U Općini Foča u FBiH danas je obilježena je 32. godišnjica bitke na Zebinoj šumi, strateški vrlo značajnoj za odbranu ovih prostora na početku, ali i tokom agresije na našu domovinu u periodu 1992-1995. godina, u znak sjećanja na herojsku odbranu, položeno je cvijeće na spomen-obilježje u neposrednoj blizini releja te odata počast poginulim herojima odbrane ovih prostora.
Uz predstavnike Udruženja demobilisanih boraca općine Foča u FBiH te drugih udruženja koja baštine tradiciju odbrambeno-oslobodilačkog rata, kao i predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti ove lokalne zajednice, obilježavanju je prisustvovao i ministar za boračka pitanja BPK Goražde Avdo Mirvić.
U svom obraćanju ministar Mirvić ukazao je na značaj obilježavanja ovog, ali i drugih bitnih datuma iz novije historije, te potrebu prenošenja istine mladim generacijama.
“Naša trajna obaveza je čuvanje od zaborava, uz obavezu prenošenja istine o događajima iz tog perioda ali i djelima branilaca koji za odbranu ovih prostora nisu žalili i ono najvažnije a to je život. S obzirom da su nam omogućili slobodnu u kojoj uživamo, uz trajnu zahvalnost, pozivam sve na zajedništvo kako bi zajedničkim radom stvorili bolje uslove za život njihovih porodica”- u svom obraćanju kazao je ministar Mirvić.
Bitka na Zebinoj šumi jedna je od ključnih bitaka za odbranu Goražda.
“Neprijatelj je pokrivao linije tačno odavde do mostova na Osanici, a nakon što su 15. maja napali lokalitet škole na Osanici u nastojanju da prođu prema Goraždu, nisu uspjeli zahvaljujući našim braniocima. Deset dana i noći trajali su napadi i onda je komandant Zaim Imamović odlučio da organizujemo napad od ovog releja do Osanice što je urađeno 25. maja u jutarnjim satima i mi smo uspjeli neprijatelja vratiti u njihov početni položaj. To su bili teški trenuci za organizovati bitku, ali smo uspjeli, oni su imali mnogo gubitaka, naših devet heroja je poginulo i danas im polažemo cvijeće i odajemo poštovanje”, ispričao je Nedžib Bašić, bivši načelnik štaba Prve drinske udarne brigade.
Sudionici događaja sa Zebine šume o vremenu u kojem su borci Armije RBiH pod komandom rahmetli Zaima Imamovića oslobodili ovaj prostor i spriječili prodor agresora prema gradu kojem su utočište pronašle desetine hiljada izbjeglica, pričaju ponosno, ali i sa žaljenjem zbog gubitaka jer je devet pripadnika Armije RBiH tada izgubilo svoje živote.
U borbama za Zebinu šumu u maju 1992. godine, a nakon toga i u decembru iste godine u operaciji “Koverat” 103 pripadnika Armije Republike Bosne i Hercegovine dali su svoje živote. Ovo mjesto postalo je sinonim odbrane Goražda.