JU Centar za socijalni rad BPK – a Goražde u mjesecu augustu počinje sa realizacijom projekta „Kućna njega i pomoć u kući“.
Projekt se realizuje u skladu sa programskim aktivnostima Centra za period 2014- 2017, u okviru kojih su planirane mjere zaštite socijalno osjetljivih kategorija stanovništva, a akcenat stavljen na osobe treće životne dobi, djecu bez roditeljskog stranja i osobe sa invaliditetom u stanju socijalne potrebe.
Kako ističe direktorica Centra za socijalni rad Sanela Zec, u periodu od pet mjeseci kućna njega i pomoć u kući pružat će se za 40 identifikovanih osoba.
U prvoj fazi ovog projekta planirano je da se izvrši posjeta svih starijih osoba iznad 65 godina života na području BPK-a, radi upoznavanja sa okolnostima življenja i identifikacije osoba u stanju potrebe. Posjeta će se izvršiti na osnovu službene evidencije Centra i podataka iz mjesnih zajednica i domova zdravlja, a krajnji cilj je da se na osnovu analize sa terena sačine prijedlozi planiranja i poduzimanja mjera politike zaštite osoba treće životne dobi.
„ Neophodno je naglasiti da su kućna njega i pomoć u kući, kao organizirani oblik pružanja usluga ove vrste pokrenuta po prvi put na području BPK-a od strane Vladine institucije, na inicijativu premijera Emira Frašta, u čijem fokusu interesovanja su socijalno osjetljive kategorije stanovništva, između ostalog i osobe starije od 65 godine života. Podršku realizaciji projekta dala je i resorna ministrica Nela Čarapić.
Angažmanom premijera Emira Frašta, novčana sredstva za realizaciju projektnih aktivnosti obezbjeđena su donatorskim sredstvima kompanije Emka Bosnia Goražde, koji su do sada pokazali senzibilitet i osjetljivost i za druge aktivnosti koje Centar realizuje, pa je značajno pomenuti podršku u zapošljavanju mladih – djece bez roditeljskog staranja koji napuštaju sistem društvenog zbrinjavanja, odnosno domove za nezbrinutu djecu“- naglasila je direktorica Centra za socijalni rad Sanela Zec.
Ostale faze ovog projekta su edukacija osoba iz oblasti pružanja kućne njege i pomoći u kući, odabir mobilnog tima koji će pružati ove usluge, evidentiranje korisnika, a nakon toga i pružanje usluga njege korisnika i održavanja njihovog domaćinstva.
” Pružanjem njege i pomoći u kući možemo osigurati ravnomjernu dostupnost egzistencijalnih socijalnih usluga, osigurati pravo svakog čovjeka na život u svom domu, pomoći u očuvanju samostalnosti i preostalog psihosomatskog zdravlja tih ljudi, kako se isto ne bi narušilo do kraja, duži život i manju potrošnju lijekova, manje dana provedenih u bolničkim i drugim sličnim ustanovama i domovima, aktivno starenje i uključenost, vraćanje pouzdanja i vjere u život starijim osobama, pokazivanje starijim i bolesnim osobama kako nisu napušteni i kako je još vrijedno živjeti”- riječi su direktorice JU Centar za socijalni rad BPK Goražde Sanele Zec.