Na inicijativu ministra za unutrašnje poslove Bosansko-podrinjskog kantona Goražde Nusreta Hubjera i komesara Uprave policije Damira Bogunića danas je održan sastanak Koordinacionog tijela za prevenciju, sprečavanje i borbu protiv nasilja u porodici za područje BPK-a Goražde. Prema potpisanom Protokolu postupanja nadležnih institucija i organizacija u slučaju nasilja u porodici u našem kantonu, pored predstavnika Uprava policije djeluju i predstavnici JU „Centar za socijalni rad BPK Goražde” te predstavnici Udruženja žena „SEKA“ koji su uzeli učešće na današnjem sastanku kao i ministrica za pravosuđe, upravu i radne odnose Nataša Danojlić.
Na sastanku je urađena analiza stanja kada je u pitanju dosadašnja problematika vezana za slučajeve nasilja u porodici na području BPK-a Goražde, a ujedno ovo je bila prilika da se definišu buduće aktivnosti koje će Koordinaciono tijelo i nadležne institucije za postupanje poduzeti u slučaju prijave nasilja u porodici. Posebno je ukazano na potrebu urgentnog djelovanja, kako bi se stvorili preduslovi za poboljšanje prevencije i zaštite od najtežih oblika rodne diskriminacije i nasilja u porodici a u tom cilju na današnjem sastanku doneseni su i zaključci čija primjena bi u mnogome prema mišljenju Koordinacionog tijela za prevenciju, sprečavanje i borbu protiv nasilja u porodici za područje BPK-a Goražde, mogla dati zadovoljavajuće rezultate.
Svi sudionici sastanka su složni da je neophodno unutar institucija poduzeti sve zakonom definirane mjere koje će unaprijediti zaštitu za žrtve nasilja, a za počinitelja nasilja adekvatnu zakonom predviđenu kaznu za počinjeno djelo.
Kako je istaknuto, u slučajevima prijave nasilja posebno je neophodno u skladu sa zakonskim i podzakonskim aktima iz oblasti nasilja u porodici osigurati dosljedno i temeljito postupanje policijskih službenika, od zaprimanja prijava do dokumentovanja svakog krivičnog djela.
Uprava policije BPK Goražde nastojat će osigurati evidenciju svih prijavljenih slučajeva nasilja u porodici bez obzira na ishod odnosno da li je slučaj dalje procesuiran ili nije, evidenciju o izrečenim zaštitnim mjerama, evidenciju o počiniocima nasilja kojima su izrečene zaštitne mjere i evidenciju o žrtvama nasilja u porodici koje su štićene provođenjem zaštitnih mjera.
Ukazano je na potrebu unaprijeđenja multisektoralne koordinacije u dokumentovanju prijava nasilja u porodici, kao i stvaranje uslova koji će osigurati protok informacija između svih nadležnih institucija, kako bi se provela analiza, te detektovali propusti nadležnih institucija u odgovoru na nasilje.
S ciljem jačanja profesionalnih vještina i profesionalnog pristupa prema žrtvama, nastojat povećati broj obaveznih edukacija i obuka policijskih službenika o načinu postupanja prilikom prijave krivičnog djela nasilja u porodici, jer su oni najznačajniji inicijalni kontakt sa žrtvama. Za svaku prijavu o nasilju u porodici i nakon saslušanja žrtava, uprava policije ili policijska stanica nadležnom sudu treba podnijeti zahtjev za izricanje zaštitne mjere shodno Zakonu o zaštiti nasilja u porodici i Pravilniku o načinu provođenja zaštitnih mjera za počinioce nasilja u porodici.
Posebnim zaključkom ukazano je na važnost pružanja adekvatnih javnih informacija o nasilju nad ženama i porodičnom nasilju u zajednici i promocija prevencije nasilja.
Prijavom slučaja nasilja u porodici policija je dužna reagovati na vrijeme, što podrazumjeva otići na mjesto događaja, pružiti sigurnost žrtvi što uključuje i lišavanje slobode počinitelja i predaju tužilaštvu, uz sve dokaze do kojih je došla u postupku. Njihova dužnost je posavjetovati i žrtvu o sigurnim mjerama koje žrtva treba preduzeti i koje će policija preduzeti.
Na sastanku su definisane i preventivne mjere koje će Uprava policije Ministarstva za unutrašnje poslove BPK Goražde u narednom periodu provoditi kao i naredne aktivnosti kada su u pitanju represivne mjere po svim oblicima nasilja, posebno nasilja u porodici.
Sa sastanka je upućen poziv građanima da sva nasilja u porodici za koja doznaju ili su sami izloženi bilo kojem obliku nasilja, odmah prijave policiji ili drugim nadležnim institucijama.
Prijavu mogu podnijeti i zdravstveni i socijalni radnici, nastavnici, odgajatelji, medicinske, obrazovne i druge ustanove, nevladine organizacije, članovi porodice kao i svaki građanin koji sazna za počinjene radnje nasilja u porodici.