PRIPREMA: Sadeta Ahmetović, dipl.ing. poljoprivrede
Obavijest za voćare
U zavisnosti od vremenskih uslova, krajem februara i početkom marta, završava se period zimskog mirovanja voćki. Potrebno je izvršiti zaštitu primjenom agrotehničkih mjera i zaštitnih sredstava.
Od agrotehničkih mjera najvažnija je pravilna rezidba, zatim uklanajnje mumificiranih plodova sa grana i zemlje, suhih i polomljenih grana i biljnih ostataka kao mogućih izvora infekcije.
Od zaštitnih sredstava se mogu koristiti preparati na bazi bakra uz dodatak mineralnih ulja ili gotovi preparati koji u sebi sadrže i bakar i mineralno ulje (Crveno ulje, Modro ulje, Plavo ulje ).
Bakar ne dozvoljava miceliju da prođe kroz pore u mladi pup i smanjuje infekcioni potencijal brojnih uzročnika bolesti koji prezimljuju na voćkama i to: krastavost lista i ploda jabuke, krastavost lista i ploda kruške, kovrčavost lista breskve, šupljikavost lista koštičavog voća, sušenje cvjetova i grančica koštićavog voća, rogač šljive, bakteriozna plamenjača jabučastog voća i dr.
Mineralnim uljem zatvaraju se brojne rane nastale na voćkama usljed mehaničkih oštećenja, rezidbe, a ulje guši štetnike i suzbija: zimska jaja kruškine buhe, šljivinu štitasta uš, zimska jaja lisnih ušiju, jabučnog cvjetojeda, zimska jaja crvenog pauka te mnogoborojne prezimljujuće forme šumskih insekata na voćkama i dr.
Zaštitu izvršiti prekrivanjem cijelog stabla preparatom, prije kretanja vegetacije, po mirnom vremenu, kad su temperature iznad 7 stepeni C , a u slučaju većih padavina obnoviti zaštitu.
Preparate koristiti u skladu sa priloženim uputstvom.