PRIPREMA: Sadeta Ahmetović, dipl.ing.poljoprivrede
Podaci vezani za zaštitu u voćnjacima i zaštitu povrtnih kultura
Vremenski uslovi su povoljni za pojavu sljedećih biljnih bolesti i štetnika:
- Bakteriozna plamenjača jabučastog voća (jabuka, kruška, dunja) čiji je uzročnik bakterija Erwinia amilovora. Ukoliko je došlo do infekcije zaštita se može izvršiti odstranjivanjem inficiranih dijelova kod jabuke 30 cm ispod mjesta zaraze prema zdravom tkivu, a kod kruške i dunje 50 cm. Rane nastale pri rezidbi porebno je premazati voćarskim voskom.
- Plantažni nasadi jabuke su u fazi kada su osjetljivi na infekciji sa krastavosti lista i ploda jabuke čiji je uzročnik gljiva Venturia ineaqualis i pojavu pepelnice na jabuci čiji je uzročnik gljiva Podosphaera leucotricha.
- Šupljikavost lista koštićavog voća čiji je uzročnik gljiva Stigmina carpophila, uzrokuje pojavu crvenih pjega koje su obavijene tamnim rubom koje vremenom nekrotiziraju i opadaju tako da voćka može ostati bez listova.
- Polijeganje rasada čiji su uzročnici gljive Pytium spp i Phytophthora spp. koje se u vlažnim uslovima nalaze u površinskim slojevima zemljišta. Usljed nekroze stabla kod inficiranih biljaka sa gljivom onemogućen je protok hranljivih materija i dolazi do polijeganja rasada.
- Krompirova zlatica-Leptinotarsa decemlinatea, najveće štete pričinjavaju larve. Na manjim površinama može se izvršiti sakupljanje i uništavanje ovog štetnika, a primjena zaštitnih sredstava je opravdana ukoliko se radi o većim površinama i ukoliko je došlo do prenamnoženosti krompira sa zlaticom.
- Plamenjača na krompiru čiji je uzročnik gljiva Phytophtora infestans. Usjevi krompira se na većini lokaliteta nalaze u fenofazi brzog porasta cime. Obratiti pažnju na donje listove, pojavu žućkastih pjega, koje se šire na cijeli list, a kasnije i ostale dijelove biljke. Usjev krompira izgleda kao da je vatrom spaljen.
- Crna pjegavost krompira čiji je uzročnik gljiva Alternaria solani koja na listovima formira tamne pjege nepravilnog oblika , a unutar su vidljivi crni krugovi koji dovode do sušenja listova.
Na stablima breskve evidentirano je prisustvo listova sa infekcijom kovrčavosti lista, a čiji je uzročnik gljiva Taphrina deformans. Takve listove potrebno je mehanički odstraniti i iznijeti iz voćnjaka, a u cilju smanjenja infekcionog potrencijala.
Evidentirano je i prisustvo jabučnog moljca – Hyponomeuta malinellus. Štetu pričinjavaju gusjenice koje se hrane lišćem jabuke i koje mogu da izazovu golobrst, a kasnije se obavijaju paučinastom pređom. Može se izvršiti mehaničko uklanjanje paučinastih gnijezda sa gusjenicama.
Izvršiti pregled voćnih nasada i usjeva pod povrtnim kulturama i po potrebi izvršiti zaštitu registrovanim za ovu namjenu sredstvima za zaštitu bilja, a u skladu sa priloženim uputstvom.