SARAJEVO, 10. MARTA (ONASA) – Premijer Bosansko-podrinjskog kantona (BPK) Goražde Emir Frašto u intervjuu za Agenciju ONASA govori, između ostalog, o problemima sa kojima se suočavaju građani BPK, rješavanju problema nezaposlenosti, rekonstrukciji Javne zdravstvene ustanove (JZU) Kantonalna bolnica Goražde i drugim temama.
ONASA: Kako danas žive građani BPK Goražde i koji su, prema Vašem mišljenju, najveći problemi sa kojima se suočavaju?
FRAŠTO: Osjećaj zapostavljenosti, zaboravljenosti i zloupotrebljavanja i dalje je vrlo prisutan. Najveću građansku podršku imaju aktivnosti neformalnih grupa – “Sinovi Drine – ponos i pravda” za aktivnije istrage na utvrđivanju krivaca za žrtve, patnju, razaranja u toku četverogodišnje opsade, što govori o ranama koje nisu zacijelile, nisu pravedno valorizovane.
Nemamo kvalitetne putne komunikacije sa Sarajevom i ostatkom svijeta, što nam je još u Dejtonu obećano. Obnova teče sporo, stanje objekata je nezadovoljavajuće, nedostaju kadrovi, nema posjeta ministara, grant je nedovoljan i dodjeljuje se krajem godine uz veliko neodobravanje.
Sredstva za radnike sa neregulisanim radnim statusom, za autoceste, obilaznice, željeznice, deponije, plin, kolektore, utopljavanje, centralno grijanje, podršku, podsticaje poljoprivredi, mljekarama, domovima, terenima, bolnicama, namjenskoj industriji, kredite, ne dobijamo, kao što je vrlo povoljan austrijski kredit za opremanje Kantonalne bolnice.
Umjesto granta sa višeg nivoa vlasti, BPK-u su u 2009. godini dodijeljena kreditna sredstva iz stand-by aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (IMF), sa obećanjima da će ga za Posavski i naš kanton vraćati Federacija BiH.
Osim što je aktuelan problem vraćanja kredita, po kojem zaduženje iznosi preko 20 posto godišnjeg budžeta, što bi značilo da u ovoj godini trebamo izdvojiti četiri, od 38 miliona KM, ovaj kanton je ispod jedan posto i u podsticajima. Krivica je na neprincipijelnim politikama, centralama i interesima pojedinaca, koje su u kongresnim dokumentima imale poseban status.
Reformama u organizaciji Federacije BiH još više bi izgubili razloge za življenje na ovim prostorima.
Pozitivnih pomaka ima…
ONASA: Raspolažete li podacima o tome koliko u BPK ima nezaposlenih građana i šta Vlada poduzima na rješavanju tog problema?
FRAŠTO: Po statističkim podacima Federalnog zavoda, u BPK Goražde ima 3.644 nezaposlene osobe, među kojima je najviše NKV i KV radnika – oko tri petine.
Prvo, putem škola i Službe za zapošljavanje, obukom, prekvalifikacijom i školskim programima prilagođavamo se potrebama tržišta rada. Odjeljenje Mašinskog fakulteta će imati posao, a odjeljenja Pravnog i Ekonomskog fakulteta neće.
Drugo, zakonskim rješenjima omogućeno je vlasništvo nad imovinom koja se ne koristi, na kojoj će po investiranju biti zapošljavanja. Treće, Zakonom o javno-privatnom partnerstvu, podsticajima u industriji, poljoprivredi, organizovanim nastupima, poboljšanjem uslova rada, nabavkama radnih odijela, sanitarija, gradnjom i rekonstrukcijom komunikacija dajemo do znanja da cijenimo investitore.
Lobiranje prema građanima koji potiču sa Drine, dugogodišnjim poslovnim partnerima naših privrednika je četvrta mjera, a peta je obezbjeđivanje prihvatljivih sredstava za ulaganja, stimulativnim mjerama za izvoz i kupovinu opreme.
ONASA: Nedavno ste posjetili općine koje se nalaze u sastavu BPK, gdje ste sa načelnicima razgovarali o poboljšanju saradnje u 2013. godini. Općine Goražde, Pale-Prača i Foča-Ustikolina nisu zadovoljne jer im je BPK sveo na minimum finansijsku pomoć u vidu grantova. Šta je konkretno zaključeno na tim sastancima i može li BPK na određeni način pomoći općinama da prevaziđu finansijske poteškoće?
FRAŠTO: Sredstva za plate i naknade redovno će biti isplaćivana i u obimu dovoljnom za sve zaposlene. Projekte zapošljavanja, učinkovitosti i funkcionalnosti Vlada BPK Goražde prihvata i podržava i radi toga što je u ovim općinama veća stopa nezaposlenosti. Inače, stopa zaposlenosti se povećava, prosječna plata je 736 KM i veća je u ovim općinama.
ONASA: Predstavnici Turske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (TIKA) obećali su nedavno da će podržati projekat rekonstrukcije JZU Kantonalna bolnica Goražde. Ukupna vrijednost ovog projekta iznosi oko 2,6 miliona KM, od čega bi TIKA finansirala 70, a BPK 30 posto. Šta konkretno taj projekat znači za BPK i kada će početi njegova realizacija?
FRAŠTO: Sredstvima TIKA-e bio bi nadograđen sprat za novo odjeljenje, kao i rekonstruisani prostori za smještaj pacijenata i opreme, a BPK bi uradio centralni medicinski plinovod.
TIKA pregleda dokumentaciju, predviđenim vremenskim okvirima najesen bi trebala biti gotova rekonstrukcija, tj. izgrađen centralni medicinski plinovod.
ONASA: Ko su glavni nosioci privrednog razvoja na području BPK?
FRAŠTO: U industrijskoj zoni Vitkovića imamo preduzeće “Prevent” sa više od 1.100 zaposlenih, u industrijskoj zoni Bekto – firme “Bekto Precisa” i “EMKA” – sa oko 500 zaposlenih. U zoni stare “Pobjede”, gdje ima oko 1.100 zaposlenih, prednjače “Ginex” – mješovite vlasničke strukture i “Rudet” – sa većinskim privatnim vlasništvom.
Namjenska i tekstilna industrija, prerada plastike i izrada alata za prerađivačku industriju su izvozno orijentisane. Sa 220 miliona KM smo najveći izvoznici i kanton koji svojim uplatama pokriva penzijsko-invalidsko osiguranje (PIO) i izvozi više nego što uvozi.
ONASA: Koliko Vlada BPK radi na promicanju prirodnih potencijala u svrhu razvoja turizma?
FRAŠTO: Napuštamo dosadašnji način promotivnog turizma. Cilj je napraviti strategiju razvoja ljetnjeg i zimskog turizma i krenuti skijaškim stazama prema Jahorini, sa Borovca, Kleka i Vražalica ka Drini.
Čitava regija je interesantna, povezana je Drinom. Ljetovanje na njenim obalama krijepi dušu i tijelo. Tu su i nekropole stećaka, istraživanja na nalazištu Lug iz ranog kamenog doba, ostaci dvora bosanskih vladara Kosača, Pavlovića, Hranića, Rimski most i put, grčke nekropole…
Izvori mineralnih voda, šume pune divljači, gljiva i ljekovitog bilja privlačne su naznake za potpun iskonski odmor koji pruža mogućnosti doziranih iskušenja i uzbuđenja.