Predstavnici 10 privrednih subjekata iz Bosansko-podrinjskog kantona Goražde prisustvovali su sastanku sa premijerom FBiH i resornim ministrima o temi „Reformska agenda za Bosnu i Hercegovinu“ koja ima za cilj rasterećenje privrede i stvaranje boljeg poslovnog ambijenta i boljih uslova privređivanja za poslodavce, koji se održao u Mostaru 17.06.2015 godine u hotelu „Mepas“.
Sastanku koji je organizovalo Udruženje poslodavaca FBiH prisustvovalo je 200 poslodavaca iz cijele Federacije BiH koji su iznijeli svoje probleme i bili su izričiti u svojim namjerama da traže smanjenje kako fiskalnih tako i parafiskalnih nameta koji umnogome otežavaju njihove poslovanje i stvaraju barijere za nova investiciona ulaganja i otvaranje novih radnih mjesta.
“Privrednici u suštini ne traže ništa drugo, već ono što smo obećali kroz ekspoze i ono što predviđa reformska agenta međunarodne zajednice”, kazao je u izjavi za novinare federalni premijer, naglasivši kako je na sastanku najviše riječi bilo o zapošljavanju, novom zakonu o radu, te smanjenu opterećenja poslodavaca.
Što se pak tiče novog Zakona o radu i kada se može očekivati njegovo donošenje, premijer je kazao kako se do kraja ovog mjeseca moraju završiti pregovori između poslodavaca, Vlade i sindikata.
“Ako nešto ne bude usaglašeno, onda će Vlada idući mjesec odlučiti što će se tačno usvojiti”, kazao je Novalić.
Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Safudin Čengić, odgovarajući na pitanje kakav je odnos vlasti prema poslodavcima, kazao je kako su po prvi puta u prilici da, ono što poslodavci smatraju da treba biti prioritet, bude uvršteno u program Vlade.
“Raduje nas da je to stavljeno na papir. No, ono što nas brine u ovom trenutku jeste činjenica da imamo sedam mjeseci iza sebe, a nemamo nikakvih konkretnih poteza. Očito je da su političke strukture unutar Federacije, zbog nemogućnosti međusobnog dogovora, praktično zaboravili na ono što su obećali na početku, a to je da su prioriteti privreda i reforme”, kazao je Čengić.
Poslodavci su od federalnog premijera zatražili cjelovitu reformu opterećenja na rad, radno-pravnog zakonodavstva, reformu javne uprave te ukidanje raznih nameta koje poslodavce sprečavaju da budu konkurenti na tržištu.
Ekonomski stručnjak prof. dr. sc. Vjekoslav Domljan kazao je kako smatra da je u BiH vrlo teško upravljati ekonomijom sa strane potražnje te da bi se trebalo okrenuti ponudi i s te strane pokušati povećati proizvodnju.
Domljan je spomenuo i poresku politiku kojom je, po njegovom mišljenju, vrlo važno poticati investiranje i zapošljavanje.
Govoreći o novom Zakonu o radu, prof. Domljan je postavio pitanje koliko se tim zakonom uopće može postići u situaciji kada imamo zaposlene od kojih neki i ne dobivaju plaću, a neki su minimalno plaćeni.
“Privatni sektor je vrlo slab, a na njegovim leđima sve počiva. Zbog toga treba raditi na razvijanju privatnog sektora, posebice podržavanjem investicija jer će to omogućiti da se BiH pomakne sa zadnjeg mjesta u Europi kada je u pitanju životni standard građana”, kazao je Domljan.
Tehnička služba Udruženja poslodavaca BPK Goražde