Analizirano stanje u zdravstvu i predložene mjere za njegovo poboljšanje
Skupština BPK-a Goražde održala je 21.01.2008. godine svoju 8. redovnu sjednicu za koju je predložen slijedeći:
1. Poslanička pitanja i inicijative,
2. Analiza stanja u zdravstvu na području Bosansko-podrinjskog kantona Goražde:
a) Informacija o stanju u zdravstvu na području Bosansko-podrinjskog kantona Goražde,
b) Razmatranje zaključaka i stavova Komisije za rad, zdravstvenu i socijalnu zaštitu Skupštine Bosansko-podrinjskog kantona Goražde;
3. Prijedlog Odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Zavoda zdravstvenog osiguranja Bosansko-podrinjskog kantona Goražde za 2008.godinu.
Osma redovna sjednica Skupštine Bosansko-podrinjskog kantona Goražde u potpunosti je bila posvećena analizi stanja u zdravstvu BPK-a Goražde i načinima njegovog unaprijeđenja. Rasprava o ovoj temi donijela je brojne polemike i diskusije, a u konačnici završila usvajanjem 20-tak zaključaka koje je donijela skupštinska Komisija za rad, zdravstvenu i socijalnu zaštitu.
Prije nego su usvojeni zaključci koji bi prema mišljenju većine poslanika trebali donijeti boljitak u ovoj oblasti, sjednicu su napustili poslanici iz reda SDP-a. Naime SDP je s ciljem kvalitetnije pripreme zaključaka predlagao da se oni na tekućoj sjednici usvoje u formi nacrta što većina poslanika nije podržala, te je to bio i osnovni razlog njihovog napuštanja sjednice.
Nakon toga, Skupština je sa 17 glasova „za“ i 1 glasom „protiv“ usvojila slijedeće:
1/ Skupština Bosansko-podrinjskog kantona Goražde traži od resornog Ministarstva da razvoj zdravstvene zaštite usmjeri u jačanju i opremanju Kantonalne bolnice kao nosioca sekundarne zdravstvene zaštite , a domove zdravlja u tri općine Bosansko-podirnjskog kantona Goražde, kao nosioce primarne zdravstvene zaštite na principima porodične medicine uz adekvatnu teritorijalnu zastupljenost ambulanti porodične medicine, te da u te svrhe obezbijedi potrebna finansijska i druga sredstva.
2/ Traži se hitno osposobljavanje i jačanje Kantonalnog zavoda za javno zdravstvo u cilju obavljanja zakonom predviđenih funkcija pri čemu bi se potrebni kadrovi stavili na raspolaganje i obezbijedilo adekvatno finansiranje iz Budžeta Bosansko-podrinjskog kantona Goražde.
3/ Zadužuje se resorno Ministarstvo da u saradnji sa Kantonalnim zavodom zdravstvenog osiguranja i Kantonalnim zavodom za javno zdravstvo sačini projekat i analizu opravdanosti udruživanja Kantonalnog zavoda zdravstvenog osiguranja i Kantona Sarajevo, predloži principe funkcionisanja takvog udruživanja i o tome dostavi Skupštini BPK-a Goražde informaciju, a najkasnije do 31. marta 2008.godine.
4/ Traži se od Kantonalnog zavoda zdravstvenog osiguranja BPK-a Goražde da pri sklapanju ugovora o obezbjeđivanju dijela sekundarne i tercijalne zdravstvene zaštite sa Kliničkim centrom Univerziteta u Sarajevu obezbijedi povoljniji način plaćanja u odnosu na dosadašnje plaćanje po usluzi i na taj način ograniči troškove, ili u slučaju nepostizanja takvog sporazuma razmotri obezbjeđivanje usluga u drugim kliničkim centrima u Federaciji Bosne i Hercegovine.
5/ Zahtijeva se od Kantonalnog zavoda zdravstvenog osiguranja BPK-a Goražde da kod ugovaranja sa zdravstvenim ustanovama u Kantonu važeće standarde i normative uvažava samo u određenoj mjeri, a da zbog specifičnosti /broj stanovnika, teritorijalna razuđenost, loše komunikacijske veze/ ima značajnije odstupiti u smislu realnog planiranja potrebnih kadrova / a ne 10% anesteziologa ili 2% radiologa npr./.
6/ Potrebno je postići što funkcionalnije povezivanje službi Kantonalne bolnice i Doma zdravlja Goražde, u najvećoj mogućoj mjeri, u cilju racionalizacije, odnosno uštede troškova i izbjegavanja dupliranja kapaciteta /labaratorija, vozni park, računovodstvo, administracija, tehničko osoblje/.
7/ Da Vlada Bosansko-podrinjskog kantona Goražde iznađe sredstva za kupovinu jednog CT aparata.
8/ Traži se od nadležnih institucija da se deficitarnim visoko-stručnim zdravstvenim kadrovima obezbijede povoljni uslovi kod rješavanja stambenog pitanja, većih plaća i dr., kao način motivisanja istih za ostanak ili dolazak na prostor Bosansko-podrinjskog kantona Goražde, kao i da se u smislu stabilne kadrovske politike u najvećoj mjeri i najkraćem roku obezbjeđuju neophodno potrebne specijalizacije ljekarima opće prakse.
9/ Potrebna je veća kontrola i medicinski nadzor procesa liječenja van Kantona Kantonalnom zavodu zdravstvenog osiguranja, te se preporučuje istom da angažuje stručno medicinsko lice ili više njih koje bi pratilo proces liječenja van Kantona od davanja uputnice pa do njegovog povratka, kao i kontrolisalo proces fakturisanja i plaćanja, budući da su u dosadašnjoj praksi uočene značajne nepravilnosti i zloupotrebe.
10/ Tražimo da se uredi procedura slanja liječenja van Kantona tako da se iz primarne zaštite svi pacijenti upućuju prema Kantonalnoj bolnici koja bi formirala vlastitu komisiju za slanje van Kantona, a da se tek nakon saglasnosti iste pacijent upućuje na Komisiju Kantonalnog zavoda zdravstvenog osiguranja BPK-a Goražde.
11/ Da se proces suosnivačkih prava u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu definiše u potpunosti, te da se formalno pravno uobliči i dovede do kraja/tj.prava i obaveze/.
12/ Sve zdravstvene ustanove na području BPK-a Goražde dužne su u saradnji sa Zavodom zdravstvenog osiguranja BPK-a Goražde, a na bazi svojih procjena, napraviti planove racionalizacije i ušteda, te iste obrazložiti i uspostaviti način praćenja i evidentiranja te uštede.
Traži se od Zavoda zdravstvenog osiguranja BPK-a Goražde da uspostavi kontrolu trošenja po Esencijalnoj listi sedmično, a troškove liječenja van Kantona mjesečno, te da Skupštinu BPK-a Goražde o istom izvještavaju tromjesečno.
13/ Komisija smatra privatnu praksu u zdravstvenom sistemu potpuno ravnopravnom s javnim sektorom, s tim što je neophodno privatnu praksu uvesti kroz zakonske okvire kao i korisnika budžetskih sredstava Zavoda zdravstvenog osiguranja, a sve u cilju kvalitetnije zdravstvene zaštite građana.
14/ Komisija za rad, zdravstvenu i socijalnu zaštitu Skupštine BPK-a Goražde predlaže da se izvrše izmjene Finansijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja BPK-a Goražde za 2008.godinu i to:
a) Da se sredstva za Esencijalnu listu za 2008.godinu i troškovi liječenja van
Kantona planiraju u visini planiranih za 2007.godinu;
b) Da se sredstva planirana u Finansijskom planu Zavoda zdravstvenog osiguranja BPK-a Goražde Kantonalnoj bolnici Goražde uvećaju za 727.000 KM;
c) Da se za 30% povećaju bruto plaće deficitarnim kadrovima u Domu zdravlja Foča-Ustikolina i Pale-Prača.
15/ Predlaže se da se u cilju što boljeg praćenja i analize efekata izvršenja Finansijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja BPK-a Goražde održavaju redovne sjednice menadžmenta Kantonalnog Zavoda zdravstvenog osiguranja i menadžementa zdravstvenih ustanova svakog mjeseca na kojima će se vršiti analiza izvršenja Finansijskog plana zavoda za prethodni mjesec.
16/ Za, eventualno, neplanirano povećanje troškova za liječenje van Kantona smatrat će se odgovornom Kantonalna bolnica Goražde, a za povećanje troškova u odnosu na planirane po Esencijalnoj listi primarna zaštita, odnosno domovi zdravlja.
17/ Budući da Finansijski plan mora biti uravnotežen u tom slučaju Komisija za rad, zdravstvenu i socijalnu zaštitu predlaže Kantonalnom zavodu zdravstvenog osiguranja BPK-a Goražde da izvrši rebalans Finansijskog plana u kojem bi se korekcije vršile u skladu sa prethodno izrečenim na teret onoga koji je odgovoran za narušavanje Finansijskog plana.
18/ Traži se od Kantonalne bolnice da, u skladu sa Zakonom o demobilisanim borcima, formira posebnu službu za praćenje, prevenciju i liječenje boraca oboljelih od PTSP-a.
19/ Skupština Bosansko-podrinjskog kantona Goražde podržava inicijativu izmjena Zakona o braniteljima FBiH u smislu člana 9. i brisanje datumske granice.
20/ Traži se od nadležnih institucija da putem prioritetnih projekata obezbijede ranu detekciju raka dojke, debelog crijeva, grlića materice i drugih malignih oboljenja.
21/ Traži se od Zavoda zdravstvenog osiguranja BPK-a Goražde da proširi Esencijalnu listu lijekova za osobe oboljele od PTSP-a.
Skupština BPK-a Goražde je nakon usvajanja ovih zaključaka, bez mnogo rasprave, dala suglasnost i na Finansijski plan Zavoda zdravstvenog osiguranja BPK-a Goražde vrijedan 12 miliona 259.760 maraka.
Ovaj Finansijski plan usvojen je uz slijedeće:
1/ Sredstva u iznosu od 727.000 KM sa ekonomskog koda 615- Kapitalni grant Kantonalna bolnica Goražde suštinski se trebaju upotrijebiti za unaprijeđenje zdravstvene zaštite po projektima Kantonalne bolnice usaglašene sa Zavodom zdravstvenog osiguranja BPK-a Goražde.
2/ Traži se od Kantonalne bolnice Goražde i Kantonalnog Zavoda zdravstvenog osiguranja BPK-a Goražde da u prvih šest mjeseci 2008.godine kandiduju i realizuju što veći broj projekata iz predviđenih sredstava kako bi finansijski efekat/ušteda/ manjeg slanja pacijenata van Kantona bio što bolji.