Pod sloganom “Pamtimo preživjele ratnog seksualnog nasilja” u Foči je danas obilježen 19. juni Međunarodni dan borbe protiv seksualnog nasilja u ratu, a obilježavanju su uz preživjele žrtve, članove porodica, brojne delegacije međunarodnih i domaćih zvaničnika i gostiju prisustvovali premijer BPK Goražde Edin Ćulov i ministar za boračka pitanja Avdo Mirvić.
Centralni dio programa održan je pred Sportskom salom Partizan koja je tokom rata u BiH služila kao logor za žene i djecu, u kojem su žene sistematski silovane i zlostavljane, a nakon toga mirnom šetnjom sa ispisanim transparentima do glavnog gradskog trga te spuštanjem cvijeća s mosta u rijeku Ćehotinu, odata je počast svim zlostavljanim ženama u BiH.
Predstavnici Udurženja žrtava rata “Foča 92-95”, u čijoj organizaciji se i održava ovaj događaj, podsjetili da je u Foči tokom agresije na BiH ubijeno više od 3.000 Bošnjaka, od tog broja 586 žena. Ovo je grad u kojem je dokazano najveće sistematsko seksualno nasilje i silovanje u kojem je prvi put zabilježeno seksualno ropstvo te prodaja žena. Silovane su čak i djevojčice od kojih je najmlađa imala samo 11 godina.
“Mi smo svake godine ovdje pred ovim objektom u kojem je ’92 i ’93 počinjen stravičan zločin nad ženama općine Foča i okoline. Za ovaj objekat postoje presude Haškog tribunala i SUD-a BIH i važnost obilježavanja je da podignemo svijest, da probudimo one koji su uspavani da smo mi preživjele još uvijek tu i da opominjemo na zločin počinjen u Foči i diljem BiH. Haški tribunal je donio presudu za zločin protiv čovječnosti, ali još uvijek nemamo nikakav spomenik, nikakvu ploču ni natpis da se ovdje desio neki zločin. Mi smo pokrenuli inicijativu sa lokalnim vlastima jer sada kad gledate to je normalan objekat, a toliko je počinjeno zločin upravo ovdje. Najveći zločin koji se desio je silovanje djevojčice od 11 godina”, poručila je Midheta Kaloper, predsjednica Udruženja Foča 92-95.
Kaloper je apelovala na institucije da podrže preživjele u njihovoj hrabroj i odvažnoj borbi za prava, među kojima je, osim ostvarivanja pravde, za žrtve najvažnija memoralizacija i kultura sjećanja. Također je poručila da je sramota države BiH da je toliko dugo čekala da ispuni obavezu prema djeci koja su rođena iz čina ratnog silovanja.
Prisutnim se obratila i Deborah Mehnuti, zamjenica šefa Misije Ambasade SAD-a u BiH, šaljući poruku danas iz Foče, da su SAD solidarne sa žrtvama silovanja i preživjelima logora za silovanje u ovom gradu. Ona je osudila upotrebu seksualnog nasilja kao oružja te kazala da SAD odaje počast hrabrim preživjelima koje su odlučile da glasno progovore o bolnom iskustvu u ime istine i pravde.
“Oni svakodnevno rade na tome da sačuvaju sjećanje na one koji nisu preživjeli. Ono što doprinosi smislenom i značajnom pomirenju je ono što radi Udruženje žrtava rata “Foča 92-95″da bi spriječili stigmatizaciju žrtava i to je istinski inspirativno. A SAD će nastaviti i dalje podržavati one koji rade tako važan posao. Na ovu 32 godišnjicu strašnih ratnih zločina koji su se dogodili u Foči SAD pozivaju vlasti BiH na svim nivoima da prihvate istinu o onome što se dogodilo, da traže odgovornost počinitelja od kojih su neki još uvijek na slobodi i da daju podršku preživjelima. To uključuje i pravo na kulturu sjećanja, na komemoraciju na lokacijama ratnih zločina i zaista je sramno da nakon 32 godine nakon tog zločina još uvijek ne postoji nikakva spomen ploča niti obilježje koje bi upućivalo na to šta se tu dogodilo”, poručila je Deborah Mehnuti, iz Ambasade SAD-a u BiH.
Refik Lendo, potpredsjednik FBiH na obilježavanju u Foči istakao je važnost podrške preživjelim.
“Važno je da damo podršku i pozovemo sve političke strukture koje se bave ozbiljnim stvarima u BiH da daju podršku i da se izbore da se ova mjesta obilježe. Ovo je jedan pokazatelj pod navodnicima kako se ovi iz RS-a ponašaju po pitanju nekih demokratskih procesa u RS, ovo su stvari koje treba prevazići barem ovim ženama koje su ispričale priču treba dozvoliti da tu stave svoje obilježje, i sva ostala prava koja traže i mi i Međunarodna zajednica imamo obavezu prema njima,” kazao je Lendo.
Podsjetimo, Rezolucijom 69/293, Generalna skupština UN-a proglasila je 19. juni za Međunarodni dan borbe protiv seksualnog nasilja u ratu 2015. godine. UN i države članice odlučile su obilježiti ovaj datum kako bi se podigla svijest o potrebi okončanja seksualnog nasilja u ratu, odala počast preživjelima seksualnog nasilja širom svijeta i prepoznala posvećenost svih onih koji su hrabro posvetili ili izgubili živote u borbi za iskorjenjivanje ove vrste zločina.