Ministrica za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport Adisa Alikadić – Herić sa predsjednikom Uprave Sparkasse Banke BiH Amirom Softićem potpisala je danas Memorandum o poslovnoj saradnji, kako bi naše resorno ministarstvo postalo partner Sparkasse programa osnaživanja finansijske pismenosti u osnovnim školama. Kroz ovaj program, cilj je ne samo pružiti edukaciju učenicima u stvaranju zdravih finansijskih navika, već i podržati inicijative ministarstava za integrisanje finansijske pismenosti u obrazovni sistem na sistematičan način.
Program osnaživanja finansijske pismenosti osmišljen je od strane Sparkasse banke i stručnih partnera na način da bude prilagođen uzrastu djece, sa pažljivo odabranim temama, izradom materijala i sprovođenjem zanimljivih radionica. Pored fokusa na edukaciju učenika, posebna pažnja posvećena je i kreiranju programa za nastavno osoblje, kako bi se obezbijedili adekvatni materijali za jednostavno uključivanje finansijskog obrazovanja u postojeći kurikulum.
„Mi u banci smatramo da je finansijska pismenost jedan od stubova društva i ekonomije. Kada to kažemo ne mislimo samo o znanju iz oblasti finansija, već i o kreiranju ambijenta u kojem će zdrave odgovorne finansijske navike prevladati. Zbog toga smo se odlučili da razvijemo program prilagođen djeci i učenicima osnovnih škola koji treba da doprinese razvoju zdravih finansijskih navika, odnosno razvoju društva, s fokusom na zdravo poduzetništvo, ali i program za nastavnike, kako bi ovu oblast što jednostavnije i što bolje mogli da prenesu djeci. Jako nam je drago da je BPK Goražde prepoznao ovaj program koji treba biti dio oficijelnog programa i kurikuluma, a Sparkasse Banka će dati sve od sebe da on bude uspješno realizovan“ – izjavio je Amir Softić, predsjednik Uprave Sparkasse Banke BiH.
Ovaj vid poslovne saradnje, prema riječima direktora Pedagoškog zavoda BPK Goražde Admira Kurtovića, ima za cilj omogućiti djeci osnovnih škola sticanje znanja i vještina u pogledu upravljanja finansijama.
„Između ostalog radi se o kompetencijama koje Evropska unija navodi kao bitan dio obrazovnog sistema za buduće generacije. Po pitanju poduzetničkih kompetencija mi smo u odnosu na druge administrativne jedinice puno toga uradili na području našeg kantona, na način da smo u srednjim školama, osim gimnazije, uveli obavezan predmet poduzetništva. S druge strane malo smo uradili kada su u pitanju osnovne škole, tako da će nam ovaj vid saradnje biti od velikog značaja“ – nakon potpisivanja kazao je direktor Kurtović.
Prema riječima ministrice, Program u školama će nakon edukacija provoditi nastavnici.
„ Radujem se realizaciji svih sporazuma koji imaju za cilj poboljšanje odgojno obrazovnog procesa, pa tako i u smislu poboljšanja kompetencija naših učenika. Poduzetničke kompetencije smatramo kao bitne u vremenu koje dolazi i zato smo ovaj Program prepoznali kao važan segment u obrazovnom sistemu. Provodit će se kroz časove odjeljenske zajednice, a prije toga će se obaviti edukacije našeg nastavnog kadra“- naglasila je ministrica Adisa Alikadić-Herić.
Sparkasse Banka nastavlja sa aktivnostima i saradnjom i sa ostalim ministarstvima obrazovanja širom BiH kako bi se program osnaživanja finansijske pismenosti i promovisanja zdravih finansijskih navika implementirao i u drugim zajednicama širom zemlje.