U organizaciji Ministarstva za urbanizam, prostorno uređenje i zaštitu okoline, juče je održana Javna rasprava o Nacrtu kantonalnog akcionog plana za zaštitu okoliša (KEAP) za period 2016-2022. godina.
Donošenje akcionih planova za zaštitu okoliša, prema Zakonu o zaštiti okoliša, obaveza je svih kantona i Federacije BiH, a nacrt Kantonlnog akcionog plana za područje Bosansko-podrinjskog kantona Goražde pripremio je konzorcij „ENOVA d.o.o. Sarajevo – Institut za hidrotehniku d.d. Sarajevo.“
– To je jedan strateški dokument koji daje presjek i analizu stanja po pitanju okoliša i prirodnih resursa koji se nalaze na ovom prostoru. Kroz identifikaciju trenutnog stanja identifikovani su problemi na koje kanton treba da, u narednom periodu od šest godina, da odgovor u smislu konkretnih akcija za koje smo propisali nadležne institucije i organizacije, dali vremenski okvir implementacije, te planirali potrebna finansijska sredstva za implementaciju istih, a sve u svrhu poboljšanja stanja okoliša na ovom području i povećanja kvalitete života za sve građane ovog kantona – pojasnila je Ajla Mehmedović, konsultatnt u konsultanstkoj kući Enova d.o.o. Sarajevo.
Ona je istakla da je u sklopu izrade nacrta akcionog plana izvršeno anketiranje građana koji su i sami imali priliku da identifikuju ključne probleme u oblasti zaštite okoliša, a koji se, kako je istaknuto, bitno razlikuju od problema koje su uočili stručnjaci angažovani na analizi postojećeg stanja i izradi akcionog plana.
– Za građane je najveći problem nedostatak uređenih zelenih površina, nedostak parkovskog mobilijara i sl. Definitivno s oba aspekta – kako s aspekta građana, tako i s aspekta stručne analize, najveći problem je nestručno zbrinjavanje otpada, veliki broj ilegalnih deponija, što, naravno, vodi do posljedica kako za ljudsko zdravlje, tako i za druge komponente u okolišu –kazala je Mehmedović.
Istaknuto je također da je Kantonalni akcioni plan, na jednoj posebnoj mapi, obuhvatio i problem zemljanih površina pod minama, te su dati prijedlozi površina koje bi imale najveći benefit za deminiranje.
KEAP-om je obuhvaćen i sektor voda, od odbrane od poplava, do pitanja koja se tiču vodosnabdijevanja.
– Ima veliki broj izvora čija voda nije adekvatna za piće, a generalno jedan veliki problem je neosvještenost građana po pitanju okoliša i zaštite prirodnih dobara. Najbolji pokazatelj toga jesu ilegalne deponije. Iako se pristupa sistematski i trudi se ih se ukloniti, opet nastaju nove u vrlo brzom periodu – istakla je konsultantica Enova-e.
Akcioni plan generalno obuhvata šest oblasti (zaštitu prirode, upravljanje vodama, upravljanje otpadom, upravljanje zemljištem, upravljanje šumama i upravljanje kvalitetom zraka) u kojima je u zacrtanom periodu potrebno provesti mjere zaštite koje će doprinjeti poboljšanju kvaliteta okoliša na prostoru BPK-a Gorade.
Primjedbe i sugestije na ovaj nacrt mogu se dostaviti resornom ministarstvu u pisanoj formi u roku od 30 dana od dana objave javnog poziva za učešće u javnoj raspravi, kao i samog nacrta Kantonalnog akcionog plana na službenoj web stranici Vlade BPK-a i resornog ministarstva.