Jedna od mjera Vlade BPK Goražde na poboljšanju standarda stanovnika našeg kantona je suzbijanje „sive“ ekonomije, rada na „crno“ i nepoštivanja radničkih prava. Usvojen je Operativni plan aktivnosti u provođenju akcije suzbijanja, koja je počela 2. marta 2012. godine , a nosilac aktivnosti je Kantonalna uprava za inspekcijske poslove. Tim povodom, direktor Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Midhat Hadžiomerović danas je informisao javnost o prvim rezultatima akcije koja se provela na području BPK Goražde.
Vezano za sam start akcije pojačanog nadzora koji je definisan Operativnim planom Vlade BPK Goražde, unutar Kantonalne uprave za inspekcijske poslove napravljena je preraspodjela inspektora koji su dobili zaduženja i krenuli u sprovođenje akcije. Nakon dvije sedmice kontrole, rezultati analize pokazuju da na našim prostorima nije zabilježena praksa rada na „crno“ ali su u par slučajeva pronađene osobe koje nisu imale definisan radno- pravni status, onako kako to nalaže zakonska regulativa. Prema riječima direktora Midhata Hadžiomerovića, činjenica je da je Kantonalna uprava ovakve pokazatelje imala i ranije a kada je riječ o izdavanju fiskalnih računa, u narednom periodu fokus će biti na što većem nivou poštivanja zakonskih propisa.
„Kolegij direktora kantonalnih uprava za inspekcijske poslove imao je sastanak sa direktorom Federalne uprave na kojem je na osnovu inicijative Vlade F BiH donešen zaključak o pojačanom inspekcijskom nadzoru vezano za implementaciju fiskalnih sistema i izdavanja računa. Ovom prilikom želim da kažem da kod nas što se tiče implementacije fiskalnih sistema nismo naišli na kršenje zakonskih odredbi. Međutim, oko izdavanja računa ima dosta prostora za poboljšanje i želim da najavim da će se kontrolisati i potošači, a ukoliko bude potrebe, posegnućemo i za nepopularnim mjerama, sve u skladu sa zakonom.
Ovim putem želim da apelujem na potrošače , da prilikom kupovine uzmu račun i sačuvaju ga jer na određenoj udaljenosti od radnje moraju ga posjedovati, što je zakonska obaveza. U slučaju definisanja da trgovac izda račun ili ugostitelj a potrošač ga ne prihvati, znači, represivne mjere će biti usmjerene prema potrošaču. To je isključivo iz razloga što imamo definitivno pokazatelje i impute da su potrošači vrlo nedisciplinovani po tom pitanju, računi se ne traže ili ostavljaju na pultovima. Mi ćemo pokušati da tu praksu svedemo na što je moguće manju mjeru. Napravili smo neke generalne planove, želimo uključiti rad i u popodnevnim satima, subotom i nedjeljom kako bi odgovorili zadatku“-kazao je direktor Hadžiomerović.
Naime, iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, takođe, za slijedeću sedmicu najavljuju uzimanje uzoraka mlijeka, kako bi se sagledala situacija na tržištu vezano za pojavu aflatoksina.