republike Hrvatske.
“Zaista je velika čast i zadovoljstvo što je veliki broj vladinih i nevladinih organizacija, kako lokalnih, tako i regionalnih prepoznalo potrebu za dodatnom podrškom poduzetnicama, njihov društveni i politički angažman za poduzetnice zaista je značajan i cijenimo što su i danas s nama”, istakla je jedna od osnivačica udruženja, Ilma Softić, koja je uručula zahvalnice prisutnima.
Dobrodošlicu u ime organizatora, Udruženja „Poduzetnice IN“ poželjela je Adisa Tufo, predsjednica udruženja.
“Moja očekivanja su u potpunosti ispunjena. Prezadovoljne smo odzivom, ali i činjenicom da su sve žene koje su željele doći i uspjele biti s nama. Naročito mislim na veliku grupu žena koja je došla sa Kosova, one su do posljednjeg trena bile u neizvjesnosti glede dobivanje vize. Učesnice iz devet zemalja koje su na različite načine bile dio Drugih sarajevskih B2B susreta, teme koje su otvorene i zaključci koji su doneseni, pokazuju i dokazuju da ovo što radimo itekako ima smisla i da će poduzetništvo, naročito među ženama, postajati sve popularnije. Na ovaj način se mijenja svijest i mijenjaju se percepcije. Sve će manje biti vrhunac uspjeha posao u javnom sektoru, a sve više u realnom. Takav pristup će nas neminovno dovesti do rasta bruto nacionalnog dohotka, a umrežavanje do jačanja privrede i to veće konkurentnosti na globalnom tržištu”, kazala je Tufo.
U fokusu je bila tema događaja: Poduzetništvo u BiH i regionu, mogućnosti za inovacije, rast, razvoj i umrežavanje. Obrađena je kroz dva panela i kroz pojedinačna izlaganja vrhunskih predavača. Bilo je i nekoliko poduzetničkih priča, ali i razgovora o velikoj važnosti interpersonalnih vještina, koje su često ključne u razvoju biznisa.
Druge sarajevske B2B susrete poduzetnica BiH i regiona pratile su brojne priče o uspjehu i napretku, a s tim u vezi istovremeno je trajao poduzetnički sajam koji je susretima dao jednu novu dimenziju i svim učesnicama otvorio nove vidike u poslovanju.
Ono što je posebno značajno za susrete su i podrška razvojnog programa Ujedinjenih nacija – UNDP-a, odnosno UN-ova globalna razvojna mreža, organizacija koja se zalaže za promjene i povezuje zemlje sa znanjem, iskustvom i resursima kako bi ljudima pomogli u izgradnji boljeg života.
www.bpkg.gov.ba/Patria