Svjetski dan zaštite okoline obilježava se svake godine 5. juna, na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda u Stockholmu (1972.) posvećene okolini, na kojoj je usvojen Program zaštite okoline Ujedinjenih naroda (UNEP).
U Stockholmu je 1972. započela Prva svjetska konferencija o zaštiti čovjekove okoline, poznata i kao Stockholmska konferencija. Na njoj se okupilo više od 1.200 predstavnika iz 113 država, te više od 500 promatrača raznih vladinih i nevladinih organizacija. Rezultati konferencije su rezimirani u nekoliko osnovnih dokumenata, od kojih je najznačajnija Deklaracija o zaštiti okoline. Konferencija se općenito smatra prekretnicom u radu UN-a, ali i aktivnosti na zaštiti okoline, jer je intenzivnije i organiziranije pokrenula svijet prema ozbiljnom razmišljanju o potrebi zaštite okoline. Skupština UN-a iste je godine ustanovila i Svjetski dan zaštite okoline, koji se od 1974. održava svakog 5. juna. Naglašeno je da je potrebno stvarati ravnotežu između potreba čovječanstva i ograničenih mogućnosti koje planeta može pružiti. Ovo je jedan od osnovnih instrumenata putem kojeg Ujedinjeni narodi skreću pažnju svjetske javnosti na okolinu i potiču političku pažnju i djelovanje. Čovjek svojim aktivnostima neizbježno mijenja okolinu, a da bi taj uticaj bio što manji međunarodna zajednica usvaja zajedničke ciljeve i kriterije i dogovora zajedničke mehanizme za preduzimanje mjera u ostvarivanju očuvanja i zaštite okoline.
Svjetski dan zaštite okoline u svijetu se obilježava na razne načine, skupovima, biciklističkim paradama, akcijama pošumljavanja i čišćenja okoline, itd., no glavni cilj mu je uvijek isti – stvaranje svijesti o okolini. Osvješćivanjem svakog od nas pojedinačno mogu se očekivati značajni rezultati na kolektivnom nivou. U proteklih četrdesetak godina ova manifestacija je izrasla u jedan od najjačih mehanizama kojima se podiže svijest ljudi širom planete o nužnosti uvrštavanja pitanja zaštite okoline među goruće probleme današnjice. Time se potičemo da postanemo aktivni sudionici održivog i ravnomjernog razvitka te preuzmemo odgovornost za očuvanje planete.
Ministarstvo urbanizma, prostornog uređenja i zaštite okoline povodom Svjetskog dana zaštite okoline naglašava važnost šuma kao ‘pluća Zemlje’ te upozorava da se svake godine u svijetu uništi prosječno 13 milijuna hektara šumskih površina. Posljednji je trenutak da promijenimo način života i okrenemo se zelenoj budućnosti u kojoj će šume biti srce održivog razvitka i zelenog gospodarstva.
Nizom federalnih kantonalnih propisa stvaraju se uslovi i preduzima se niz aktivnosti za očuvanje životne sredine, te stvaranja preduslova za održivi razvoj koji će koristiti kako nama, tako i budućim generacijama. Na federalnom nivou se provodi projekat upravljanja otpadom na principu regija, a u našem Kantonu je u ovoj godini planirana izrada Plana upravljanja otpadom. Time će se stvarati klima kvalitetnog upravljanja otpadom i pomoći bržem oporavku okoline.
Obaveza nam je povećati energetsku efikasnost i korištenje obnovljivih izvora energije, ponašati se odgovorno prema okolini, štediti resurse, vodu i struju, odvajati otpad, te koristiti ekološki prihvatljive načine transporta. Budimo prijatelji okoline na način da mislimo globalno djelujući lokalno. Sretan dan našoj okolini, a nama želimo da je manje uništavamo za dobrobit sviju nas.
Svim stanovnicima našeg Kantona želimo sretan Svjetski dan zaštite okoline!
Ministarstvo za urbanizam, prostorno uređenje i zaštitu okoline Bosansko-podrinjskog kantona Goražde