Centari civilnih inicijativa BiH danas su u Goraždu održali konferenciju za medije na kojoj je bilo govora o rezulatima rada Vlade i Skupštine Bosansko-podrinjskog kantona Goražde za proteklu godinu.
Prema pokazateljima iz Izvještaja o monitoringu rada kojeg su pripremili Centri civilnih inicijativa, Vlada i Skupština BPK samo su djelimično realizovali ono što su predvidjeli programima rada za 2012. godinu.
Iako je Program rada Skupštine realizovan u procentu od 27 posto, prema ocjeni CCI ukupna ocjena o radu Skupštine popravljena je zbog činjenice da je Skupština, u prošloj godini, donijela 16 zakona, čime je izvršenje planiranog u dijelu normativnih aktivnosti ostvareno sa 38,5 posto. Pored toga, Skupština je realizovala i 7 zakona koji nisu bili predviđeni Programom rada za 2012. godinu.
Vlada BPK Goražde ostvarila je svoj godišnji plan u procentu od 21 posto. Ovakvom ostvarenju planiranog najviše je doprinjeo nizak stepen realizacije u dijelu donošenja mjera predviđenih Programom rada.
Međutim, i Vlada je, kao i Skupština, ostvarila bolje rezultate kada je u pitanju normativni dio Programa rada. Od planiranih 36 zakona, Vlada je na sjednicama u prošloj godini utvrdila njih 16, što predstavlja izvršenje od 44,5 posto. Vlada je, takođe, utvrdila i 8 zakona koji nisu bili predviđeni Programom rada.
Otvaranje novih radnih mjesta i porast broja zaposlenih i dalje su ono po čemu je ovaj kanton prepoznatljiv na području cijele Federacije BiH, a pozitivan trend povećanja broja zaposlenih, naročito mladih, nastavljen je i u 2012. godini.
– Goraždanski kanton je prepoznat po zapošljavanju, a to ne treba podcijeniti. Stvoren je taj pozitivni ambijent za strana ulaganja i treba ići u tom smjeru. Mislim da goraždanski kanton ima budućnost i vi trebate da radite na onome što su vaše prednosti. Vi treba da idete ka nekim zajedničkim politikama koje će biti usmjerene na razvoj – istakao je, između ostalog, Dževad Glinac, konsultant za monitoring u CCI.
Centri civilnih inicijativa pozivaju građane da se informišu o radu svih skupština i poslanika putem Virtuelnog parlamenta (www.virtuelniparlament.ba). Pored informisanja, građani na ovaj način mogu uspostaviti i komunikaciju sa svojim predstavnicima u vlasti te postavljati pitanja i sugerisati inicijative.