Ministrica za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport Bosansko-podrinjskog kantona Goražde Adisa Alikadić-Herić, danas je sa predsjednicom Udruženja za pomoć i podršku porodici, djeci i mladima sa poteškoćama u razvoju „Buđenje“ Merimom Jašarević potpisala ugovor o dodjeli novčanih sredstava, na ime realizacije projekta uspostave senzorne sobe.
S ciljem podsticanja ranog rasta i razvoja djece, za sufinansiranje rada projektnih aktivnosti ovog udruženja, Ministarstvo za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport BPK Goražde za realizaciju ovog projekta izdvojilo je finansijska sredstva u iznosu od 12.000 KM.
Prema riječima ministrice Adise Alikadić-Herić, ovo je jedna od aktivnosti resornog ministarstva koja ima za cilj unapređenje kvaliteta rada u odgojno-obrazovnim ustanovama u BPK Goražde, naglašavajući značaj ovog projekta kada je u pitanju podrška porodici, djeci i mladima sa poteškoćama u razvoju.
„Nadam se da ćemo olakšati rad ovog udruženja pružanjem podrške u realizaciji projekta uspostave senzorne sobe, kako bi na taj način mogli adekvatno pomoći porodici, djeci i mladima sa poteškoćama u razvoju. Da podrška ne izostaje, i da resorno ministarstvo posebno ima senzibiliteta prema ovom udruženju, dokaz je to, što po prvi put unazad dvije godine u budžetu resornog ministarstva, imamo otvoren ekonomski kod na kojem se planiraju sredstva za pružanje podrške njihovim aktivnostima. Dakle, u kontinuitetu se pruža podrška realizaciji njihovih projekata od značaja za unapređenje odgojno-obrazovnog procesa“ – nakon potpisivanja ugovora kazala je ministrica za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport BPK Goražde Adisa Alikadić-Herić.
Predsjednica Udruženja za pomoć i podršku porodici, djeci i mladima sa poteškoćama u razvoju „Buđenje“ Merima Jašarević naglasila je da je uspostava senzorne sobe od velikog značaja za ovu populaciju.
“ To je posebna vrsta senzorne sobe koja se naziva kabinet senzorne integracije. Veoma je značajno kao ispomoć a ja bih rekla alat našim edukatorima koji će moći postići specifične i mjerljive edukacijsko – rehabilitacijske ciljeve kroz rad sa didaktičkom i senzo – motoričkom opremom. Mi ćemo nastojati da, ukoliko bude izvodivo, do kraja ove godine, senzorna soba bude uspostavljena. Djeca će moći na različite načine da stimulišu svoje senzorne podražaje odnosno da ih reduciraju u skladu sa svojim potrebama, da u jednoj takvoj okolini uče i usvajaju vještine i vremenom da se to naučeno ponašanje unutar jednog ovakvog prostora, zapravo prenese u svakodnevni život” – pojasnila je Jašarević.
Senzorna motorička soba treba da bude opremljena mekanim zidnim oblogama i podom. Sadrži komplet opreme od različitih elemenata, a ono što daje prednost ovoj sobi jeste i to da se u njoj mogu instalirati brojni elementi ovisno o potrebama korisnika – rečeno je danas.