Na sastanku je razmatrana aktuelna situacija po pitanju podizanja optužnice protiv komandanata i pripadnika Armije Republike Bosne i Hercegovine koje Tužilaštvo Bosne i Hercegovine tereti za navodne ratne zločine nad žrtvama srpske nacionalnosti u mjestu Jošanica kod Foče u decembru 1992. godine.
Učesnici sastanka oštro su osudili učestale napade pravosuđa na istaknute heroje odbrane BIH, a u prilog tome uz zaključke kojim se organima i institucijama nalaže da poduzmu aktivnosti iz svoje nadležnosti, sa današnjeg sastanka upućeno je zajedničko saopštenje koje prenosimo u cjelosti:
“Vijest o podizanju još jedne u nizu optužnica protiv Bošnjaka-branilaca Goražda nas je šokirala i zabrinula, ali osjećaj razočarenja postupcima institucija koje bi trebale da se podjednako staraju o provođenju pravde i zakona u Bosni i Hercegovini nadvladava sve druge osjećaje.
Posebno smo razočarani obrazloženjem zvaničnog saopštenja Tužilaštva Bosne i Hercegovine u kojem se navodi da je Tim tužilaca Posebnog odjela za ratne zločine, podigao optužnicu protiv 13 osoba nekadašnjih komadanata i pripadnika Armije Republike Bosne i Hercegovine zbog ratnih zločina nad žrtvama srpske nacionalnosti iz decembra 1992. godine, jer se stiče utisak da se ovaj tim samo bavi Bošnjacima u Bosni i Hercegovini, zanemarujući činjenicu da je više od 30.000 ubijenih civila Bošnjaka u Bosni i Hercegovini, od čega samo u Goraždu više od 2.000, od toga 548 djece je ubijeno ili teže ranjeno.
Ne želeći na bilo koji način osporavati nezavisnost u radu tužilaštava na svim nivoima BiH, Klub Bošnjaka u Skupštini BPK Goražde, Vlada BPK Goražde i Koordinacija boračkih udruženja sa prostora BPK Goražde postavljaju nekoliko pitanja: Jesu li su oni koji su Goražde držali pod opsadom 1336 dana – bez struje, vode, hrane, lijekova, uz svakodnevno granatiranje i snajpersku vatru po civilnim ciljevima čovječno postupali prema građanima Goražda? Da li je ljudsko postupanje ubiti preko 2.000 civila, od čega 548 djece koja su ubijena ili teže ranjena? Zašto nikad niko od pripadnika tzv. Vojske Republike Srpske ili drugih vojnih i paravojnih formacija, kao ni političkog rukovodstva Republike Srpske nije osuđen za zločine počinjene nad stanovništvom Goražda, dok se sa druge strane svakodnevno izlažu torturi branioci Goražda. S obzirom da nas drži osjećaj nejednakosti kada je u pitanju procesuiranje ratnih zločina, imamo utisak da je namjera očita, a to je promjena karaktera rata, falsifikovanje historije i izjednačavanje žrtve i zločinca. Od Tužilaštva Bosne i Hercegovine, SIPA-e, OSA-e i drugih očekujemo da pravdu provode dosljedno, argumentovano i neselektivno. Način na koji se to trenutno radi stvara utisak da se bivši pripadnici Armije Republike Bosne i Hercegovine i branioci Goražda progone kao zvijeri, dok su zločinci koji su Goražde držali u opsadi bezbjedni.”
Sa današnjeg sastanka upućen je apel svim patriotama da po ovom pitanju pokažu jedinstvo.