U organizaciji Saveza logoraša BiH i Udruženja logoraša “Goražde”, uz podršku Vlade i Ministarstva za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena i izbjegla lica BPK-a Goražde, danas je u goraždanskom naselju Podlozje obilježen Dan sjećanja na civilne žrtve agresije, logoraše i žene u oslobodilačkom ratu .
U toku napada 22. maja 1992. godine na Mjesnu zajednicu Podlozje-Goražde, ubijeno je oko 40 civila, uglavnom žena, djece i staraca. Jedan dio stanovništva istog dana je odveden u logor.
Cvijeće na spomen obilježje ubijenim civilima u ovom naselju danas su položile delegacije Saveza logoraša BiH, udruženja logoraša Kantona Sarajevo i Goražde, Goraždanskog muftijstva i Vlade Bosansko-podrinjskog kantona Goražde .
Prigodnim obraćanjima ukazano je na značaj obilježavanja ovog datuma u kome je simbolizovano sjećanje na stradanje logoraša i civila, žena u ratu.
„Ubijeni u naselju Lozje jesu ubijeni bez ikakve krivice, ali mi danas svjedočimo o njihovoj nevinosti i njihovom dostojanstvu. Neljudi koji su ubili ove ljude kriju njihova tijela, no to se ne može sakriti, jer jednoga dana će se sve pronaći i otkriti. Mi ćemo istrajati u traženju naših najmilijih.
Kome su djeca smetala? Za nas nema smiraja dok ne budu pronađene sve žrtve, a nema ni pravde dok postoji zločinac i ne bude izveden pred sud pravde i ne bude procesuiran. 22 godine tražimo istinu i pravdu, a samo istina i pravda nas može odvesti u budućnost.“- riječi su predsjednika Udruženja logoraša „Goražde“ Muhameda Heće.
Za ovaj zločin još niko nije odgovarao, napominju iz Saveza logoraša BiH te ukazuju na činjenicu da logoraši još nemaju svoja zakonska prava.
„ Ono za što se svi zalažemo jeste da istina o stradanjima logoraša mora izaći na vidjelo.
Nažalost, logoraši su jedina kategorija proizašla iz rata koja nema svoje zakonske okvire.
Sudovi u BiH su za zločine logorašima od 1996. godine izrekli 1650 godina zatvora. Sud u Hagu je do sada izrekao 800 godina za zločine nad logorašima u BiH. Dakle, ove dvije sudske institucije izrekle su oko 2.500 godina zatvora s jedne strane, a s druge, uopšte pojam, kategoriju logoraš zakonodavstvo u BiH ne prepoznaje, što je nelogično i neshvatljivo“ –istakao je danas Jasmin Mešković, predsjednik Saveza logoraša BiH.
I premijer Bosansko-podrinjskog kantona Goražde Emir Frašto ukazao je na neumitne brojke koje potvrđuju stradanje logoraša i civila.
„U 21. vijeku, u srcu Evrope, u Bosni i Hercegovini, od 1992 do 1995.godine, kroz 615 logora prošlo je više od 200.000 logoraša, civila, djece, žena staraca. Iz logora nikada slobodu nije dočekalo njih 38.870. U ove sumorne brojke nisu uključeni oni koji su ubijeni u svojim kućama, selima, gradovima.
Danas se sjećamo svih njih, sjećamo se i 4000 stradalih naših sugrađana, 148 – ero ubijene djece.
Danas govorimo o hrabrosti žene u ratu, o njihovom velikom doprinosu u odbrani.
O istini, o zločinima koji su počinjeni, ne smijemo nikad prestati govoriti.
Zločinci koji su počinili zločin u ovom naselju kao i brojni drugi zločinci još nisu odgovarali za svoja nedjela. Pokrenuta je jedna tužba za činjenje zločina.
Svjedoci imaju obavezu i odgovornost da prođu kroz bol radi istine. Koliko još dokaza, svjedočenja, nepobitnih činjenica, treba da bi se podigle optužnice protiv onih koji su trebali davno izaći pred lice pravde. Nepravda je ono što nas čini ranjivim i ne smijemo dozvoliti da nam se na tom putu od nepravde do pravde izgubi istina.
Radimo na tome da žrtve, bivši logoraši dobiju status, ali i prava koja im pripadaju. Radimo na obnovi države za sve njene građane.
Dušama nevino stradalih žrtava želim vječiti smiraj, a nama da se ne zaboravi i nikada ne ponovi“- kazao je premijer BPK-a Emir Frašto.
Svoj doprinos obilježavanju Dana sjećanja dali su učenici OŠ „Husein ef Đozo“ i hor „Selsebil“.