Nizom sadržaja danas je na području Bosansko-podrinjskog kantona Goražde obilježena 25. godišnjica Armije RBiH i 12. godišnjica 2. pješadijskog rendžerskog puka OS BiH.
Obilježavanje je započelo polaganjem cvijeća na spomen obilježje „Goražde-grad heroj svojim braniocima“ nakon čega je ispred zgrade Vlade Bosansko-podrinjskog kantona Goražde upriličen kulturno-umjetnički program povodom obilježavanja ovog značajnog datuma.
Cvijeće su položili pripadnici 2. pješadijskog (rendžerskog) puka OS BiH, predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti BPK Goražde, predstavnici Koordinacije boračkih udruženja s područja BPK-a Goražde, te predstavnici Veterana policije i Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova BPK-a Goražde.
U ime Vlade Bosansko- podrinjskog kantona Goražde prisutnima se obratio premijer BPK-a Emir Oković.
„Uvaženi pripadnici Oružanih snaga, pripadnici Armije RBiH, ratni komandanti, demobilisani borci, porodice poginulih boraca i šehida, uvažene zvanice, iskoristiću priliku da svima vama čestitam ovaj dan i da se osvrnem ono što danas stoji u podlozi Armije RBiH. Mi danas imamo OS BiH koje su najvećim dijelom proizašle iz Armije RBiH koje su danas odrednica države BiH. Želim istaći da je taj period obilježilo zajedničko djelovanje svih. Ono što je činjenica, jeste da svi mi bez obzira na unutrašnje razlike, previranja zajednički nastupamo izvan ovog kantona, i mislim da to ipak doprinosi prosperitetu ovog kantona koji je u okvirima Bosne i Hercegovine ipak prepoznatljiv kao jedan pozitivan primjer. Naravno, na svima nama je da se borimo da taj napredak bude još bolji i ja vjerujem da ćemo svi na tome raditi“ – kazao je premijer Oković.
O nastanku Armije RBiH na prostorima Bosansko- podrinjskog kantona, govorio je ratni komadant 31. drinske brigade Armije RBiH Abduselam Sijerčić Pelam.
„Svjesni da nas neće zaobići ratna dejstva koja su se već dešavala na prostorima Hrvatske i Slovenije, mladi patrioti počinju da se kroz krizne štabove organizuju i na prostoru naše regije. Već početkom 1991. godine u mnogim mjesnim zajednicima počinju da u organizacijskom smislu djeluju krizni štabovi, okupljajući mlade koji su spremni da se u datom momentu stave na raspolaganje tadašnjim jedinim vojnim jedinicama MUP-a, odnosno policije. To traje sve do 8. aprila 1992. godine kada Predsjedništvo proglašava neposrednu ratnu opasnost gdje te jedinice postaju jedinice Teritorijalne odbrane BiH. Od 15. maja, formiranjem Armije RBiH, te jedinice ulaze u sastav Armije RBiH. Već 1. juna na našim prostorima formiraju se tri brigade koje u početku djeluju na teritorijalnom principu. Tokom jula i augusta, primorani i odlučni da uradimo nešto, priprema se operacija združenih jedinica 1. i 31. drinske udarne brigade na lijevoj obali Drine, i od 15. do 29. augusta vrše se aktivna borbena dejstva, odnosno oslobađanje privremeno zauzetih teritorija, uz mogućnost da neprijatelja otjeramo što dalje. Na našu sreću, zahvaljujući odlučnosti boraca, nakon 13 dana direktnih borbenih dejstava uspijevamo osloboditi lijevu obalu rijeke Drine. Ubrzo poslije toga slijedi operacija Drina, zahvaljujući kojoj je goraždanska opština u potpunosti oslobođena, kao i dijelovi opština Čajniče, Foča, Rogatica i Višegrad. Bio je to veliki uspjeh ne samo za naše jedinice već i za Armiju RBiH u tom periodu. U međuvremenu se formiraju još dvije brigade, Rogatička i Višegradska brigada. Moram napomenuti da smo tokom odbrana za ovaj prostor imali gubitke od 2196 boraca i nažalost još toliko civilnih žrtava, a svi mi koji smo učestvovali u svim ovim borbama ponosni smo na to što smo uradili u tom periodu“ – prisjeća se ratni komadant Pelam.
Učešće na ovoj svečanoj ceremoniji uzeli su učenici JU OŠ „Fahrudin Fahro Baščelija“ Goražde i OMŠ „Avdo Smailović“ iz Goražda, te goraždanski muzički interpretatori Meliha Lila Muhović, Mustafa Ćerimović Mućak, Samir Građan Burda i Aziz Gluščević Zisko.
U okviru obilježavanja upriličena je i izložba ratnih fotografija, kao i polaganje cvijeća na spomen obilježju poginulim pripadnicima MUP-a BPK-a Goražde te centralnom mezarju u Kolijevkama.