Logo Vlada BPK
Bosna i Hercegovina Federacija Bosne i Hercegovine Bosansko-podrinjski kanton Goražde

50.sjednica

Neophodna zaštita vodnog pojasa rijeke Drine od nelegalne gradnje objekata

Datum: 10.10.2013.
Podijeli:

Vlada Bosansko-podrinjskog kantona Goražde održala je 10.10.2013.godine 50.redovnu sjednicu na kojoj je razmatran slijedeći:

D n e v n i  r e d

1. Razmatranje prijedloga odluka i zaključaka iz oblasti Ministarstva za privredu:

1.1. Zaključak o utvrđivanju Nacrta Odluke o davanju saglasnosti Vladi Bosansko-podrinjskog kantona Goražde za pokretanje postupka nabavke-kupovine poslovnog objekta;

1.2. Informacija o realizaciji Projekta rekonstrukcije i modernizacije postrojenja za obradu tehnoloških otpadnih voda u industrijskoj zoni «Pobjeda»;

1.3. Zaključak o ispravci tehničke greške u Planu raspolaganja nepokretnom i pokretnom imovinom koja se ne koristi za 2013.godinu.

2. Razmatranje prijedloga odluka i zaključaka iz oblasti Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport:

 2.1. Zaključak o davanju saglasnosti premijeru Bosansko-podrinjskog kantona Goražde na potpisivanje ANEX Generalnog Ugovora o realizaciji nastavnih aktivnosti Dislocirane nastave u Goraždu, sa Pravnim fakultetom Univerziteta u Sarajevu;

2.2. Zaključak o davanju saglasnosti premijeru Bosansko-podrinjskog kantona Goražde na potpisivanje ANEX Generalnog Ugovora o realizaciji nastavnih aktivnosti Dislocirane nastave u Goraždu, sa Ekonomskim fakultetom Univerziteta u Sarajevu;

2.3. Zaključak o davanju saglasnosti premijeru Bosansko-podrinjskog kantona Goražde na potpisivanje Ugovora o pružanju usluga realizacije nastavnih aktivnosti Dislocirane nastave Fakulteta informacijskih tehnologija Univerziteta «Džamal Bijedić» Mostar na području Bosansko-podrinjskog kantona Goražde.

3. Razmatranje prijedloga odluka i zaključaka iz oblasti Ministarstva za urbanizam, prostorno uređenje i zaštitu okoline:

3.1. Razmatranje Prednacrta Prostornog plana za podučje Bosansko-podrinjskog kantona Goražde.

4. Razmatranje prijedloga odluka i zaključaka iz oblasti Ministarstva za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice:

4.1. Izvještaj Zavoda zdravstvenog osiguranja o izvršenju Finansijskog plana Zavoda za period 01.01.-30.06.2013.godine.

 5. Razmatranje prijedloga odluka i zaključaka iz oblasti Vlade Bosansko-podrinjskog kantona Goražde:

5.1. Odluka o obustavljanju postupka za dodjelu Ugovora – Sukcesivna isporuka za lož ulje za kotlovnice u vlasništvu Bosansko-podrinjskog kantona Goražde;

5.2. Zaključak o potrebi Informacije o aktivnostima u zaštiti vodnog pojasa rijeke Drine;

5.3. Zaključak vezano za korištenje dana od godišnjeg odmora za vjerski praznik Bajram.

5.4. Odluka o odobravanju službenog putovanja u inostranstvo.

6. Tekuća pitanja.

  Pod tačkom tekuća pitanja donešena je slijedeća:

– Odluka o prenosu prava vlasništva nad vozilom marke Toyota Land Cruiser D sa Ministarstva unutrašnjih poslova Bosansko-podrinjskog kantona Goražde na MDD „Merhamet“ Goražde.

Na prijedlog ministra Dževada Adžema pod 2. tačkom dnevnog reda razmatrat će se podtačka 2.4.

2.4. Odluka o odobravanju službenog putovanja u inostranstvo – Pokrajina Bavarska, SR Njemačka.

Na današnjoj 50.redovnoj sjednici Vlada Bosansko-podrinjskog kantona Goražde usvojila je   prednacrt Prostornog plana za područje Bosansko-podrinjskog kantona Goražde.

Razmatrana je i Informacija Ministarstva za privredu o realizaciji Projekta rekonstrukcije i modernizacije postrojenja za obradu tehnoloških otpadnih voda u industrijskoj zoni «Pobjeda». Kako je istaknuto u informaciji, aktivnosti na realizaciji ovog projekta ponovo su započele nakon kraćeg zastoja zbog otkazivanja postupka o dodjeli ugovora i obnove javnog poziva te korekcije tenderske dokumentacije Projekta tehnoloških otpadnih voda. Ovaj projekt dobio je plaketu Fonda za zaštitu okoliša i izabran je među sedam najboljih u BiH koji se odnose na zaštitu okoliša.

O postojanju potrebe zaštite vodnog pojasa rijeke Drine i sačinjavanju cjelovite informacije o poduzetim aktivnostima kantonalnih ministarstava privrede, unutrašnjih poslova i pravosuđa na sprječavanju nelegalne gradnje objekata u vodnom pojasu Drine, razgovarano je u nastavku sjednice.

Vlada je usvojila zaključak o utvrđivanju Nacrta odluke o davanju saglasnosti Vladi Bosansko-podrinjskog kantona Goražde za pokretanje postupka kupovine poslovnog objekta za smještaj institucija koja se finansiraju iz Budžeta BPK, koji je upućen Skupštini BPK na odobravanje.

Vlada je usvojila takođe i Izvještaj Zavoda zdravstvenog osiguranja o izvršenju Finansijskog plana Zavoda za period 01.01-30.06.2013.godine.

Premijer BPK dobio je saglasnost Vlade na potpisivanje anex-a generalnog ugovora o realizaciji nastavnih aktivnosti dislocirane nastave u Goraždu, sa Pravnim i Ekonomskim fakultetom Univerziteta u Sarajevu i Fakultetom informacijskih tehnologija Univerziteta «Džemal Bijedić» u Mostaru.

Vlada BPK sufinansiraće i projekt „Povećanje energetske efikasnosti u javnim objektima na području Federacije BiH“. U ovaj projekt kojeg realizuju UNDP i Fond za zaštitu okoliša, biće uključena i OŠ „Fahrudin Fahro Baščelija“ iz Goražda.