Foča je danas bila centralno mjesto okupljanja logoraša iz cijele BiH. Povodom obilježavanja 9.maja- Dana logoraša BiH, ispred Kazneno-popravnog doma koji je od 92. do 94. godine bio logor u kojem su ubijani i mučeni, uglavnom, Bošnjaci te na mostu s kojeg su žrtve bacane u Drinu, okupilo se nekoliko stotina logoraša iz cijele BiH. Među njima, po prvi put nakon rata, nalazili su preživjeli logoraši iz KPD-a Foča.
Bacanjem cvijeća u Drinu, dužnu počast svim žrtvama, zajedno s logorašima, danas su u Foči odali i predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović i novinar Roj Gatman, koji je 1992. godine prvi obavijestio svjetsku javnost o postojanju konc logora u BiH.
Mučenje i poniženja u fočanskom logoru nikada neće zaboraviti predsjednica Asocijacije logorašica Kantona Sarajevo i žrtva logora Foča, Enisa Salčinović. Zastrašujuće sjećanje na torture fočanskog logora ima i Dževad Lojo, preživjeli logoraš KPD Foča.
-Bezbjedonosna situacija u logoru je bila grozna, naročito prva tri mjeseca, kada se obavljao isljednički posao, kada su vršene najveće torture nad zatočenicima, svakodnevna su bila premlaćivanja, noću ali i preko dana, ponekad su završavana i ubistvima, svakodnevno smo mogli čuti i pucnje, a tako odvedeni se nisu vraćali u svoje sobe, priča Dževad Lojo.
-Nismo ovdje došli da bilo koga provociramo, da nepravedno optužujemo ili da bilo koga uvrijedimo, došli smo da se sjetimo naše nevino ubijene braće i pošaljemo poruku mira svim ljudima u BiH. Nema loših naroda, zločin se ne može generalizirati i pripisivati cijelim nacijama, svaki paćenik ima svoje ime i prezime i svaki zločinac ima svoje ime i prezime, kazao je Bakir Izetbegović predsjedavajući Predsjedništva BiH, koji je istaknuo da je Foča simbol patnje i stradanja bošnjačkog naroda.
Roju Gatmanu, novinaru, dobitniku Pulicerove nagrade i velikom prijatelju logoraša, danas su u Foči upućene riječi zahvalnosti za sve što je uradio za našu zemlju i bosanskohercegovački narod.