Knjiga je nastala kao rezultat dugogodišnjeg praktičnog i empirijskog rada autorice Husić, direktorice ženske organizacije „Medika“ Zenica koja godinama djeluje u Bosni i Hercegovini i nastoji odgovoriti na potrebe najranjivijih kategorija u društvu
„ Ponosna sam što sam danas u Goraždu i što imam priliku da promovišem knjigu koja je zasigurno važna za historiju BiH posebno iz ženske perspektive, jer ustvari na jedan naučan i stručan rad u knjizi se govori o modelima podrške za preživjele silovane i seksualnog nasilja, prije svega žene, ali se knjiga dotiče i muškaraca, gdje još uvijek to prilično tabu tema ali ukazuje i na prevenciju transgeneracijskog prenosa traume i prevenciju stigmatizacije“ – pojašnjava Husić.
Dodaje da se u knjizi govori i o tome kakvi su modeli podrške nastajali u BiH i kako su odgovarali na potrebe žena preživjelih silovanih i seksualno nasilje, kao i djevojčica i dječaka.
„ Danas su ti modeli naučno prepoznati i primjenjuju se nažalost u različitim konfliktnim situacijama, kako bi se glasnije i jasnije govorilo o traumi silovanja koja ostavlja posljedice ne samo za osobe, žene, muškarce i djecu koji su preživjeli silovanje, nego transgeneracijski se prenosi i na druge članove porodice. Ujedno govori kako da radimo na prevenciji transgeneracijskog prenosa traume i da radimo na prevenciji stigmatizacije kako samih žena preživjelih tako i njihovih porodica i da odamo poštovanje i ljudsko i praktično i naučno, prema svima onima koji su jasno i glasno progovorili o ovoj teškoj i bolnoj temi te poseban segment u ovoj knjizi upravo se daje porukama samih žena na osnovu njihovih iskustava“ – navela je ona.
Napominje da je istraživanje koje je trajalo oko tri godine pokazalo da nažalost u BiH do danas ne postoji jedinstvena baza podataka o osobama koje su preživjejele silovanje i seksualno nasilje
„ Pokazalo se da desetine žena još uvijek šute o svojoj preživljenoj traumi, da mladi ne znaju o ovoj temi jer se o tome ne uči kroz redovno obrazovanje, čime se stvara jedan vakum za zloupotrebu podataka koji su dostupni a kada se govori o silovanju žena, u BiH je do 50.000 žena preživjelo silovanje i seksualno nasilje i oko 3.000 muškaraca. Ali kada govorimo o statistikama i ovom istraživanju, pitanje je kako i na koji način uvrstiti u statistike žene i djevojke koje su preživjele silovanje a koje su zatim ubijane jer one se nigdje ne vode i nema tih statistika“ – kazala je Husić.
Promotor Ahmed Zildžić naglasio je da je autorica sa ovim djelom na neki način zaokružila svoje 30-godišnje iskustvo rada u Medici te da knjiga na jedan potpun način predstavlja sve modele koji su autorica i njen tim saradnika u Medici razvili, liječeći osobe koje su bile izložene tom nasilju u toku rata i poslije, s obzirom da je riječ o traumama koje su transgeneracijske, koje se prenose sve do danas.
„ Nažalost, kao što znamo, mi i dalje živimo u jednom društvu gdje je nasilje općenito, a posebno bih rekao nasilje prema ženama, jako izraženo. Znamo sve šta se dešavalo u nedavnoj povijesti. Iako je ovo knjiga koja na izvjestan način govori o žrtvama seksualnog nasilja u ratu, ona predstvlja i uspostavlja modele koji su ustvari potrebni ovom društvu i ja se nadam da će biti prepoznati“ – kazao je Zildžić.
Promociji knjige prisustvovao je i direktor Pedagoškog zavoda BPK Goražde Admir Kurtović.