Antikorupcijska mreža u BiH – ACCOUNT u saradnji sa Savjetom potrošača Bosanskopodrinjskog kantona (BPK) Goražde održala je juče Javnu diskusiju o temi Privreda – prioriteti u prevenciji i borbi protiv korupcije, sa posebnim osvrtom na Prijedlog o izmjenama i dopunama Zakona o stečajnom postupku na nivou Federacije BiH.
U diskusiji su učestvovali predstavnici privrednih subjekata, građanskog sektora,vladinog sektora, pravosuđa i medija.
Cilj diskusije bio je da se zajednički dođe do konstruktivnih prijedloga i sugestija koji će se moći uvrstiti u novi Zakon o stečajnom postupku FBiH.
Poslodavci i predstavnici nevladinih organizacija razgovarali su o unaprjeđenju stečajnih postupaka i zaključili da stečaj ne treba nužno da znači i gašenje firme u kojoj se provodi, već da treba da se radi na reorganizaciji i ozdravljenju firme, kao osnovom cilju samog stečaja.
Direktor Antikorupcijske mreže Eldin Karić naglasio je da ova mreža podržava nastojanja da novi zakon bude kvalitetniji, antikoruptivan, te da se treba insistirati na uvažavanju prijedloga nevladinog sektora.
Izmjene u zakonima o stečajnom postupku trenutno se vrše na entitetskim nivoima i nivou Distrikta Brčko. Parlament Federacije je umjesto izmjena predložio pravljenje potpuno novog zakona o čemu je govorila Hasna Ljubović iz Udruženja za građanska prava.
Ona je kazala da je ovim postupkom data prilika svima da učestvuju, dajući svoje prijedloge da novi zakon bude što kvalitetniji.
Ministar privrede BPK-a Demir Imamović istakao je da je potrebna izmjena zakona, da se treba iskoristiti šansa i efikasnim mehanizmima unaprijediti zakon.
Ibrahim Imamović, privrednik iz Goražda, predstavio je najveće dosadašnje probleme u provođenju stečaja i dao prijedloge koji bi se trebali uvrstiti u nove zakone.
– Stečaji kod nas znače ukidanje firme, ne obnovu kako bi trebalo biti – rekao je Imamović i objasnio da stečajni upravnici nemaju motiv, a ni stučno znanje potrebno za spašavanje firmi.
Osnovni cilj stečaja je da se sačuva privredni subjekt, da se pokuša revitalizirati firma, a sadašnji propisi stimulišu uništavanje firmi.
Tokom diskusije je naglašeno da stečajni upravnici odugovlače svoj posao, postupci traju u prosjeku po šest godina, umjesto da završe što prije kako bi se sačuvala firma.
Sead Tafro, magistar iz Goražda smatra da se u zakonu moraju implementirati odredbe koje će zagovarati prvenstveno revitalizaciju firmi. Također je dodao da kazne koje su predviđene za stečajne upravnike moraju biti strožije, te da oni moraju odgovarati za eventualnu prouzrokovanu štetu isključivo svojom ličnom imovinom.
Direktor Privredne komore BPK-a Dževad Terović smatra da se odluke o pokretanju stečajnog postupka donose kasno, kada nema dovoljno imovine.
U narednom periodu prijedlozi koji su doneseni na javnoj diskusiji bit će upućeni Ministarstvu pravde FBiH na razmatranje, saopćila je Antikorupcijska mreža u BiH – ACCOUNT.
FENA