Ministar zdravstva u Vladi BPK Demir Imamović pozvao je jučer građane iz tzv. rizičnih grupa stanovništva da ozbiljno shvate sve preporuke ljekara u vezi s prevencijom nove gripe.
Nakon što je dan ranije potvrđen prvi slučaj zaraze virusom H1N1 u ovom dijelu FBiH, jučer je zasjedao Krizni štab, koji je naložio rigoroznije mjere kontrole zdravstvenog stanja pacijenata, posebno onih koji se sa simptomima gripe u zdravstvene ustanove obraćaju više puta.
Istovremeno, nakon što je 20-godišnja Mersida Jelašković preminula tokom transporta za Sarajevo, te je naknadnom analizom utvrđeno da je bila zaražena virusom H1N1, njena porodica za smrt je okrivila ljekare. Tvrde da su tražili da se izvrši obdukcija, ali da je taj zahtjev odbilo Kantonalno tužilaštvo s obrazloženjem da je i zvanično potvrđena zaraza virusom H1N1.
Mersidin suprug Armin Jelašković kaže da je ona simptome bolesti osjetila u nedjelju, te da se odmah u ponedjeljak javila ljekarima. Njihovu pomoć ponovo je tražila u srijedu, zatim u petak, te u subotu, kada je upućena za Sarajevo i umrla u sanitetskom vozilu.
– Da je H1N1, prešao bi i na mene i na moju majku, jer smo stalno bili s njom. Vađenje nalaza na osnovu kojih bi se utvrdilo šta joj je niko nije ni spominjao. Iako je šest-sedam dana bolovala, stalno su joj govorili da pije tečnost, propisivali „paracetamol“ i injekcije za temperaturu – kaže potreseni Armin.
On dodaje da njegova supruga u posljednje vrijeme nije nigdje putovala, da se ljekarima nije obratila od srednje škole, kada je slomila ruku, te da je tek u posljednje vrijeme osjećala povišen krvni pritisak.
– Puno zamjeram ljekarima, jer nisu vidjeli u kakvom je stanju njeno grlo. Tek u petak doktor je pogledao grlo, rekao da je upaljeno i da pije čajeve. Mislim da nije umrla od gripe, nego da je imala infarkt, jer srce nije moglo izdržati tu bol i naprezanje prilikom kašlja – kaže Mersidin brat Dženan Mršo.
Jelašković i Mršo tvrde i da ih nakon Mersidine smrti niko nije obišao kako bi članovi porodice nesretne mlade žene bili testirani na virus nove gripe.
Klinička slika
S druge strane, direktorica Doma zdravlja Goražde prim. dr. Sabina Gušo tvrdi da je preminula Jelašković pripadala rizičnoj skupini pacijenata sa simptomima oboljenja respiratornog trakta u posljednjih nekoliko godina.
– Težina kliničke slike u prva tri dana nije bila alarmantna. Ona je treći dan došla sa temperaturom od 37,6 stepeni, što nije ukazivalo da se radi o nekom težem oboljenju. Kad bi se svakom pacijentu koji se javi sa naznakama virusnog oboljenja radili laboratorijski nalazi u prva 24 sata, to bi strašno uvećalo i troškove, ali i napravilo gužvu u našim prostorima. S obzirom na težinu kliničke slike, vrši se selekcija pacijenata koji se šalju na laboratorijsku dijagnostiku. Vjerujem da je ordinirajući ljekar, koji je vodio pacijenta, ipak vodio računa o težini kliničke slike – kazala je Gušo.
Odluke Kriznog štaba
Krizni štab BPK Goražde jučer je donio odluku da će od danas četiri ambulante porodične medicine gdje je najveća koncentracija stanovništva raditi 24 sata – 16 sati dežurstva i osam sati pripravnosti. – U Kantonalnoj bolnici ćemo osigurati saradnju sa Klinikom za infektivne bolesti Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) i pokušati stvoriti uvjete za pružanje terapije oboljelima od H1N1 ili onima za koje se sumnja da su zaraženi tim virusom u periodu
dok se pacijenti ne pošalju na Infektivnu kliniku ili kućno liječenje – kazao je Imamović.
On je dodao da će Ministarstvo zdravstva BPK sagledati mogućnost nabavke „tamiflua“ i zatražiti odgovor na pitanje kako, u nedostatku infektologa u Goraždu, omogućiti pacijentima u teškom zdravstvenom stanju da dobiju ovaj lijek.
Preporuke Ministarstva zdravstva– prekrivati usta maramicom ako kašljete i kišete
– redovno prati ruke
– provjetravati prostorije
– izbjegavati dodirivanje očiju, nosa i usta
– izbjegavati grljenja, rukovanja i ljubljenja
– u slučaju bolesti, ne ići na posao i u školu – javiti se ljekaru
– antiviralne lijekove koristiti po preporuci infektologa.
(Dnevni avaz)
(preuzeto sa www.gorazde-x.com)