Nizom sadržaja 1. mart, Dan nezavisnosti BiH obilježen je na području Bosanskopodrinjskog kantona Goražde.
Polaganjem cvijeća na šehidskom mezarju i partizanskom groblju u Kolijevkama te spomen obilježju poginulim pripadnicima policije i ubijenoj djeci Goražda u periodu 1992-1995.godina, odata je počat svim poginulim braniocima koji su za odbranu naše domovine dali i ono najvažnije, svoje živote.
Cvijeće su položile delegacije izvršne i zakonodavne vlasti BPK, lokalnih zajednica u njegovom sastavu, boračkih udruženja, OS BiH, antifašista te Muftijstva goraždanskog.
U znak sjećanja na ovaj historijski datum, u Velikoj sali Centra za kulturu Goražde održana je i svečana akademija na kojoj su o njegovom značaju govorili predsjedavajuća Skupštine BPK Goražde Aida Sirbubalo, premijerka BPK Goražde Aida Obuća i gradonačelnik Grada Goražde Ernest Imamović.
Premijerka BPK Goražde Aida Obuća u svom obraćanju naglasila je da je san o Bosni prvog predsjednika Predsjedništva RBiH koji je i citirala, počeo 1. marta 1992. godine, kada je naša zemlja postala suverena i nezavisna država.
“Sanjali su ga hrabri branitelji Bosne u tri i po godine neviđene agresije na našu suverenost i nezavisnost, Bosne i Hercegovine u kojoj se sloboda branila od agresije. Taj san sanjamo punih 29 godina i nikad se nismo umorili od njega jer samo kao slobodni ljudi, ni od koga zavisni, želimo da budemo u svom i na svome. Vjerujem da će to jednog dana shvatiti i oni koji današnji dan ne doživljavaju svojim, oni kojima su draže neke tuđe zemlje od svoje,“ kazala je ona te podsjetila na vrijeme odmah nakon rata.
“Bosna je iz rata izašla iskasapljena i porušena, ali živa i ponosna. Hrabro se i dostojanstveno suprostavila brutalnoj sili, mržnji i zlu kojima je bila zapljusnuta, sačuvavši svoju dušu i obraz, ali iskazujući svoju snagu, odvažnost i nepokolebljivost da opstane. Svi mi se dobro sjećamo kako je i naš grad izgledao prije 25 godina. Izmrcvaren ratom, sličan svojim stanovnicima koji su te 1996.godine počinjali od nule. Bez krova nad glavom, bez radnih mjesta. Ne treba zaboraviti ni to da skoro više od godinu poslije rata nismo imali pravo snabdijevanje električnom energijom i vodom.
Stanovnicima koji su jedini sačuvali ovo parče Drine, kao nagrada dato je da svoj poslijeratni život nastave u novoj administrativnoj jednici nazvanoj Bosansko-podrinjski kanton Goražde, sastavljenoj od dijelova općina Foča i Pale, zapravo od spaljene teritorije naselja Ustikolina i Prača u koje je trebalo ponovo vratiti njihove prijeratne stanovnike, vratiti život. Kad govorimo o razvoju ovog kantona u ovih 25 godina onda nikako ne treba zaboraviti ove činjenice, kao i to da smo od početka bili politički kanton, bez predispozicija kao drugi kantoni da po broju stanovnika, učenika ili bilo čemu budemo kanton. Ovaj status, kao što sam već navela, zaslužili su njegovi stanovnici u ratu iz kojeg su izašli kao pobjednici sa sačuvanom teritorijom, sa dobrom osnovom za dalji razvoj i jezgrom iz kojeg su se trebali vraćati povratnici u okolne opštine u Republici Srpskoj.
Zašto ovo govorim, govorim radi toga da se svi mi podsjetimo da smo prije 25 godina počinjali od nule, a ne da bih opravdala vlast što nije učinila više za ovaj kanton i njene stanovnike. Uvijek se moglo i može raditi bolje, ali ne treba zanemarivati i ove činjenice“, naglasila je premijerka BPK Goražde Aida Obuća.
Govoreći o teškoj godini koja je iza nama i vremenu koji nam predstoji u borbi protiv pandemije COVID-a 19 te svim posljedicama koje ona donosi, premijerka je posebno istakla potrebu za saradnjom na svim nivoima vlasti i zajednički rad za dobrobit svih stanovnika kako Bosansko-podrinjskog kantona Goražde, tako i cijele Bosne i Hercegovine.
“ Radeći na svemu onome što doprinosi razvoju BiH mi ćemo se na najbolji način odužiti patriotama, koji su, svjesni svoje pripadnosti bosanskom tlu i ovom podneblju, sačuvali nezavisnu BiH u najtežim ratnim okolnostima. U ovom vremenu punom izazova imajmo povjerenja jedni u druge i budimo ustrajni u izgradnji stabilne, moderne, evropske Bosne i Hercegovine, za kakvu smo se izjasnili 1. marta 1992. godine.
Jedan nedavni događaj, spašavanje mladog ljudskog života iz rijeke Drine, podsjetio nas je na nesutrašivost goraždanskog, bosanskog duha i zajedništva, na prave ljudske vrijednosti koje, zatrovani vlastitim interesima i međusobnim optužbama, nažalost, sve manje možemo vidjeti. A one postoje, nisu se izgubile, samo ih trebamo prepoznati, njegovati, bodriti i sve nas podsticati na još mnogo toga boljeg i dobrog.
Bosna danas, više nego ikad treba hrabre, ponosne i poštene graditelje svoje nezavisnosti i državnosti. Svoju budućnost Bosna i Hercegovina, treba temeljiti na istoj onoj pravdoljubivosti, odlučnosti, nepokolebljivosti, samoprijegoru, čestitosti i domoljublju njenih ljudi kojima je i odbranjena”– kazala je premijerka Obuća.
Obraćajući se prisutnim predsjedavajuća Skupštine BPK Aida Sirbubalo, naglasila je da put BiH ni danas nije lagan, uz brojne prepreke od onih koji ne žele njenu samostalnost.
“Bosna i Hercegovina simbol je ponosa jednog naroda, ali i prkos svima onima koji su htjeli da ona nestane sa ove zemaljske kugle. Vjerujem da ćemo i mi, u današnjem vremenu i okolnostima, postupati patriotski s ciljem očuvanja cjelovitosti i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine, te da ćemo, s obzirom na postojeće stanje krize i pandemije COVID-19, odgovorno raditi kako bismo u veoma bliskoj budućnosti odredili prioritete i konkretnom vizijom, programima i mjerama poboljšali ambijent za privredni razvoj Bosansko-podrinjskog kantona Goražde. Neka nam ponos i ljubav prema jedinoj domovini budu podstrek da svi zajedno nastavimo graditi sigurnu, stabilnu i prosperitetnu zemlju”, istaknula je predsjedavajuća Skupštine BPK Goražde Aida Sirbubalo.
O značaju izgradnje prosperitetne države po mjeri svih njenih građana govorio je i gradonačelnik Grada Goražde Ernest Imamović. On je u svom obraćanju ukazao na značaj jedinstva u poštivanju svih historijskih datuma koji su doprinijeli našoj nezavisnosti.
“ Današnji datum, pored Dana državnosti i Dana oslobođenja ovih prostora je jedan od najvažnijih. Znamo da BiH dosta duže traje i trajat će i s nama i poslije nas i bez nas. Uz ovaj datum trebaju da se postroje svi preživjeli branioci, komandanti ratnih brigada, jer oni su najviše dali” – kazao je gradonačelnik Goražda Ernest Imamović.