U okviru kampanje pod nazivom „Ovako više ne može“, koju provodi Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, u Goraždu je danas održan javni forum o temi „Saradnja zakonodavne i izvršne vlasti, civilnog društva i struke na reformi socijalnog sektora u Federaciji BiH“.
Uz predstavnike Ministarstva za socijalnu politiku, zdrvstvo, raseljena lica i izbjeglice, delegate i poslanike u Parlamentu FBiH s područja BPK Goražde, predstavnike Federalnog ministarstva rada i socijalne politike i organizacije „Arbiter Samariter Bund“ za jugoistočnu Evropu, ovom skupu prisustvovali su i predstavnici Općine Goražde, kantonalnih javnih ustanova koje su u sistemu socijalne zaštite te predstavnici nevladinog sektora i civilnog društva s područja BPK Goražde.
Učesnike foruma pozdravili su ministrica za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice Gordana Oršolić i načelnik općine Goražde Muhamed Ramović, a govornici na forumu bili su pomoćnik federalnog ministra rada i socijalne politike Dobrica Jonjić, direktor organizacije „Arbeiter Samariter Bund“ Elmir Bojadžić te stručni savjetnik za pitanja iz oblasti socijalne zaštite u kantonalnom resornom ministarstvu Muhamed Hadžić.
– Dobili smo zadatak od Federalnog parlamenta da se postojeći Zakon o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom reformira u četiri nova zakona, gdje bi svaka interesna skupina dobila svoj zakon. U Federalnom ministarstvu već su pripremljena dva zakona, a to su Zakon o socijalnoj zaštiti i socijalnom minimumu i Zakon o zaštiti prava obitelji s djecom. Druga dva zakona su iz oblasti zaštite prava osoba sa invaliditetom i sva četiri zakona bi se uskoro trebala naći u parlamentarnoj proceduri – kazao je danas pomoćnik federalnog ministra rada i socijalne politike Dobrica Jonjić.
Današnjem forumu prethodila je serija okruglih stolova o temi reforme socijalnog sektora u FBiH s ciljem da se skrene pažnja javnosti i struke na postojeći socijalni sistem u FBiH koji je ocijenjen kao neefikasan, nepravedan i neodrživ.
– Na okruglim stolovima koji se organizuju po kantonima i općinama prikupljaju se potrebne informacije te razmjenjuju iskustva, kako pozitivna, tako i negativna, a cilj je izjednačavanje prava svih osoba sa invaliditetom i osoba u sistemu socijalne zaštite na nivou kantona i Federacije – istaknula je ministrica za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice Gordana Oršolić.
Prema podacima Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, Federacija BiH je među regijama u okruženju sa najvišom stopom izdvajanja iz bruto društvenog proizvoda za sistem socijalne zaštite. Međutim, postojeći sistem socijalne zaštite je takav da omogućava da veliki dio novčanih naknada odlazi bogatijim dijelovima stanovništva Federacije, a ne istinski siromašnima. U prilog tome govori i podatak da kada bi se ukinuli transferi iz budžeta za socijalna davanja, stopa siromaštva u FBiH bi se povećala za samo 1,8 posto.
Reforma socijalnog sektora u FBiH predstavlja jedan sveobuhvatan proces i uključit će saradnju i drugih sektora na svim nivoima vlasti kako bi se izgradio što efikasniji sistem socijalne zaštite na području Federacije, istaknuto je danas.