U Goraždu je danas obilježen 14. maj Dan sjećanja na ubijenu djecu ovog grada u periodu 1992 – 1995. godina. Ovaj datum ustanovljen je odlukom Gradskog vijeća Goražde i uvršten u Kalendar značajnih datuma Grada Goražda, a simbolizira dan kada je u Goraždu 1992. godine ubijeno prvo dijete.
Uz roditelje ubijene djece, brojne delegacije BPK i Grada Goražda, Kantona Sarajevo, Fondacije “Istina za Goražde” gosti te učenici osnovnih i srednjih škola, položile su cvijeće na spomen obilježje ispred Centra za kulturu odajući počast ubijenoj djeci ovog grada.
Među 151 imenom uklesanim na spomeniku je i ime Harisa Čauševića koji je imao devet godina kada je ubijen.
“Moj Haris poginuo je 14. aprila 1994. i taj dan neću zaboraviti dok sam živa. Drago mi je što se obilježava ovaj dan, da se ne zaboravi. Nije mi lako doći ovdje, teško je ali skupim hrabrosti i uvijek ću dolaziti i posjećivati njegov mezar i uvijek ću pričati istinu. Još nikad niko nije odgovarao za ubijanje naše djece niti se neko trudi da se sazna ko je pobio našu djecu. Nekad vjerujem a nekad i ne vjerujem da će ikada iko odgovarati” – kazala je Čaušević.
Vrijeme ne liječi bol zbog gubitka djeteta potvrđuje Saima Turković koja je izgubila kćerku od pet i po godina, dok je druga osmogodišnja ranjena.
“ I ja sam tada ranjena od granate, troje je poginulo a nas četvero je ostalo ranjeno. Ja sam 1994. godine rodila još jednu kćerku ali nikad ne mogu nadomiriti onu što sam izgubila. Ovo je teško danas, jednako kao i prvog dana. Kada su pročitali njeno ime i kada je jedan od dječaka stavio igračku za nju, bilo mi je loše, ali došla bih pa kad bih puzala jer ovo mi puno znači i moram živjeti život zbog ostale djece. Tužno je da do danas niko nije odgovarao za zločine nad nevinom djecom a nas kao roditelje slabo iko i spominje” – kazala je Turković.
U ime svojih ubijenih vršnjaka mladi Goražda, učenici osnovnih i srednjih škola te goraždanskih vrtića kroz istoimeni performans poslali su jasnu poruku, da ne zaboravljaju i da traže da se kazne oni koji su ubijali djecu.
Centralni dio performansa “U tvoje ime govorim” čija je autorica, profesorica Bosanskog jezika i književnosti Senada Aleta, bilo je iščitavanje 151 imena ubijene djece Goražda, a za svako od njih, njihovi vršnjaci pored spomenika su ostavili igračku.
Podsjetimo, početkom agresije na našu domovinu , 14. maja 1992. godine u Goraždu je počinjeno prvo ubistvo djece. U tadašnjoj ulici Sandžačkih brigada ispred zgrade su ubijeni Mirsad Ćulov (15) i Selvira Suljović (16).
Tokom opsade Goražda, prema dostupnim podacima, ubijeno je najmanje 151 dijete, dok je ranjeno oko 428 djece.