Najteže je biti jednak među nejednakima
U organizaciji Ministarstava za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice, 3. jula 2009. godine u sali Skupštine BPK održana je Javna rasprava o Nacrtu Strategije za izjednačavanje mogućnosti osoba sa invaliditetom u Federaciji Bosne i Hercegovine 2010-2014.
Nacrt Strategije su prezentovali Muhamed Hadžić ispred Ministarstva za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice u Vladi Bosansko-podrinjskog kantona, Asim Zečević- pomoćnik federalnog ministra za rad i socijalnu politiku, Lejla Somun-Krupalija zamjenik direktora POI projekta, Nezavisni biro za humanitarna pitanja IBHI i Fikret Zuko-predsjedavajući savjetodavnog odbora POI projekta.
Ova javna rasprava predstavlja završnu fazu projekta „Podrška razvoju politike u oblasti invalidnosti u BiH (2005-2009)“ (POI) koji je međudržavni projekat Finske i Bosne i Hercegovine, a realizuju ga: Direkcija za ekonomsko planiranje BiH, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, čiji je završetak predviđen za septembar 2009.
Javna rasprava održana u Goraždu je prva od planiranih deset javnih rasprava koje se trebaju održati u sedam gradova širom Bosne i Hercegovine.
U izradi Nacrta Strategije učestvovalo je preko 60% osoba sa invaliditetom, što je prvi put da osobe sa invaliditetom učestvuju od pokretanja do realizacije projekta koji se direktno na njih odnosi.
Strategijom za izjednačavanje mogućnosti osoba sa invaliditetom je predviđeno da se ona odnosi na sve osobe sa invaliditetom bez obzira da li su u pitanju civilne žrtve rata, ratni vojni invalidi ili druge osobe sa onesposobljenjem. Predviđeno je da pitanja invaliditeta ne budu samo pitanja socijalne zaštite i zdravstva već društva i države i da se sredstva za osobe sa invaliditetom pravilno rasporede i usmjere.
Istaknuto je da ostvarivanje osnovnih ljudskih prava ne smije zavisiti od projekata već ih mora garantovati država svim ljudima pa i osobama sa invaliditetom.
Izraženo je očekivanje da će kroz ovu Strategiju bitno ojačati svijest osoba sa invaliditetom o njihovim pravima i mogućnostima, a da će im društvo kroz poštivanje njihovih prava i princip društvene odgovornosti omogućiti normalan život.
Na javnoj raspravi je izostao masovniji odziv predstavnika udruženja osoba sa invaliditetom, ali su ova udruženja pozvana da svoje primjedbe i sugestije u pisanoj formi dostave u Ministarstvo za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice Vlade BPK, koja će odatle biti upućena Komisiji za izradu Strategije za izjednačavanje mogućnosti osoba sa invaliditetom u Federaciji Bosne i Hercegovine.