Direktor Zavoda za besplatnu pravnu pomoć Bosansko-podrinjskog kantona Goražde Muris Tatarin danas je održao press konferenciju na kojoj je govorio o radu Zavoda u prošloj godini.
On je istakao da je Zavod u 2016. godini zabilježio porast ukupnog broja korisnika, kao i porast zaprimjenih zahtjeva za ostvarivanjem besplatne pravne pomoći.
Istaknuto je da je besplatna pravna pomoć pružana u gotovo svim oblicima i postupcima predviđenim Zakonom o pružanju besplatne pravne pomoći BPK-a.
– Od svih oblika, besplatna pravna pomoć je najvećim dijelom pružana u vidu davanja pravnih savjeta, odnosno detaljnog informisanja stranke o načinu i mogućnostima rješavanja određenog pravnog pitanja, pravne pomoći pri sastavljanju svih vrsta pismena, tužbi, odgovora na tužbe i žalbe, prijedloge i prigovore, kao i zastupanja pred nadležnim sudom – kazao je Tatarin.
Prema njegovim riječima, u 2016. godini Zavodu se obratilo ukupno 630 korisnika, a od tog broja formirano je 295 predmeta.
– Imali smo 38 predmeta parničnog postupka. To su postupci koji su se većinom odnosili po tužbama radi duga, odnosno tužbama za razvod braka, kao i tužbama koje proističu iz porodičnog Zakona. Imali smo 90 predmeta upravnog postupka, gdje se većina tih predmeta odnosila na sastavljanje žalbe na rješenja prvostepenih organa, a u nekoliko slučajeva smo imali i zahtjev za pokretanje upravnog postupka – kazao je direktor Zavoda.
On je dodao da je u vanparičnom postupku evidentirano 28 predmeta, u izvršnom 33, dok se šest predmeta odnosilo na upravni spor.
Takođe, evidentirana su i dva predmeta u prekršajnom postupku, a ona su se odnosila na prekršaje maloljetnih lica zbog povrede odredbi Zakona o bezbjednosti saobraćaja.
Ovom prilikom istaknuto je da su, uz rad na ostalim predmetima koji se odnose na sačinjavanje raznih molbi i zahtjeva, pravni zastupnici Zavoda za besplatnu pravnu pomoć imali i 32 ročišta pred sudom u svim postupcima.
Istaknuto je i da je u radu Zavoda, u prošloj godini, uočen određen broj predmeta koji su u vezi sa Zakonom o porezu na nepokretnosti RS-a.
Ovaj zakon stupio je na snagu 01.01.2016. godine i on je, kako je istaknuto, izazvao nezadovoljstvo kod velikog broja vlasnika nepokretnosti u RS-u zbog enormnog povećanja oporezivanja.
– Naime, u konkretnom slučaju, Zakonom je propisan novi način obračuna poreza na nepokrentost koji je dosta nepovoljniji za vlasnike nepokretnosti, odnosno neka stara zakonska rješenja. U praksi se dešavalo da je obračun poreza na nepokretnost za 2016. godinu i po desetak puta veći u odnosu na neke prethodne obračune. Obzirom na ovu okolnost, vlasnici predmetnih nekretnina su iskoristili zakonsku mogućnost ulaganja pravnog lijeka protiv obračuna poreza na nepokretnost – kazao je direktor Zavoda za besplatnu pravnu pomoć Muris Tatarin.
Na press konferenciji, on je ponovo podsjetio na uslove koji moraju biti ispunjeni za ostvarivanje besplatne pravne pomoći.
– Prema kantonalnom Zakonu, pravo na besplatnu pravnu pomoć ostvaruju sva fizička lica s područja BPK-a Goražde koja su lošijeg imovinskog stanja, tj. ona lica čiji mjesečni prihodi po članu domaćinstva ne prelaze iznos od 35 posto prosječne isplaćene neto plaće u FBiH u prethodnoj kalendarskoj godini, a koja nemaju nekretnine ili drugu imovinu kojom mogu podmiriti troškove postupka. .
Na osnovu statusa, besplatnu pravnu pomoć mogu ostvariti: dijete bez roditeljskog staranja, lice kojem je oduzeta poslovna sposobnost, duševno oboljelo lice smješteno u zdravstvenu ustanovu, žrtva nasilja u porodici ili nasilja na osnovu spola za vrijeme dok je smještena u sigurnu kuću, te korisnik stalne novčane pomoći i uživalac najniže penzije, pod uslovom da nema drugih članova porodičnog domaćinstva koji ostvaruju dodatna primanja – istakao je Tatarin
Zavod za besplatnu pravnu pomoć na prostoru BPK-a Goražde djeluje od aprila 2014. godine.