PRIPREMA: Sadeta Ahmetović, dipl.ing.poljoprivrede
Podaci vezani za zaštitu povrtnih kultura
Na žutim ljepljivim pločama evidentirano je prisustvo lukove muhe – Hylemia antigua. Ima 2-3 generacije godišnje, a štetu pričinjava prva generacija, jer napada luk kad je nerazvijen. Larve koje se hrane unutrašnjim sadržajem luka izazivaju crvljivost. Napadnute biljke zaostaju u porastu, listovi su ukovrčani, žute i počinju da se suše. Kasnije je luk razvijen i počinje formirati glavicu, tako da druge generacije neprave velike štete.
Lukova muha – Hylemia antiqua ne podnosi mrkvu, a mrkvina muha – Psila rosae ne podnosi luk. Dobra zaštita luka od Hylemia antiqua je da se sadi u blizini mrkve.
Dobra zaštita je i otopina od šećera jer lukova muha – Hylemia antiqua ne podnosi šećer.
U usjevu krompira je evidentirano prisustvo imaga i larvi kromirove zlatice – Leptinotarsa decemlineata. Na manjim površinama može se sakupiti i uništiti, a na većim površinama ukoliko je došlo do prenamnoženosti može se suzbiti upotrebom zaštitnih sredstava.
U cilju zaštite od bijele leptiraste uši – Trialeurodes vaporariorum na paradajzu, paprici i krastavcu (proizvodnja u plastenicima), potrebno je ukloniti korove oko plastenika. Usljed visokih temperatura u plastenicima imago bijele leptiraste uši izlijeće iz plastenika i naseljava korovske biljne vrste u blizini plastenika. Brojnost se može smanjiti postavljanjem žutih ljepljivih ploča u plastenicima. Zaštitna sredstva se mogu koristiti u početnim fazama razvoja štetnika, tad su efikasni jer je uš prekrivena voštanom prevlakom koja joj služi kao zaštita.
Zaštitna sredstva koristiti u skladu sa priloženim uputstvom vodeći računa o zaštiti pčela.