Ministarstvo za urbanizam, prostorno uređenje i zaštitu okoline Bosansko-podrinjskog kantona Goražde u prošloj godini realiziralo je niz značajnih projekata u skladu sa programom rada Vlade BPK – naglasio je na pres – konferenciji resorni ministar Bojan Krunić.
Prezentirajući rezultate rada u 2023. godini on je naglasio da je realizirano 12 većih projekata uglavnom u oblasti zaštite okoliša, odnosno energetske efikasnosti.
„Većina projekata je sufinansirana sa većih nivoa vlasti od strane Fonda za zaštitu okoliša i Ministarstva za prostorno uređenje, a u sve navedene projekte investirano je 1.437,000 KM s tim da smo mi dijelom morali finansirati iz budžetskih sredstava, nešto sa podračuna Kantonalnog stambenog fonda a nešto sa podračuna Fonda za zaštitu okoliša i svi projekti su uspješno realizovani“ – kazao je Krunić.
Napomenuo je da je fokus ministarstva bilo i sufinansiranje projekata nižim nivoima vlasti, Gradu Goražde i općinama Pale i Foča u FBiH.
„ Podržali smo projekte Grada Goražde za sufinansiranje izmjene rasvjetnih tijela na magistralnom putu M -20 na relaciji od Donje Sopotnice do naselja Vitkovići, dva projekta u Višegradskoj ulici kao i zamjenu rasvjetnih tijela u naselju Prvi maj. Također, moram pohvaliti i općinu Pale u FBiH koja sa malim iznosom sufinansiranja povlače veoma velika sredstva sa federalnog nivoa“ – naveo je Krunić.
Za 2024. Godinu najavio je nove projekte u cilju energetske efikasnosti gdje je planirano utopljavanje Zavoda za javno zdravstvo i Srednje mješovite škole „Enver Pozderović“. Nastavlja se i gradnja novog objekta Doma za stara i iznemogla lica a, kako je kazao, ministarstvo je u potrazi i za idejnim rješenjem projekta za izletište „Modran“, koje je u prostornom planu definisano kao turistički potencijal.
Stručnu i finansijsku pomoć ministarstvo će pružiti i u rješavanju gorućih problema Grada Goražda poput deponije Šišeta i njenih posljedica.
„ U budžetu za 2024. godinu predviđen je iznos od 500.000 KM , sredstva će se dodijeliti prema zahtjevu Grada odnosno općina u sastavu kantona. Uticaj deponije pogotovo se tiče i Šišetskog potoka gdje se pojavljuju velike količine teških metala i mi pokušavamo ugradnjom jednog kolektora da izbalansiramo taj nivo da se stvori neki taložnik da bi ocjedne vode prolazile kroz kolektor i ti teški metali zadržavali na tom mjestu. Ministarstvo privrede užurbano radi na tome, pogotovo zato što je tu regulacioni planom stavljeno i naselje,veoma je moguće da može doći do trovanja ako se voda koristi za zalijevanje“ – kazao je Krunić.
On je podsjetio da su još u januaru u 2021. godine građani upozoreni da ne koriste tu vodu, s obzirom da je analizama utvrđeno prisustvo visokog procenta teških metala, pogotovo olova i nikla.