Povodom Odluke UNESCO-a kojom je nekropola Goršić polje upisana na listu spomenika Svjetske kulturne baštine, čime je dio svjetske kulturne baštine postala pomenuta nekropola sa područja općine Goražde, juče je u Velikoj sali Općine održana press konferencija na kojoj su načelnik dr.sci. Muhamed Ramović, premijer Vlade BPK Emir Oković i predsjednik Udruženja “Kulturna baština” BPK Goražde Eldin Baljević predstavili sam proces i važnost upisa nekropola Goršić polje na listu spomenika Svjetske kulturne baštine.
Dakle, na samitu UNESCO-a u Istanbulu donesena je Odluka o upisu stećaka na Listu svjetske kulturne baštine na kojoj je ukupno 30 nekropola, od kojih 22 na teritoriji BIH, po tri na području Srbije i Crne Gore i dvije na teritoriji Hrvatske.
Proces pripremanja dokumenata za upis na UNESCO listu trajao je šest godina, a počeo je u Sarajevu 2009. godine potpisivanjem pisma namjere o zajedničkoj nominaciji između BiH, Srbije, Hrvatske i Crne Gore. U obrazloženju je, između ostalog, pohvaljena zajednička saradnja zemalja, što se doživljava i kao dio procesa pomirenja. Prema evidenciji državnih zavoda za zaštitu spomenika, na području Srbije nalazi se 4.100 stećaka, Hrvatske 4.400 i na području Crne Gore 3.500 stećaka. Na području BiH koja je i nosilac projekta nalazi se najveći broj stećaka, njih približno 60.000.
‘Prije svega, čestitam svim građanima Općine Goražde na ovoj velikoj vijesti da je nekropola Goršić polje i zvanično upisana na listu spomenika Svjetske kulturne baštine. Mi na ovom projektu radimo od 2009. godine kada smo se opredijelili i predložili naše tri, odnosno dvije nekropole Goršić polje i Kosače i jedno nalazište u Zupčićima. U završnom dijelu zajedno sa 21 lokalnom zajednicom svakako da smo se opredijelili za Goršić polje, jer smo vidjeli da imama najveću šansu, a i svi oni koji su nam pomagali u ovom projektu su tako mislili, Komisija za očuvanje spomenika kao i članovi našeg Udruženja “Kulturna baština” i evo našlo se među 30 apliciranih nekropola. Državno ministarstvo civilnih poslova 02. novembra 2009. godine potpisalo je Sporazum sa ministarstvima kulture Srbije, Hrvatske i Crne Gore, gdje su jasno donijeli odluku o zajedničkoj nominaciji prema UNESCO-u što se pokazalo jako opravdanim. Mi smo predložili našem Općinskom vijeću koje je na sjednici održanoj 28. novembra 2013. godina i prihvatilo prijedlog, da prihvatamo sve obaveze koje nas očekuju ukoliko prođe naša nekropola i mi smo danas spremni u svim budućim aktivnostima koje treba lokalna zajednica provesti. Prije svega, radićemo na poboljšanju putne infrastrukture, asfaltiranjem prilaznih puteva do nekropole kako bi olakašali svim posjetiocima. Ime našeg grada od petka je i zvanično na UNESCO listi to je nešto veliko za nas kao i za sve lokalne zajednice iz BiH koje su prošle. Ono što je vrlo važno napomenuti jeste da je Općina Goražde uradila što je mogla 2010. godine kada je upitanju izgradnja potpornog zida kako bi sačuvali nekropole Goršić polje, te 2015. godine gdje smo uspjeli kroz projekat Škola u prirodi okupiti oko 700 učenika osnovnih i srednjih škola koji su posjetili ovo mjesto na kome su educirani iz ove oblasti od strane članova Udruženja “Kulturna baština”, kao i mnogi građani, udruženja i firme koji su u prošloj godini posjetili ovu lokaciju” – istakao je načelnik dr.sci. Muhamed Ramović na press konferenciji.
‘Ovo je važan događaj za našu općinu, jer smo sada postali važan dio Svjetske baštine i to pred nas sve stavlja određene obaveze, da se prije svega uozbiljimo, zajedno radimo i planiramo. Šta očekivati za nekoliko godina, bar ja to tako vidim i članovi našeg Udruženja, da će Goražde biti grad u koji će se dolaziti da bi se vidjeli lokaliteti kulturnog naslijeđa i sve ono što nas krasi. Ovo nam je jedna od jedinstvenih prilika da Goražde predstavimo kao kulturni grad u kojem postoje kulturne vrijednosti od svjetskog značaja. Stepenica na koju smo se popeli je najveći nivo zaštite, najozbiljniji, tako da sve improvizacije i neke mogućnosti koje ne prolaze kroz naučno-metodološke principe će biti odbačene. Uvjeren sam da smo do sada kroz ove nekolike godine rada i dogovaranja sa Lokalnom zajednicom, Kantonom i Federacijom došli do dobrih iskustava, dobro se poznajemo i vjerujem da je to osnovna snaga da krenemo dalje. Očekivati je dobre rezultate” – naglasio je predsjednik Udruženja “Kulturna baština” BPK Goražde Eldin Baljević.
”Zasigurno, ovo je dobra stvar za općinu Goražde i ukupno za BPK. Znamo da je ovo priča koja se već duže vremena razvija. Ovom prilikom želim čestitati svima onima koji su doprinjeli da ovaj projekat doživi svoj epilog uvrštavanja na UNESCO listu. Ono što se tiče Kantona i resornog Ministarstva mi smo već kroz saradnju sa Udruženjem koje se bavi ovim djelatnostima u Program rada Vlade BPK uvrstili donošenje određenih zakonodavnih okvira vezano za ovu oblast i to je negdje proicirano kroz Program rada u zadnjem kvartalu, što će otprilike stvoriti jednu novu dimenziju djelovanja u ovoj oblasti, vjerovatno i odrediti jedan dio budžetskih sredstava koja su nužna i neophodna da bi se ova priča podigla na veći nivo” – kazao je premijer Vlade BPK Emir Oković.
www.gorazde.ba