Iako Bosansko-podrinjski kanton Goražde nema na raspolaganju ispravnu hidrometeorološku stanicu, Ministarstvo za urbanizam, prostorno uređenje i zaštitu okoliša nastoji uz pomoć Instituta „Kemal Kapetanović“ vršiti moritoring kada je u pitanju mjerenje kvalitete zraka na prostoru našeg kantona, kazao je ministar Bojan Krunić.
Prema njegovim rječima, resorno ministarstvo putem zahtjeva od Hidrometeorološkog zavoda FBiH, tražilo je popravku aparata, međutim, kako su informisani procjenjena vrijednsot popravke iznosi oko 40.000 KM, a sredstva za ovu namjenu nisu planirana budžetom za 2024. godinu.
„Nova mjerna stanica košta oko 220.000 KM. Mi ranije nismo bili u situaciji da isfinansiramo ovaj projekat, a nismo bili ni nadležni do mjeseca septembra ove godine, kada je stupio na snagu novi Zakon o zaštiti zraka u FBiH, čije odredbe kada je u pitanju ova oblast, prenose nadležnost sa nivoa FBiH na kantone, tako da za ove aktivnosti moramo naći adekvatno rješenje. Trenutno pregovaramo sa Federalnim hidrometerološkim zavodom, o ustupanju mjerne stanice u naše vlasništvo, kako bi smo imali pravni osnov za ulaganje, tako da se nadamo da ćemo vjerovatno do početka sljedeće godine imati rješeno ovo pitanje“ – kazao je ministar Krunić.
Kako bi vršili mjerenja prije i u toku grejne sezone, na period od petnaest dana korištena je mjerna stanica od Instituta „Kemal Kapetanović“ čijim mjerenjem se došlo do vjerodostojnih podataka. Prema mjerenju nije došlo do prekoračenja gornjeg praga dozvoljenih materija u zraku, tako da se nisu provodile mjere u skladu sa Zakonom o zaštiti okoliša i Planom interventnih mjera BPK Goražde.
Kako je ovom prilikom naglasio ministar Krunić, stanovništvo nema razloga za paniku, i posebno u lokalnim zajednicama Pale i Foča u FBiH.
„Podaci koji su trenutno na internetu odnosno koje pokazuju neki sajtovi nisu vjerodostojni iz više razloga. Kao prvo, bazna stanica u našem kantonu koja je pozicionirana u naselju Rasadnik je neispravna da prikazuje te parametre, tako da podaci koje imamo su preuzeti sa najbliže bazne stanice koja mjeri kvalitet zraka, vjerovatno iz Sarajeva ili Gacka. Jedini vjerodostojni podaci koje smo imali iz Goražda su ovi koje je pokazala pokretna bazna stanica, koju smo koristili sa instituta“ – naglasio je Krunić.