Polaganjem cvijeća na centralno partizansko obilježje u Kolijevkama, spomen obilježje braniocima Goražda (1992-1995) u Višegradskoj ulici i partizansko spomen obilježje na Mravinjcu, danas je u Goraždu, u organizaciji Udruženja antifašista i boraca NOR-a, obilježen 9.maj- Međunarodni dan pobjede na fašizmom.
Pored predstavnika ovog Udruženja, obilježavanju 9.maja i odavanju počasti poginulim borcima prisustvovali su predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti Bosansko-podrinjskog kantona Goražde, predstavnici Društva „Jospip Broz Tito“, boračkih udruženja odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992-1995 i goraždanskih mjesnih zajednica.
– Završetkom II svjetskog rata mislili smo da je fašizam u Evropi potpuno istrijebljen, međutim, fašizam nikad nije pobijeđen, on je uvijek prisutan – kazao je Suljo Imamović, predsjednik Udruženja antifašista i boraca NOR-a Goražde i naglasio:
– Antifašizam je trezveno stanje svijesti čovjeka koji ne mrzi druge i drugačije i kao takav se udružuje sa drugima koji su spremni, uz svako odricanje, zaštiti minimum humanog i progresivnog u našem društvu.
Sa ovog mjesta pozivam sve građane Goražda, Bosne i Hercegovine i sve građane svijeta, da se odupremo fašizmu jer ako šutimo, šutnja je znak odobravanja i samo svojim glasom možemo da se odupremo tome, na svakom mjestu, tamo gdje se on pojavi – riječi su predsjednika Udruženja antifašista i boraca NOR-a.
Počast palima u borbi protiv fašizma danas je odao i premijer BPK –a Goražde Emir Frašto, koji je tom prilikom kazao:
– Ovo je centralno mjesto gdje se obilježava Dan pobjede nad fašizmom koji odnio 50 miliona građana, od njih, 30 miliona su civili, a 20 miliona su vojna lica. 100 zemalja je ratovalo, 100 zemalja je učestvovalo u najvećem ratu u prošlom stoljeću. Posljedice se i sada osjete, i danas neko diže glavu i otprilike vam je to kao i ovo današnje vrijeme. Treba da stupi mnogo ljepše, da nastupi sunčanije, kiša i snijeg se otimaju- tako i fašizam u onim situacijama kad je kriza u svijetu, on digne glavu i jedan je od mogućnosti da ljudi izađu iz krize. Ta mogućnost krši 14 osnovnih ljudskih prava, prava žena, muškaraca, radnika, političara, intelektualaca , dakle nacionalna prava. To su osnovna prava i slobode koje se krše. Normalno da fašizmu treba dodati još dvije odlike, treba biti ličnost koja je obogaćena tim da je egoistično preplavljena svojim moćima. Normalno da u takvom stanju država traži izlaz iz krize, da se osjeća potišteno. To govorim iz razloga što otprilike se na našim prostorima ponekad dešava i nameće se kao mogućnost rješenja. Mi ne vidimo to kao mogućnost, odlučni smo za borbu protiv fašizma- naglasio je premijer Frašto koji je podsjetio prisutne da se ovaj dan, takođe, obilježava kao Dan Evrope, te da je juče obilježen Dan srca.
– Ovaj dan ima preventivne mjere, tako bi i dan koji obilježavaju antifašisti trebao da ima mjere prevencije protiv fašizma, a to bi, prije svega, bio rad i njegovanje ljudskih osobina u svima nama- riječi su premijera BPK-a Goražde.