U organizaciji privrednih komora Federacije BiH i Bosansko-podrinjskog kantona, u Goraždu je danas održan radni sastanak na kojem je bilo govora o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit u FBiH, kojeg je utvrdila i u javnu raspravu uputila Vlada Federacije.
Glavni razlog za održavanje ovog sastanka, kojem su uz predstavnike kantonalne i Federalne privredne komore prisustvovali i predstavnici Vanjskotrgovinske komore BiH, kantonalnog Ministarstva za privredu, predstavnici lokalnih privrednika i delegati u Domu naroda Parlamenta FBiH s prostora BPK-a Goražde, jesu predložene izmjene pomenutog zakona, koje bi u posebno nepovoljan položaj dovele izvozno orjentisane firme.
Te izmjene značile bi smanjenje izvoza, pad industrijske proizvodnje, smanjenje broja zaposlenih i povlačenje domaćih i stranih investiotora, što bi u konačnici dovelo do nesagledivih posljedica za razvoj privrede kako u ovom, tako i u ostalim kantonima u Federaciji, rečeno je danas.
– Dobit je jedini resurs privrednih subjekata za razvoj novih investicija. Oporezivanjem dobiti uvodimo jedan novi namet u realni sektor, čime poskupljujemo svoj proizvod i pogoršavamo svoju poziciju na ino tržištu – kazao je Hasan Đozo, direktor u firmi „Pobjeda-Rudet“.
Razvoj privrede BPK-a Goražde naveden je kao primjer dobre prakse koji treba slijediti cijela BiH, te je istaknuto da ne treba dozvoliti da se donesu propisi koji će onemogućiti razvoj privrede na području Federacije, ali i države BiH.
– Ovaj zakon se ne smije mijenjati jer je naš glavni adut za inozemne investicije upravo ovaj porez na dobit i komorski sustav nije spreman podržati da se on promijeni. To je jedini način da se investicije povećaju i uposle novi djelatnici – rekao je potpredsjednik Vanjsko-trgovinske komore BiH Bruno Bojić.
Na sastanku su usaglašena i dva zaključka sa kojima će biti upoznate nadležne institucije, a njih je prezentirao predsjednik Privredne komore BPK-a Dževad Terović.
„ U Federaciji je neophodno pokrenuti inicijativu i provesti sveobuhvatne reforme u kompletnom fiskalnom sistemu poreza i doprinosa, što bi imalo za posljedicu rasterećenje privrede, privlačenje domaćih i stranih investicija, povećanje proizvodnje i otvaranje radnih mjesta, a njihovim povećanjem rješavaju se problemi koji su danas evidentni u budžetima i socijalnom sektoru. Član 31. i 32. postojećeg Zakona o porezu na dobit ne treba mijenjati, jer to predstavlja jedinu povlasticu za povećanje obima proizvodnje i usluga“ – istaknuto je u zaključcima.
Prije današnje, ovakva rasprava bila je organizovana i u Sarajevskom kantonu, a uslijedit će njihovo održavanje i u ostalim kantonima.