Nakon što je Bosni i Hercegovini uručen Upitnik Evropske komisije i još jedanput naglašena potreba aktivnog učešća svih nivoa vlasti u BiH u davanju odgovora na ovaj Upitnik, u Bosansko-podrinjskom kantonu Goražde danas je održan radni sastanak na kojem su predstavnici kantonalnih ministarstava, službi, uprava, direkcija i agencija upoznati sa obavezama koje proizilaze iz ovog Upitnika.
Informacije o tome koji su naredni koraci i aktivnosti Bosansko-podrinjskog kantona Goražde u ovom procesu, dali su premijer BPK-a Goražde Emir Oković i koordinator za evropske integracije BPK-a Goražde Emir Sijerčić.
Sastanku je prisustvovala i predsjedavajuća Skupštine BPK-a Goraže Aida Obuća koja je izrazila zadovoljstvo zbog početka ovog procesa, kao i spremnost Skupštine BPK-a Goražde da se sa svim svojim kapacitetima uključi u ispunjavanje zahtijeva postavljenih Upitnikom.
Premijer Emir Oković je kazao da je BPK Goražde u ranijem periodu ispunio i jedan testni upitnik, te istakao da su odgovori na ovaj upitnik bili kvalitetni i pozitivno ocijenjeni.
– Na putu evropskih integracija, svi nivoi vlasti imaju svoje obaveze o onome šta je prioritetno i šta je početna faza u davanju odgovora. Jedna od njih jeste i prolazak imenovanih državnih službenika kroz predviđene obuke. Danas smo imali potrebu da podijelimo dosadašnja iskustva i informacije sa svim ljudima koji će učestvovati u ovom procesu, da dogovorimo određene tehničke detalje i da, što se tiče, Bosansko-podrinjskog kantona, na adekvatan način odgovorimo svim izazovima koji nam predstoje kao kantonalnom nivou vlasti – kazao je premijer Emir Oković.
Ovom prilikom istaknuto je da Upitnik sadrži 33 poglavlja, zbog čega je predviđeno da se formiraju 33 radne grupe u kojima će učestvovati predstavnici sa svih nivoa vlasti, sa zadatkom koordinacije i usaglašavanja odgovora na Upitnik.
U narednih deset dana, u organizaciji Direkcije za evropske integracije bit će održani radni sastanci za državne službenike na kojima će biti date detaljnije upute o načinu i rokovima ispunjavanja datih obaveza.
Pomenuta 33 poglavlja sadrže oko četiri hiljade pitanja iz svih oblasti na osnovu kojih će EU odlučiti o sposobnosti naše zemlje da dobije status zemlje kandidata za članstvo u EU.
Upitnikom su predviđeni i rokovi za izvršavanje pojedinih obaveza.
– Opšti rok za odgovor koji BiH treba da dostavi je šest mjeseci od dana uručivanja Upitnika. Komesar za proširenje gosp. Hahan je rekao da taj rok nije fiksan i da se on može produžiti, kao i da je jedino bitan kvalitet odgovora. Mislim da su naznake svih nivoa vlasti, pa i nas da se odgovori na vrijeme, prema rokovniku koji još nije usvojen na Vijeću ministara. Za kantone je okvirni rok do 1. februara da odgovore na pitanja iz svoje nadležnosti – kazao je koordinator za evropske integracije BPK-a Emir Sijerčić.
Odgovaranje na Upitnik Evropske komisije smatra se najznačajnijim korakom u pristupanju BiH Evropskoj uniji, istaknuto je danas.