U Goraždu je danas, prigodnim svečanim aktivnostima, obilježen 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom, Dan Evrope, Dan „Zlatnih ljiljana“ i Dan logoraša BiH.
Tim povodom, na platou ispred spomen obilježja „Goražde – grad heroj svojim braniocima“ odata je počast žrtvama Drugog svjetskog rata i Odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992-1995. godina, te je organizovano tradicionalno polaganje cvijeća u kojem su učestvovale delegacije zakonodavne i izvršne vlasti BPK Goražde i općina u njegovom sastavu te predstavnici boračkih udruženja iz Odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992-1995. godina i Drugog svjetskog rata s prostora BPK Goražde.
U ime zakonodavne i izvršne vlasti BPK Goražde i općina, prisutnima se ovom prilikom obratio premijer BPK Goražde Emir Oković.
– U sklopu „Dana otpora“ u BPK Goražde mi danas obilježavamo nekoliko datuma, a to su Dan pobjede nad fašizmom, Dan Evrope, Dan „Zlatnih ljiljana“ i Dan logoraša. Iako izgledaju različito ta četiri datuma, oni su zasigurno vezani i u njihovoj osnovi je borba protiv fašizma. ’45.godine ta borba je uspjela, fašizam je poražen. Međutim, njegovi ostaci napravili su sve ono što se dešavalo u prošlom stoljeću, ali od tada ponovo, zahvaljujući oživljavanju borbe protiv fašizma, ova država ima svoju budućnost i to je nešto što stoji u temeljima ove države koja zasigurno teži evropskim vrijednostima i evropskim ciljevima – istakao je on.
O značaju 9. maja i onoga što ovaj datum predstavlja u modernoj historiji čovječanstva govorila je i Aldijana Spahić, najmlađa članica Udruženja antifašista i boraca NOR-a općine Goražde.
– Mračne sile, oblikovane u okviru fašizma i nacionalizma, nacionalsocijalizma, rasizma, cionizma i slično, začinju u čovjeku i nisu, kako se to mislilo okončanjem Nirnberškog procesa, mrtve. Te mračne sile nisu uništene i nisu postale istorija. One su se krajem XX i početkom XXI vijeka ponovo pojavile u Evropi i svijetu, a posebno na našem prostoru Balkana. Otuda je potpuno razumljivo što se antifašisti zalažu da se zaštite i snažno afirmišu vrijednosti nastale u tom pokretu, rezultati ostvareni u toku Drugog svjetskog rata i da niko nema pravo da uskrati i uskraćuje istinu o prošlosti čovjeku, mladim generacijama posebno, jer su njene vrijednosti nauk od neprocjenjive vrijednosti za sadašnjost i budućnost – kazala je Aldijana Spahić.
Nakon svečanosti polaganja cvijeća, na kojoj je nastupio hor OŠ Husein ef Đozo, a svečanost svojim prisustvom uljepšali mališani iz vrtića „Sunce“ i SOS Kinderdorf, delegacije zakonodavne i izvršne vlasti te boračkih organizacija položile su cvijeće na šehidsko mezarje i partizansko spomen obilježje u Kolijevkama.