PRIPREMA: Sadeta Ahmetović, dipl.ing.poljoprivrede
Obavijest poljoprivrednim proizvođačima
Vrijednost klimatskih faktora povoljna je za pojavu biljnih bolesti i štetočina:
-Venturia inaequalis-krastavost lista i ploda jabuke
-Erwinia amylovora -bakteriozna plamenjača jabuke, kruške, dunje
-Phytophthora infestans- plamenjača krompira
– Phytophthora infestans-plamenjača paradajza
-Leptinotarsa decemlineata-krompirova zlatica
MJERE ZAŠTITE:
Jabuka je u ovom periodu najosjetljivija na primarnu infekciju uzročnikom krastavosti lista i ploda (Venturia inaequalis). Zaštita se može izvršiti nekim od preparata: Score 250 EC, Indar 5EW ili Difcor.
Izvršiti pregled voćnih nasada jabuke, kruške i dunje na prisustvo bakteriozne plamenjače (Erwinia amylovora). Inficirani mladari savijaju se pri vrhu u vidu „pastirskog štapa“ , dobijaju smeđu do crnu boju i pojavljuju se blijedo žute kape bakterijskog eksudata. Potrebno je mehanički odstraniti inficirane dijelove i to tanje grane 30 cm, a deblje 50 cm ispod zaraženog tkiva, iznijeti iz voćnjaka, alat dezinfikovati, a rane nastale pri rezidbi premazati voćarskim voskom.
Zaštitu krompira od plamenjače (Phytophthora infestans) može se izvršiti u fazi zatvaranja redova preparatom Ridomil Gold MZ, a u fazi cvjetanja preparatom Revus.
Paradajz koji se proizvodi na otvorenom prostoru od plamenjače (Phytophthora infestans) može se zaštiti nekim od preparata: Ortivia Opti 480 SC, Equatio Pro WG, Acrobat.
Ukoliko se u usjevu krompira uoči prisustvo krompirove zlatice (Leptinotarsa decemlineata), na manjim površinama, kod ranih sorti krompira potrebno je izvršiti sakupljanje i uništavanje imaga i larvi krompirove zlatice. Kod kasnih sorti krompira gdje je uočena prenamnoženost ovog štetnika zaštita se može izvršiti nekim od insekticida: Confidor SL 200, Actara 25 WG, Calipso SC 480, Mospilan 20 SP.
Navedene preparate koristiti u skladu sa uputstvom proizvođača, vodeći računa o karenci.