Krizni štab Ministarstva za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice BPK-a na 44 redovnoj sjednici razmatrao je trenutnu epidemiološku situacija na području Bosansko-podrinjskog kantona Goražde.
Na sjednici su usvojeni zaključci za sjednice Vlade Feredacije koja je održana 26.08.2021.godine i na snazi su i dalje preporuke i naredbe izdate od Federalnog kriznog štaba ministarstva zdravstva koje, takođe, važe i za naš Kanton.
Prema izvještaju predstavnika Zavoda za javno zdravstvo, direktorice Medine Bičo, u našem Kantonu došlo je do pogoršanja epidemiološke situacije. U jednom danu zabilježeno je 8 novozaraženih što je najveći broj u posljednja tri mjeseca, a takođe bilježi se i jedan smrtni slučaj. Prema njenim riječima, trenutno u našem Kantonu imamo 38 aktivno zaraženih osoba, više od 100 osoba se nalazi u izolaciji, a 2 osobe se nalaze u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu. Doktorica Bičo, takođe, upozorava da se naš Kanton trenutno nalazi na broju 3 što se tiče nivoa prenosa virusa i da se vrlo brzo došlo do tog broja i naglašava da ako dođemo do nivoa 4 da se moraju uvesti restriktivnije mjere. Ona ističe da je potrebno jačanje i provođenje svih mjera izdatih od kriznih štabova kako bi se izbjeglo dalje širenje virusa i kako ne bi došlo do zatvaranja. Nivoi prenosa virusa se računaju tako što se u obzir uzima i prati mortalitet i hospitalizacija oboljelih od virusa COVID 19.
„Kad je riječ o vakcinaciji, bilježi se porast broja vakcinisanog stanovništva. Trenutno naš Kanton bilježi 24% vakcinisanog stanovništva i s te strane možemo biti zadovoljni“ riječi su direktorice Medine Bičo, koja je još jednom apelovala i pozvala cijelo stanovništvo da se vakciniše, jer jedino tako možemo smanjiti dalje prenošenje virusa i broj osoba koji će u slučaju da se zaraze razviti težu kliničku sliku.
Predstavnici Kantonalne bolnice Goražde i direktorica Nermina Kamenica ovom prilikom naglasili su da ukoliko dođe do povećanja broja novozaraženih i onih kojima bude neophodna hospitalizacija da će biti na raspolaganju cijelo medicinsko osoblje, te da su Đački dom i dio Kantonalne bolnice spremni za prijem pacijenata.
Jedan od zaključaka je da Kantonalna uprava za inspekcijske poslove pojača nadzor nad provođenjem higijensko-epidemioloških mjera izdatih od strane kriznih štabova.
Što se tiče poslovnih subjekata, ustanova, lokalnih firmi, a obzirom da se bilježi rast broja zaraženih i rast incidence u našem Kantonu koja je trenutno 73, zatraženo je da se Zavodu za javno zdravstvo dostave spiskovi i imena osoba koja žele da se vakcinišu kako bi se što bolje brže i efikasnije mogla obaviti masovna imunizacija, a od nadzornih organa , šefova službi da pozovu svoje uposlenike da se vakcinišu.
Sjednici Kriznog štaba Ministarstva za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice BPK-a prisustvovali su i predstavnici Ministarstva za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport BPK-a. koji su iznijeli svoje zahtjeve i zahtjeve roditelja. Usvojen je zaključak da Ministarstvo obrazovanja uskladi uputstva sa naredbama i preporukama izdatih od strane Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva.
Na kraju sjednice još jednom je upućen apel stanovništvu da se svi uključe u proces masovne imunizacije, svi oni koji su u mogućnosti da se što prije vakcinišu.